Oksana Dąbrowska

Oksana Dąbrowska Fundacja "Dobra
Wioska", psycholog,
delfinoterapeutka,
ar...

Temat: delfinoterapia z arteterapią

DELFINOTERAPIA - OFERTA

Grupa: dzieci z rodzicami i opiekunami. Istnieje możliwość częściowego dofinansowania.
PODRÓŻ
Kraj (oferty do wyboru): Ukraina – Krym, Turcja, Izrael.
Środek transportu: samolot
POBYT – 14 dni
Aktualnie organizowana grupa: Ukraina, Krym, Hotel Jałta ***.
Terminy: 29.06 – 13.07.2009.

DOJAZD: samolot, wylot z Warszawy

HOTEL:
Największy hotel na Krymie, położony we wschodniej części Jałty Massandrze (ok. 2,5 km od centrum Jałty), otoczony bujną roślinnością subtropikalnego parku. Do dyspozycji gości: restauracje, bary, sklepy, boiska sportowe, korty tenisowe, siłownia, bilard, gabinety masażu, basen otwarty (leżaki i parasole przy basenie - bezpłatne). Bezpłatnie można korzystać także z hotelowej plaży (żwirowej), na którą goście zjeżdżają windą / odległość-100 m /. Leżaki i parasole - odpłatnie. Dużą atrakcją jest mieszczące się w hotelu delfinarium i letnie występy.

POKOJE:
2,3-osobowe z łazienkami /WC, prysznic/- wszystkie po remoncie, balkon, klimatyzacja, lodówka, TV-sat i telefon

WYŻYWIENIE:
BB (śniadania) – bufet oraz obiadokolacje serwowane w restauracji Massandra / ok. 150 m od hotelu/

OPINIA:
Najbardziej znany hotel wśród polskich turystów, od dawna specjalizujący się w obsłudze grup. Od 2007 roku posiada wyłącznie wyremontowane pokoje i stanowi najlepszą propozycję dla turystów , którzy preferują rozrywkę i zabawę w licznych lokalnych barach i dyskotekach. Posiada bogate zaplecze sportowe oraz największą prywatną plażę. Znacznym atutem zachecającym do pobytu w tym hotelu są zapierające dech w piersiach widoki z okien pokoi.

Cena pakietu turystycznego wraz z ubezpieczeniami NW i KL: 3400 zł/ osoba (dzieci na dostawce – zniżki!)
PROGRAM
Program ramowy:
1 dzień - podróż, zakwaterowanie
2 – 13 dzień – delfinoterapia oraz zajęcia terapeutyczne i rozwojowe według planu, odpoczynek
14 dzień – podróż powrotna
Plan dnia:
8.00 – pobudka
8.10 -8.25 – poranna gimnastyka
9.00-9.30 – śniadanie
10.00–13.00 – delfinoterapia, zajęcia terapeutyczne i rozwojowe
13.30-16.00 – obiad i odpoczynek
16.00-18.00 – rekreacja ruchowa: sporty plażowe, pływanie
19.00 – kolacja
20.00-21.00 – wieczorki integracyjne

Delfinoterapia (Dolphin Assisted Therapy)
Zaletą proponowanego programu organizowanego przez Fundację „Dobra Wioska” jest prowadzenie delfinoterapii przez polską kadrę oraz pod stałą opieką polskiego lekarza w kompleksie z innymi rodzajami terapii (terapią rodzinna, arteterapią, treningiem relaksacji).
Podstawą delfinoterapii jest tak zwany „model sonaforetyczny”, gdzie delfin występuje w roli naturalnego ultradźwiękowego sonaru. Wynikiem jego oddziaływania jest pozytywna stymulacja centralnego systemu nerwowego oraz innych narządów pacjenta. Czyni to delfinoterapię metodą wybitnie nadającą się do przeprowadzenia zabiegów rehabilitacyjnych. Terapia jest prowadzona pod okiem lekarza i psychoterapeuty. Najważniejszym jej elementem pozostaje jednak kontakt pacjenta z delfinem. Delfinoterapia odbywa się w trybie intensywnym: 10 dni wypełnionych zabiegami.
Realizując program Delfinoterapii współpracujemy, m.in. z Międzynarodowym Instytutem Delfinoterapii, który powstał w 2003 roku skupiając specjalistów z Ukrainy, Rosji, Niemiec oraz Stanów Zjednoczonych oraz z zespołem specjalistów z delfinarium w Kłajpedzie na Litwie. Leczenie odbywa się w ośrodkach nad Morzem Czarnym (Krym: Eupatoria, Jałta), nad Morzem Śródziemnym (Turcja, Kusadasi) od marca do października oraz w innych ośrodkach na świecie (Izrael, Stany Zjednoczone).
Delfinoterapia z powodzeniem stosowana jest w leczeniu i rehabilitacji dzieci i dorosłych z następującymi schorzeniami: zaburzenia funkcjonowania centralnego systemu nerwowego, porażenie mózgowe, wczesny autyzm dziecięcy, zespół Downa, zaburzenia mowy i słuchu. Szczególna skuteczność została potwierdzona w leczeniu neuroz, zespołów stresu pourazowego, traum psychicznych, depresji endogennych, dyslekcji.

Terapia rodzinna
Stanowi nieodłączny element programu delfinoterapii realizowanego przez Fundację „Dobra Wioska”. Prowadzona jest z zastosowaniem podejścia systemowego, zakładającego wagę relacji rodzinnych w procesie terapii osoby. Celem jest pomoc w poprawie komunikacji i ogólnie relacji pomiędzy członkami rodziny, udzielenie wsparcia psychicznego rodzinie znajdującej się w trudnej sytuacji wobec choroby dziecka, pomoc w adaptacji do tej sytuacji. Terapia jest prowadzona przez wykwalifikowanych w danej dziedzinie specjalistów, posiadających wymagany certyfikaty i zezwolenia.

Arteterapia
Stanowi także nieodłączny element programu delfinoterapii. Jest to terapia poprzez sztukę, z wykorzystaniem własnej twórczości osób. Metody jej są wykorzystywane podczas zajęć grupowych, terapii rodzinnej oraz w terapii indywidualnej. Zajęcia są prowadzone z wykorzystaniem metod psychologii zorientowanej na proces, obejmują działania plastyczne, teatralne, pracę z ruchem, głosem i muzyką. Celem jest wyrażenie zablokowanych emocji oraz w przypadku rodziny i grupy – poprawa w komunikacji i relacjach.
Relaksacja
Stanowi ważny element programu delfinoterapii, realizowanego przez Fundację. Celem jest utrwalenie efektu relaksacyjnego osiągniętego w delfinoterapii. Dzięki opanowaniu prostych ćwiczeń fizycznych, oddechowych i wizualizacyjnych osoby uczą się wprowadzać siebie w stan relaksu, który w znaczącym stopniu wpływa na poprawę samopoczucia i zdrowia fizycznego, niweluje skutki stresu i przyczynia się ogólnie do dobrobytu psychicznego i fizycznego.

Zajęcia terapeutyczne kursu Delfinoterapii zakładają:

10 sesji delfinoterapii, każda zakłada kontakt dziecka z delfinem przez 25 - 30 min, z tego 15- 20 minut w wodzie przy udziale terapeuty i pod opieką lekarza.
10 godzin terapii dziecka z udziałem rodziny (terapia rodzinna, arteterapia).
6 godzin – zajęć grupowych (relaksacja).
Koszt:
1600 euro – całość kursu, koszt zakłada delfinoterapię dziecka, terapie i zajęcia według programu.
Koszt nie obejmuje kosztu pakietu turystycznego (przelot, zakwaterowanie, wyżywienie).
KADRA:
Oksana Dąbrowska – kierownik programu Delfinoterapii Fundacji „Dobra Wioska”, psycholog, absolwentka UKSW, psychoterapeutka. Uprawnienia: certyfikat Polskiego Towarzystwa Psychologii Procesu (uprawnienia: http://psychologia-procesu.org.pl), założycielka Interaktywnego Teatru Procesu, współpracuje dydaktycznie ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego. Od 6 lat zajmuje się delfinoterpią, odbywała staże w ośrodkach delfinoterpaii na Krymie (Jałta, Eupatoria), Litwie (Klajpeda), w Turcji (Kusadasi) oraz Izraelu.
Agnieszka Bobran – koordynator projektu Delfinoterapia Fundacji „Dobra Wioska”, pedagog, przez wiele lat prowadziła obozy harcerskie. Od 3 lat zajmuje się delfinoterapią, odbywała staże w ośrodku na Krymie (Eupatoria) i na Litwie (Klajpeda).
Joanna Hereta – pedagog oligofrenii, instruktor nurkowania osób niepełnosprawnych, posiada wieloletnie doświadczenie pracy z osobami niepełnosprawnymi. Od 3 lat zajmuje się delfinoterapią, odbywała staże w ośrodku na Krymie (Eupatoria) i w Turcji (Kusadasi).
Albina Okraszewska – lekarz - pediatra z wieloletnim doświadczeniem, lekarz rodzinny. Wiele lat pracowała także w placówkach zagranicznych, miedzy innymi w Afryce.
Zgłoszenia:
e-mail: dobrawioska@post.pl,
tel. +4822 3534326, +48 504077358.
http://dobrawioska.org