Adam Kleczewski
Wypowiedzi autora zostały ukryte. Pokaż autora
konto usunięte
Temat: Pomówienie,Zniesławienie, Znieważenie ....
USTAWAz dnia 18 lipca 2002 r.
o świadczeniu usług drogą elektroniczną(1)
(tekst jednolity)
Art. 14. 1. Nie ponosi odpowiedzialności za przechowywane dane ten, kto udostępniając zasoby systemu teleinformatycznego w celu przechowywania danych przez usługobiorcę nie wie o bezprawnym charakterze danych lub związanej z nimi działalności, a w razie otrzymania urzędowego zawiadomienia lub uzyskania wiarygodnej wiadomości o bezprawnym charakterze danych lub związanej z nimi działalności niezwłocznie uniemożliwi dostęp do tych danych.
2. Usługodawca, który otrzymał urzędowe zawiadomienie o bezprawnym charakterze przechowywanych danych dostarczonych przez usługobiorcę i uniemożliwił dostęp do tych danych, nie ponosi odpowiedzialności względem tego usługobiorcy za szkodę powstałą w wyniku uniemożliwienia dostępu do tych danych.
3. Usługodawca, który uzyskał wiarygodną wiadomość o bezprawnym charakterze przechowywanych danych dostarczonych przez usługobiorcę i uniemożliwił dostęp do tych danych, nie odpowiada względem tego usługobiorcy za szkodę powstałą w wyniku uniemożliwienia dostępu do tych danych, jeżeli niezwłocznie zawiadomił usługobiorcę o zamiarze uniemożliwienia do nich dostępu.
4. Przepisów ust. 1-3 nie stosuje się, jeżeli usługodawca przejął kontrolę nad usługobiorcą w rozumieniu przepisów o ochronie konkurencji i konsumentów..
Niezbędnik:
Rzecz o Prawie - tygodnik prawniczych opinii
Kwestię odpowiedzialności administratorów stron oraz forów internetowych za treść umieszczanych tam wpisów reguluje ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Zgodnie z art. 14 tejże nie ponosi odpowiedzialności za przechowywane dane ten, kto udostępniając zasoby systemu teleinformatycznego w celu przechowywania danych przez usługobiorcę, nie wie o bezprawnym charakterze danych lub związanej z nimi działalności, a w razie otrzymania urzędowego zawiadomienia lub uzyskania wiarygodnej wiadomości o bezprawnym charakterze danych lub związanej z nimi działalności niezwłocznie uniemożliwi dostęp do tych danych.
Powyższy przepis określa wprawdzie jedynie przesłanki, których spełnienie zwalnia podmioty świadczące usługi drogą elektroniczną (a za takie uznaje się administratorów stron internetowych) od odpowiedzialności, z drugiej strony pozwala jednak na przyjęcie, że w razie braku reakcji administratora na zawiadomienie o bezprawnym charakterze umieszczanych wpisów zawiadamiający może wystąpić z powództwem nie tylko przeciwko autorom wpisów, ale również bezpośrednio przeciwko administratorowi strony internetowej.
Zgodnie z wyrokiem Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z 15 stycznia 2010 (sygn. I A Ca 1202/09) „wiarygodna wiadomość, o której mowa w art. 14 ustawy o usługach elektronicznych, nie jest oświadczeniem woli i w jej przypadku właściwym jest przyjęcie, że ten, kto udostępnia zasoby systemu teleinformatycznego w celu przechowywania danych przez usługobiorcę, uzyskuje ją już w chwili doręczenia jej w taki sposób, że mógł się z nią zapoznać, a nie dopiero z chwilą faktycznego zapoznania się z nią".
W każdym przypadku zatem bez wątpienia za moment uzyskania wiarygodnej wiadomości przez podmiot odpowiedzialny za daną stronę internetową uznać należy moment otrzymania przez niego oficjalnego pisma kierowanego przez pokrzywdzonego. Pismo może zostać skierowane zarówno tradycyjną przesyłką pocztową, jak i pod adres internetowy wskazany jako adres do korespondencji z właścicielem/administratorem strony. Najlepiej jednak, gdy owa „wiarygodna informacja", o której mowa w ustawie, zostanie skierowana przesyłką poleconą, a osoba pokrzywdzona będzie dysponowała dowodami doręczenia powyższego pisma administratorowi strony (tak chociażby wyrok Sądu Okręgowego w Łodzi w sprawie II C 762/11 z 13 grudnia 2012 r.).
W piśmie zawiadamiającym administratora strony o wpisach naruszających dobra osobiste powinno się znaleźć wskazanie konkretnych wpisów oraz treści, które zdaniem pokrzywdzonego naruszają jego dobra osobiste, i wyraźne żądanie usunięcia tych treści.
Wówczas podmiot administrujący daną stroną internetową powinien niezwłocznie uniemożliwić dostęp do tych danych poprzez ich zablokowanie, a następnie usunąć wpisy. W innym przypadku bowiem można będzie rozpatrywać jego odpowiedzialność za naruszenie dóbr osobistych pokrzywdzonego.
I ACa 1086/13
wyrok s.apel. 2014.02.13 w Katowicach
Odpowiedzialność za naruszenie cudzych dóbr osobistych przez usługodawcę świadczącego usługę polegającą na udostępnieniu możliwości bezpłatnego korzystania z Internetu oraz zamieszczania wpisów na uruchomionym przez siebie portalu dyskusyjnym. Naruszenie dobrej sławy osoby prawnej.
LEX nr 1437961
1. Usługodawca świadczący usługę polegającą na udostępnieniu możliwości bezpłatnego korzystania z Internetu oraz zamieszczania wpisów na uruchomionym przez siebie portalu dyskusyjnym, odpowiada za naruszenie tą drogą cudzych dóbr osobistych wtedy, gdy wiedział, że wpis narusza takie dobro i mimo to nie uniemożliwił niezwłocznie dostępu do wpisu, a więc nie usunął go niezwłocznie. Usługodawca nie ma wprawdzie obowiązku monitorowania sieci, jednakże sytuacja, w której po stronie usługodawcy istnieje stan wiedzy o fakcie naruszenia czy też bezprawnym charakterze tego naruszenia, prowadzi do wystąpienia odpowiedzialności po stronie usługodawcy.
2. Naruszenie dobrej sławy osoby prawnej może nastąpić przede wszystkim przez zarzucenie tej osobie, a w szczególności jej organom niewłaściwego postępowania mogącego narazić ją na utratę zaufania potrzebnego do wykonywania działalności.
IV CSK 665/10
wyrok SN 2011.07.08 OSNC 2012/2/27 ...
Usługodawca świadczący drogą elektroniczną usługi polegające na umożliwieniu bezpłatnego dostępu do utworzonego przez siebie portalu dyskusyjnego nie ma obowiązku zapewnienia możliwości identyfikacji usługobiorcy dokonującego wpisu na tym portalu i nie ponosi odpowiedzialności za naruszenie dóbr osobistych, chyba że wiedział, iż wpis narusza te dobra i nie usunął go niezwłocznie.
Podobne tematy
-
Bezpłatne Porady Prawne... » proces o pomówienie -
-
Bezpłatne Porady Prawne... » Pomówienie, czarny pijar, znisławienie, odszkodowanie -
-
Bezpłatne Porady Prawne... » Sprawa o zniesławienie. -
-
Bezpłatne Porady Prawne... » Naruszenie dóbr osobistych, zniesławienie? -
-
Bezpłatne Porady Prawne... » sprawa cywilna o znieważenie -
-
Bezpłatne Porady Prawne... » Znieważenie -
Następna dyskusja: