Wojciech Woźniak

Wojciech Woźniak NAC - Narodowe
Archiwum Cyfrowe

Temat: Archiwistyka cyfrowa?

Witajcie!
Pojawiło się ostatnio pojęcie archiwistyka cyfrowa. Ma ono odnosić się do działalności związanej w wykorzystaniem nowoczesnych technik w archiwistyce oraz do archiwizowania dokumentów w postaci elektronicznej.
Czy sądzicie, że zasadne jest wydzielanie archiwistyki cyfrowej jako bytu odrębnego od archiwistyki? Czy tez działalność związana z archiwizacją cyfrową jest tylko kolejnym polem działalności archiwistyki i nie potrzebuje osobnych definicji?

konto usunięte

Temat: Archiwistyka cyfrowa?

Moim zdaniem rozdzielanie czy osobne definiowanie archiwistyki i archiwistyki cyfrowej nie są potrzebne.
Postrzegam archiwistykę cyfrową jako formę ewolucyjną archiwistyki "klasycznej", która jeśli chce "iść z duchem czasu" musi dopuszczać nowe formy wytwarzania dokumentu, kancelaryjnego obiegu dokumentacji i jej archiwizacji. Ta ewolucja jest, w moim rozumieniu, "koniecznością" przy założeniu, że archiwistyka ma być dyscypliną użytkową i użyteczną a nie "skansenem" i hermetyczną dyscypliną teoretyczną.
Tu jednak "rodzą" się kolejne pytania: w jakim stopniu w najbliższych latach/dziesięcioleciach ta ewolucja nastąpi?, ile lat i czy w ogóle przejdziemy tylko na techniki cyfrowe? itd. Archiwistyka cyfrowa stawia przed nami szereg interesujących pytań i zagadnień dotyczących jej pośrednio lub bezpośrednio.
I to mnie cieszy.

konto usunięte

Temat: Archiwistyka cyfrowa?

przenoszenie dokumentów z nośników drukowanych, rękopiśmiennych do pamięci komputera to po prostu archiwizacja, namnażanie pojęć jest zbędne.Zawsze można użyć pojęcia digitaizacja, które używane jest w bibliotekarstwie. Zbiory zdygitalizowane...
Zastanawia mnie tylko podejście osób korzystających
z dokumentów? Czas pokaże!
Artur Kołakowski

Artur Kołakowski Grafik Komputerowy &
Web Developer

Temat: Archiwistyka cyfrowa?

"Cyfryzacja" to trochę pauperyzacja. Bo dzięki temu, każdy będzie miał "teoretycznie" dostęp do archiwaliów z poziomu Internetu. Czy, źle czy dobrze? Trudno mi ocenić, bo i tak lepiej poszukiwać jak to powiem "namacalnie". Jednak do przodu trzeba iść, dlatego powstało NAC. Dlatego digitalizuje się zasoby itp. Czy odrębna nauka? Raczej nauka pomocnicza wchodząca w skład Archiwistyki. Może dzięki temu niektóre jednostki zachowają się w stanie lepszym niż rozpadającym na następne lata rozpadu. ;)
Wojciech Woźniak

Wojciech Woźniak NAC - Narodowe
Archiwum Cyfrowe

Temat: Archiwistyka cyfrowa?

Postrzegam archiwistykę cyfrową jako formę ewolucyjną archiwistyki "klasycznej", która jeśli chce "iść z duchem czasu" musi dopuszczać nowe formy wytwarzania dokumentu, kancelaryjnego obiegu dokumentacji i jej archiwizacji.
No właśnie, czy więc wszystkie wymienione tu elementy mogą zmieścić się w dotychczasowym pojęciu "archiwistyka" czy tez lepiej wyodrębnić jeśli nie nową dyscyplinę to przynajmniej subdyscyplinę - "archiwistykę cyfrową"? Wszak żeby swobodnie poruszać się w tej nowej rzeczywistości dokumentu elektronicznego oraz narzędzi komputerowych do zarządzania dokumentem potrzeba sporej i zupełnie nowej wiedzy mającej niewiele wspólnego z dotychczasową archiwistyką. W moim odczuciu pojęcie archiwistyka cyfrowa jest próbą szukania pewnej formuły dla syntezy wiedzy z dwóch zakresów: archiwistyki i informatyki. Można się oczywiście zastanawiać czy potrzebna archiwiście wiedza z dziedziny informatyki, skora są specjaliści w dziedzinie IT. Okazuje się jednak, ze w praktyce współpraca między specjalistami z obu tych dziedzin jest trudna jeśli któraś ze stron nie wejdzie na "poletko" drugiej. Archiwistyka cyfrowa jest chyba propozycję by to archiwiści wkraczali śmiało na poletko informatyczne tworząc przestrzeń do równoprawnego dialogu ze specjalistami IT.
przenoszenie dokumentów z nośników drukowanych, rękopiśmiennych do pamięci komputera to po prostu archiwizacja
Joanno zupełnie się nie zgadzam. To o czym piszesz to nie archiwizacja a digitalizacja. Archiwizacja to długotrwałe przechowywanie i zabezpieczanie dokumentacji a digitalizacja to tworzenie kopii cyfrowych tej dokumentacji. Owszem mogą one wspomagać zabezpieczanie papieru, ale nie zwalnia to archiwistów z obowiązku troski o papierowy oryginał.



Wyślij zaproszenie do