konto usunięte

Temat: Studium Terapii Rodzin

Dolnośląskie Centrum Psychoterapii we Wrocławiu zaprasza wszystkich zainteresowanych terapią rodzin na:

Roczne Studium Terapii Rodzin 2009 /2010


Opis programu
Celem Rocznego Studium Terapii Rodzin jest poszerzenie wiedzy w zakresie systemowego rozumienia rodziny i nabycie umiejętności metod diagnozy i terapii rodzin. Uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z podstawowymi zasadami pracy z rodziną, głównymi szkołami terapii rodzin. W trakcie szkolenia uczestnicy rozwiną umiejętności psychoterapeutyczne w pracy z rodziną (budowanie kontraktu terapeutycznego z rodziną, prowadzenie procesu terapeutycznego, pracy z genogramem). Zapoznają się z technikami i metodami stosowanymi w systemowej terapii rodzin, omówione zostaną podstawowe zagadnienia z zakresu psychopatologii i psychoterapii rodzin. W trakcie szkolenia uczestnicy pracować będą metodami warsztatowymi, a praca nad przypadkami i zajęcia superwizyjne umożliwią praktyczne przyswojenie nabytych wiadomości. Podstawą teoretyczną szkolenia jest systemowa terapia rodzin.

Adresaci
Adresatami Rocznego Studium Terapii Rodzin są psycholodzy, pedagodzy, pracownicy socjalni, lekarze oraz studenci (ostatnich lat studiów: psychologia, pedagogika, resocjalizacja) pragnący rozwijać swoje umiejętności w zakresie pracy terapeutycznej z rodziną.

Ilość godzin
Roczne Studium Terapii Rodzin obejmuje 180 godzin dydaktycznych realizowanych w trakcie 9 zjazdów weekendowych (sobota, niedziela) odbywających się przeważnie raz w miesiącu.


Szczegółowy Program
Rocznego Studium Terapii Rodzin

Zjazd I (21-22.11.2009)
Temat: Systemowa terapia rodzin - wprowadzenie do problematyki.
Program: 1. Podstawowe pojęcia dotyczące rodziny. 2. Funkcje rodziny. 3. Charakterystyka systemu rodzinnego, systemowe rozumienie procesów w rodzinie. 4. Cykl życia rodziny. 5. Fazy rozwoju rodziny i zadania rozwojowe. 6. Wzorce relacji w rodzinie. 7. Rodzina i kryzys. Rodzaje kryzysów i radzenie sobie z sytuacjami kryzysowymi w rodzinie. 8. Rozwój terapii rodzin. Strukturalna terapia rodzin (podejście Minuchina). Strategiczna terapia rodzin. 9. Zastosowanie terapii rodzin.

Zjazd II (12-13.12.2009)
Temat: Systemowa terapia rodzin - komunikacja w rodzinie.
Program: 1. Komunikacja w rodzinie. 2. Systemowa funkcja zachowań objawowych w kontekście faz cyklu życia rodziny. 3. Procesy emocjonalne w rodzinie (podejście Bowena). 4. Etos rodzinny, mity i rytuały rodzinne, pojęcie lojalności. 5. Przekazy międzypokoleniowe i proces delegowania. 6. Strategie rodzinne.

Zjazd III (16-17.01.2010)
Temat: Systemowa terapia rodzin - umiejętności psychoterapeutyczne.
Program: 1. Kontakt pacjent-terapeuta. Charakterystyka procesu terapeutycznego. 2. Zasady prowadzenia wywiadu z rodziną. Diagnoza rodziny. 3. Kontrakt terapeutyczny w terapii rodzin. Formułowanie celu terapii. 4. Zasady prowadzenia pierwszej sesji rodzinnej. 5. Główne zasady pracy z rodziną. Charakterystyka procesu terapii rodzin. 6. Typy klientów w terapii. 7. Konstruowanie hipotez (geneza i funkcja problemu, rozwiązanie problemu). 8. Neutralność, cyrkularność. 9. Koterapia i zespół terapeutyczny. 10. Metody diagnozy rodziny oraz techniki pracy z rodziną (mapa przestrzeni życiowej rodziny, praca z rodziną przy użyciu genogramu, rzeźba rodzinna, pytania cyrkularne, pytania o wyjątki, pytania o zasoby,pytania refleksyjne, reframing, personalizacja i eksternalizajia, budowanie metafor terapeutycznych, symbole i rytuały, techniki paradoksalne, interwencje systemowe).

Zjazd IV (13-14.02.2010)
Temat: Systemowa terapia rodzin - terapia dzieci i młodzieży.
Program: 1. Diagnoza funkcjonowania rodziny. 2. Praca z geneogramem rodziny. 3. Wzorce funkcjonowania w rodzinie. 4. Spojrzenie ekologiczne na dziecko i jego symptomy. 5. Poszukiwanie zasobów i rozwiązań. 6. Charakterystyka problemów dzieci i młodzieży: problemy wieku rozwojowego, zaburzenia zachowania CD/ ADHD, zachowania agresywne i autoagresywne, zaburzenia nastroju i próby suicydalne, zaburzenia lękowe, zaburzenia psychosomatyczne. 7. Kontrakt terapeutyczny z rodziną. 8. Formułowanie hipotez. 9. Techniki i metody pracy terapeutycznej z rodziną z dzieckiem (komunikacja, przerwanie wzorca, przepisanie wzorca zachowań i zamiana ról, reframing, zadania domowe, zalecenia symptomu, interwencje wprost, zlecenia paradoksalne, paradoksalne wyhamowanie, psychodrama, rzeźba rodzinna, kolaż rodziny, rysunek i zabawa w terapii). 10. Praca superwizyjna.

Zjazd V (13-14.03. 2010)
Temat: Systemowa terapia rodzin - terapia zaburzeń odżywiania.
Program: 1. Obraz kliniczny zaburzeń odżywiania - anoreksja, bulimia, kompulsywne objadanie się. 2. Diagnostyka zaburzeń odżywiania się. 3. Perspektywa rodzinna a pojawienie się zaburzeń odżywiania się. 4. Rozumienie problemów w anoreksji i bulimii. 5. Diagnoza rodziny. Konstruowanie hipotez. Praca z genogramem. Komunikacja w rodzinie. 6. Charakterystyka funkcjonowania rodziny „anorektycznej”. 7. Charakterystyka funkcjonowania rodziny „bulimicznej”. 8. Zaburzenia odżywiania się w perspektywie kulturowej i społecznej. 9. Terapia rodzinna zaburzeń odżywiania się. 10. Podstawowe zasady i założenia w terapii rodzinnej zaburzeń odżywiania: anoreksji, bulimii i kompulsywnym objadaniu się. 11. Metody i techniki pracy w terapii rodzinnej zaburzeń odżywiania. 12. Case study - praca nad przypadkami, opisy terapii rodzinnej pacjentów z bulimia i anoreksją. 13. Superwizja.

Zjazd VI (17-18.04.2010)
Temat: Systemowa terapia rodzin - przemoc i uzależnienia.
Program: 1. Praca z rodziną ze specyficznymi problemami - przemoc i uzależnienia w rodzinie. 2. Funkcjonowanie rodziny w sytuacji uzależnienia. 3. Zjawisko przemocy w rodzinie - charakterystyka problemu. 4. Tworzenie map systemów rodzinnych - genogramy. 5. Wzorce rodziny. 6. Komunikacja w rodzinie. 7. Interpretacja struktury rodziny. 8. Zasoby rodziny, obszary pozaproblemowe. 9. Rola symptomów. 10. Rodzaje zleceń w terapii rodziny z problemem uzależnienia i przemocy. 11. Podstawowe zasady i założenia w terapii rodzinnej z problemem przemocy i uzależnienia. 12. Metody i techniki pracy w terapii rodzinnej z problemem przemocy i uzależnienia. 13. Case study - praca nad przypadkami, opisy terapii rodzinnej. 14. Superwizja.

Zjazd VII (22-23.05.2010)
Temat: Systemowa terapia rodzin - rozwód, adopcja, rodzina zrekonstruowana.
Program: 1. Praca z rodziną ze specyficznymi problemami - konflikty małżeńskie, rozwód. 2. Funkcjonowanie rodziny w sytuacji rozwodu. 3. Fazy rozwodu. Konsekwencje rozwodu - dzieci i dorośli. 4. Funkcjonowanie rodzin adopcyjnych i rodzin zrekonstruowanych. 5. Zmiany w rodzinie. 6. Tworzenie map systemów rodzinnych - genogramy. 7. Wzorce rodziny. Komunikacja w rodzinie. Interpretacja struktury rodziny. 8. Zasoby rodziny, obszary pozaproblemowe. 9. Konflikty. 10. Funkcja symptomów 11. Triady i hierarchia w rodzinie, koalicje międzypokoleniowe. 12. Cykl życia rodzinnego. 13. Podstawowe zasady i założenia w terapii par. 14. Podstawowe zasady i założenia pracy z rodziną w sytuacji rozwodu, adopcji, rodziny zrekonstruowanej. 15. Rodzaje zleceń w terapii rodziny. 16. Metody i techniki pracy w terapii rodzinnej z problemem rozwodu, adopcji, rodziny zrekonstruowanej. 17. Case study - praca nad przypadkami, opisy terapii rodzinnej. 18. Superwizja.

Zjazd VIII (05-06.06.2010)
Temat: Systemowa terapia rodzin - strata i żałoba w rodzinie.
Program: 1. Praca z rodziną ze specyficznymi problemami - strata i żałoba w rodzinie. 2. Charakterystyka reakcji żałoby i jej stadia. 3. Reakcje na stratę, mechanizmy obronne w procesie żałoby. 4. Funkcjonowanie rodziny w straty żałoby. 5. Nieprzeżyta żałoba i jej konsekwencje - dzieci i dorośli. Przerwana żałoba, zaprzeczenie straty. 6. Podejście transgeneracyjne: znaczenie rodziny pochodzenia, poprzednich pokoleń. 7. Mity rodzinne, przekazy trans generacyjne w rodzinie. 8. Rytuały i symbole. 9. Praca z genogramem. 10. Podstawowe zasady i założenia pracy z rodziną w sytuacji straty i żałoby. 11. Metody i techniki pracy w terapii rodzinnej w sytuacji żałoby. 12. Technika „zoperacjonalizowanej żałoby”. 13. Case study - praca nad przypadkami, opisy terapii rodzinnej. 14. Superwizja.

Zjazd IX (26-27.06.2010)
Temat: Systemowa terapia rodzin - zaburzenia psychiczne.
Program: 1. Praca z rodziną ze specyficznymi problemami - zaburzenia psychiczne. 2. Systemowe rozumienie zaburzeń lękowych. 3. Systemowe rozumienie zaburzeń depresyjnych. 4. Systemowe rozumienie zaburzeń psychotycznych. 5. Funkcjonowanie rodziny w sytuacji zaburzeń psychicznych. 6. Społeczny konstrukcjonizm. 7. Tworzenie map systemów rodzinnych- genogramy. Triady i hierarchia w rodzinie, koalicje międzypokoleniowe. Cykl życia rodzinnego. 8. Wzorce rodziny. Komunikacja w rodzinie. Interpretacja struktury rodziny. 9. Zasoby rodziny, obszary pozaproblemowe. 10. Funkcja symptomów. 11. Podstawowe zasady i założenia pracy z rodziną w leczeniu zaburzeń psychicznych. 12. Metody i techniki pracy w terapii rodzinnej w leczeniu zaburzen psychicznych. 13. Interwencja systemowa. 14. Podejście narracyjne - eksternalizacj problemu, skracanie czasu, pytania komplementarne, podważanie wyobrażeń społecznych, karykatura i seriale rodzinne. 15. Case study - praca nad przypadkami, opisy terapii rodzinnej . 16. Superwizja.

Doświadczeni trenerzy, wykładowcy
Zajecia w Rocznym Studium Terapii Rodzin prowadzone są przez doświadczonych trenerów mających w swoim dorobku prowadzenie dzisiątek warsztatów i szkoleń w DCP, jak i szkoleń na zamówienie instytucji i firm. Nasi wykladowcy to certyfikowani psycholodzy i psychiatrzy, wieloletni praktycy terapii indywidualnej i terapii grupowej, pracownicy Uczelnii Wyższych, pracownicy szpitali i przychodni zdrowia.

MEN-owskie Świadectwa ukończenia Studium
Uczestnicy RSTR otrzymują po ukończeniu całego cyklu szkoleniowego Świadectwo ukończenia Rocznego Studium Terapii Rodzin wydawane na podstawie § 6 rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 3 lutego 2006 r. w sprawie uzyskania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych (Dz. U. Nr 31, poz. 216).

Zasady naboru do Rocznego Studium Terapii Rodzin

1. Dostarczyć do DCP do dnia 28.10.2009 Kartę Zgłoszenie udzialu w RSTR (do wyboru: wypełnij Kartę zgłoszenia on-line (24h) na dcp.wroclaw.pl lub wyślij Kartę Zgłoszenia na e-mail: szkolenia@dcp.wroclaw.pl. lub wyślij Kartę Zgłoszenia na fax. (71) 361 60 35. Karta do pobrania na dcp.wroclaw.pl).
2. Wpłacić na konto DCP oplatę za Roczną Szkołę Terapii Rodzin (do wyboru: 1, 2 lub 4 raty).
3. O przyjęciu na RSTR decyduje kolejność zgłoszeń
Kontakt: dcp.wroclaw.pl, info@dcp.wroclaw.pl, 071/332 36 70