Karol Miernikiewicz

Karol Miernikiewicz Koordynator Targów
Utrzymania Ruchu i
Targów SyMas
(Techn...

Temat: Lean w biurze

Witam Wszystkich,

Jak według Was rozwija się koncepcja Lean Office w Polsce? Czy jest to metoda zarządzania wdrażana tylko w dużych korporacjach czy też w małych firmach? I jak to wygląda w praktyce? Czy jest to wdrożenie "marketingowe" (tzn. wysłaliśmy kogoś na szkolenia, dzięki temu robimy w firmie jakiś proces szybciej i na tym się skończyło, ale mówimy, że mamy Lean w biurze) czy jest to wdrożenie rzeczywiste i czy firmy dbają o utrzymanie i rozwój kultury Lean?

Jakie wg. Was są największe przeszkody we wdrażaniu kultury Lean w biurze?
Wojtek Maczynski

Wojtek Maczynski Maintenance and
Reliability
Practitioner

Temat: Lean w biurze

Karol,
powiem tylko trzy słowa na początek odnosząc się do przeszkód we wdrażaniu kultury Lean w biurze. Słowami tymi są: "MENTALNOŚĆ i KULTURA" :-)
W chwili wolnej mogę napisać więcej ze swojego ponad 10 letniego doświadczenia jako trenera i konsultanta między innymi z obszaru Lean ;-)
Pozdrawiam
wm
Karol Miernikiewicz

Karol Miernikiewicz Koordynator Targów
Utrzymania Ruchu i
Targów SyMas
(Techn...

Temat: Lean w biurze

Wojtku,

Znam Twoje doświadczenie, więc pewnie trafiłeś w sedno sprawy. Oczywiście jeśli tylko znajdziesz czas to podziel się proszę swoimi doświadczeniami - na pewno dla członków grupy będzie to bardzo przydatne.

Pozdrawiam,

KM
Mikołaj Ilski

Mikołaj Ilski Utrzymanie Ruchu

Temat: Lean w biurze

Hej,
ja się podjąłem wprowadzanie 5's (jako część TPM) w dziale Utrzymania Ruchu. Pierwsze kroki robię w obszarze biurowym, a dokładnie w dokumentacji. Celem jest wprowadzenie jakiegoś sensownego procesu związanego właśnie z dokumentami. Zawsze zadaję sobie pytanie, dlaczego dokumentacja (a w szczególności techniczna w dziale UR) tak bardzo jest zaniedbywana. Brak odpowiedzialności? Brak potrzeby posiadania przejrzystego systemu dokumentacji? Brak czasu? Podejście ad-hoc (czyli uruchomić/zmodernizować i zapomnieć o aktualizacji dokumentacji )? Brak jakichkolwiek zasad i przywiązania uwagi?

Etap 1. Pierwszym krokiem było zrobienie całkowitej selekcji potrzebnych i zbędnych rzeczy (pięknie widoczne katalogi z 2004-2008 roku (ok. 25 sztuk) znajdowały się na centralnych regałach, a istotna dokumentacja maszyn gdzieś niedbale "upchnięta" tam gdzie było miejsce). Katalogi oczywiście w kosz, bo jedyny najbardziej używany katalog przez techników to ten z wyposażeniem wózków narzędziowych, a jeśli chodzi o części zamienne, to wszystko wyszukiwane jest w internecie.

Etap 2. Drugim krokiem jest ustalenie standardu oznaczenia segregatorów i ustalenie miejsca na każdy z nich)przykład na obrazku, którego chyba nie potrafię załączyć :/

Obrazek

Oczywiście spotkałem się z takimi komentarzami jak: "dziecinada", "ktoś tu ma za dużo czasu" itp itd. Bo przecież to takie mało męskie zajęcie dla faceta w UR :)

Etap 3. Etapem trzecim będzie napisanie jakiejś prostej aplikacji bibliotecznej w ACCESSIE do rejestracji i wyszukiwania dokumentów. Kolumny w tabeli:
ADRES/NR EWIDENCYJNY; OPIS; WYPOSAŻENIE; RODZAJ; KOMENTARZ (np informacje o zawartości); ODPOWIEDZIALNY; I może coś jeszcze w praniu wyjdzie

Dla mnie ważne jest to by wszystko miało przypisane swoje miejsce i swojego odpowiedzialnego. a najmniejszą jednostką jest segregator / teczka.

Pozdrawiam
Mikołaj

Następna dyskusja:

Studia podyplomowe Lean Man...




Wyślij zaproszenie do