Temat: sprzedaż lokalu mieszkaniowego a zgoda zarządu wspólnoty
Mariusz G.:
Monika Matyjek-Góra:
piszesz że wbrew temu co twierdzi większość wspólnot, w zasadzie zobowiązania z tytułu opłat związanych z eksploatacją lokalu nie przechodzą na nabywcę
Oczywista oczywistość (za wyjątkiem obciążeń wpisanych do hipoteki).
a w artykule na który się powołujesz pisze, że "z chwilą wydania rzeczy sprzedanej przechodzą na kupującego korzyści i ciężary związane z rzeczą"
Lex specialis derogat legi generali.
Więc tu, moim zdaniem (ale nie daję głowy, że sąd uzna tak samo), zgodnie z UoWL koszty utrzymania lokalu ponosi WŁAŚCICIEL (patrz UoWL art. 12 i 13). Więc nie ważny moment wydania - ważne, kiedy stajesz się właścicielem. Tak przynajmniej widzę to od strony wspólnoty - długi są przypisane do człowieka, a nie do lokalu (za wyjątkiem hipoteki).
Panie Mariuszu, oczywiście ma Pan rację, podany przeze mnie przykład art. 548 K.C to tylko jeden z przepisów określających moment przejścia ciężarów i (o czym należy pamiętać) dotyczy rozliczeń pomiędzy stronami umowy sprzedaży.
Wobec osób trzecich (np. wspólnoty, gmina) o tym decyduje, tak jak Pan napisał, moment przejścia prawa własności rzeczy sprzedanej.
W pewnym uproszczeniu:
Wobec osób trzecich (np wspólnoty) kupujący odpowiada od dnia nabycia własności, ale jeżeli wydanie nieruchomości następuje później niż przeniesienie własności, wówczas sprzedający zobowiązany jest pokrywać ciężary (koszty) aż do dnia wydania lokalu (ale od dnia przeniesienia własności sprzedający nie odpowiada wobec wspólnoty, ale wobec kupującego).
Krótko mówiąc, w braku odmiennej umowy, kupujący do dnia wydania mu nieruchomości nie powinien ponosić kosztów z nią związanych.
Natomiast za wszystkie zaległości w opłatach do dnia zawarcia umowy sprzedaży odpowiada sprzedający i wszelkie inne zapisy na zaświadczeniu ze wspólnoty będą nieskuteczne.
Mam nadzieję, że teraz jest już wszystko jasne;)
pozdrawiam
a.r.
Artur R. edytował(a) ten post dnia 14.07.11 o godzinie 00:34