konto usunięte

Temat: Na Wirtualnej Polsce 400 tekstów trzech fikcyjnych...

Zachwalano firmy państwowe i prywatne Przez półtora roku w Wirtualnej Polsce i należącym do niej serwisie gospodarczym Money.pl zamieszczono ok. 400 artykułów opatrzonych nazwiskami fikcyjnych dziennikarzy. W wielu tekstach chwalono wybrane firmy - zarówno państwowe, jak i prywatne.

W minioną środę na OKO.press opisano, że redakcja Wirtualnej Polski jest bardzo przychylnie nastawiona do Ministerstwa Sprawiedliwości, szefa tego resortu Zbigniewa Ziobrę i jego najbliższych współpracowników. Według anonimowych dziennikarzy Wirtualnej Polski (byłych i obecnych), na których powołuje się OKO.press, krytyczne teksty o tym ministerstwie są mało eksponowane na WP.pl albo w ogóle się nie ukazują, o czym miał mówić podwładnym Tomasz Machała, redaktor naczelny i wiceprezes Wirtualna Polska Media ds. wydawniczych. Ponadto niektóre artykuły miały być przez dziennikarzy konsultowane z przedstawicielami resortu sprawiedliwości.

Dziennikarz OKO.press zauważył też, że teksty przychylne temu ministerstwu, a także niektórym innym instytucjom, firmom i politykom, były opatrywane nazwiskami kilku fikcyjnych dziennikarzy (Krzysztof Suwart, Krzysztof Major i Konrad Wojciechowski). Teksty tych artykułów pojawiały się zarówno w dziale informacyjnym WP.pl, jak też serwisach gospodarczych WP Finanse i Money.pl. Szumlewicz: fikcyjny dziennikarz chwalił władze PPL, a krytykował związkowców W miniony piątek Piotr Szumlewicz, przewodniczący Związkowej Alternatywy i redaktor naczelny „Magazynu Dialogu Społecznego Fakty”, zwrócił uwagę, że teksty opatrywane nazwiskiem Krzysztof Suwart dotyczyły nie tylko resortu sprawiedliwości i jego kluczowych polityków. Szumlewicz wyliczył serię testów Suwarta na Money.pl dotyczących spółek zarządzających najbardziej znanymi lotniskami w Polsce. 1 sierpnia ub.r. w serwisie ukazał się artykuł „Bez kominów płacowych. PPL (Państwowe Porty Lotnicze - przyp.) wprowadza nowoczesne zasady wynagradzania”. - W sierpniu ubiegłego roku przesłałem do redakcji money.pl (część wp.pl) pismo z prośbą o sprostowanie pełnego przekłamań i manipulacji tekstu, podpisanego nazwiskiem Suwart. Wtedy właśnie prezes Państwowych Portów Lotniczych, Mariusz Szpikowski wręczał wypowiedzenia wymieniające ponad 90 proc. załogi Państwowych Portów Lotniczych, narażając Lotnisko im. Fryderyka Chopina na paraliż. Wtedy też protestowało wielu pracowników firmy, w tym część związków zawodowych, wskazując, że rozwiązania proponowane przez prezesa doprowadzą do znacznej obniżki płac dużej części załogi i pozwolą na arbitralność w przyznawaniu premii - skomentował to Piotr Szumlewicz. Na początku października opublikowano tekst Suwarta zatytułowany „PPL z rosnącymi zyskami i premiami. Bonusy dla pracowników to kilkanaście tysięcy złotych”, w połowie listopada artykuł z tytułem „Przeciętna pensja w tej firmie nie robi na nikim wrażenia. W planach kolejne podwyżki” i początkiem: „Przeciętna płaca w Portach Lotniczych to około 11 tys. zł brutto (wliczając do tego nagrody i premie. W przyszłym roku fundusz płac ma wzrosnąć o kolejne 6,6 mln zł”, a w połowie grudnia tekst z tytułem „Spór o nagrody w Portach Lotniczych. Miliony złotych czekają na wypłatę” i początkiem: „Przedsiębiorstwo ma na ten cel zarezerwowane ponad 28 mln zł, ale związki zawodowe dotąd nie podpisały się pod projektem porozumienia z pracodawcą. A to uniemożliwia wypłatę pieniędzy dla pracowników”.

Czytaj więcej na: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/na-wirtualnej-pol...