Karol Szumański

Karol Szumański Student, Uniwersytet
Warszawski

Temat: AIP a VAT

Cześć, jestem dość zielony w sprawach podatkowych i między innymi dlatego rozważam AIP a nie własną działalność gosp. więc więc z góry proszę o wybaczenie, jeśli moje pytanie jest dość banalne lub pełne błędnych założeń.

Zdarzyłem się już trochę zorientować w kwestiach płacenia podatku dochodowego, umów o dzieło czy zlecenie przy wypłacaniu pieniędzy z konta, ale nurtuje mnie kwestia VAT-u. Jak ona wygląda w AIP? Z tego co rozumiem AIP jako wielka firma jest płatnikiem VAT zatem wszystkie dochody beneficjentów muszą być rejestrowane przez wystawianie dla klientów faktur VAT, a nie rachunków.

Zatem podstawowe sprawy:
- czy w AIP kwestia VAT w ogóle dotyczy beneficjentów czy nie?
- czy jeśli wykonane usługi są zwolnione z VAT-u lub mają stawkę 0% to faktycznie nie zniknie mi złotówka z konta i w wyniku takiej transakcji do ręki otrzymam pełną kwotę pomniejszoną tylko o podatki z umowy o dzieło/zlecenie?
- czy jeśli usługobiorca pochodzi z EU/USA/jakiegoś innego kraju gdzie według ustawy nie powinniśmy płacić VAT-u od takiej transakcji to czy w takiej sytuacji też nie zniknie mi złotówka z konta?
- jak wygląda kwestia płacenia VAT-u jeśli wg faktury wynosi on np. 22%, czy automatycznie po otrzymaniu przelewu ta kwota jest odejmowana z konta czy jakoś inaczej to wygląda?
- czy jeśli mam duże koszty i w związku z tym dużo VAT-u "do zwrotu" to czy jest to jakoś uwzględniane w ostatecznym rozliczeniu i dostaje się zwrot tego podatku? Z góry dziękuję za odpowiedź.Karol Szumański edytował(a) ten post dnia 07.04.11 o godzinie 07:13Karol Szumański edytował(a) ten post dnia 07.04.11 o godzinie 07:13
Piotr Nizioł

Piotr Nizioł Trener, konsultant,
wiceprezes zarządu
Galaxystat sp. z
o...

Temat: AIP a VAT

- Vat dotyczy beneficjentów.
- Jeśli coś jest zwolnione z Vatu to ma stawkę ZW. Reszta się zgadza.
- Jeśli firma jest z UE i jest płatnikiem VAT UE to nie płacimy VATu i na faktury wpisujemy NP. Jeśli do UE sprzedajmy osobie prywatnej lub firmie, które nie jest płatnikiem VAT-EU sprzedajemy z Vatem. Poza EU nie ma Vatu, ale musi być potwierdzenie doręczenia towaru.
- kwota Vatu jest odejmowana następnego miesiąca po rozliczeniu.
- VAT - w momencie odejścia z inkubatora raczej firma nie ma Vatu na koncie, bo przestaje kupować towar, w raczej wszystko wyprzedaje. Jeśli jednak Vat zostanie na koncie, to można go wykorzystać do przekazania beneficjentowi towaru na jego nową firmę. Przekazać towar po cenie zakupu i VAT się wyzeruje.

Następna dyskusja:

Jakich usług brakuje w AIP?




Wyślij zaproszenie do