konto usunięte
Temat: UE rozszerza możliwości konfiskaty majątków przestępców
UE rozszerza możliwości konfiskaty majątków przestępców26.02.2014
Parlament Europejski przyjął we wtorek pakiet przepisów, które ułatwią państwom członkowskim Unii Europejskiej „zamrażanie” i konfiskowanie majątków należących do przestępców. Nowe regulacje mają doprowadzić do zwiększenia odsetka zabezpieczanych i konfiskowanych zasobów pochodzących z przestępstw. Obecnie odsetek ten nie przekracza nawet 1 proc.
– Chcemy wzmocnić dotychczasowe możliwości i zezwolić na konfiskatę lub zamrożenie aktywów nawet w przypadku, gdy dana osoba nie została jeszcze skazana za nielegalną działalność. Obecnie zaledwie kilka państw decyduje się na taki ruch – tłumaczy odpowiedzialna za projekt eurodeputowana, Monica Macovei.
Nowe regulacje pozwolą konfiskować pochodzące z przestępstw mienie w następstwie prawomocnego wyroku skazującego. Możliwe będzie to również w przypadku podejrzanych lub oskarżonych, jeśli uciekną przed wymiarem sprawiedliwości (droga postępowania zaocznego).
Jeśli sąd stwierdzi, że dane mienie pochodzi z działalności przestępczej, możliwa stanie się tzw. konfiskata rozszerzona. Ma mieć ona zastosowanie w przypadku uzasadnionych podejrzeń dotyczących pochodzenia majątku – np. z korupcji w sektorze publicznym i prywatnym.
– Móc skonfiskować mienie, zgromadzone w wyniku prowadzenia nielegalnych interesów, uniemożliwić tym samym jego ponowne wprowadzenie do legalnego obrotu – to ważniejsze, niż samo skazanie winnego i umieszczenie go w więzieniu – przekonuje Macovei.
Europosłowie zaakceptowali również formułę konfiskaty od osób trzecich. Zgodnie z projektem, będzie to możliwe, gdy dana osoba "wiedziała lub powinna była wiedzieć, że celem przekazania lub sprzedaży mienia było uniknięcie jego konfiskaty, na podstawie takich faktów i okoliczności jak nieodpłatne przekazanie zasobów lub ich sprzedaż za cenę znacznie niższą od rynkowej".
W projekcie zapisano, iż państwa będą mogły wykorzystać skonfiskowane mienie w interesie publicznym czy też przekazać je na realizację celów społecznych.
Projekt został już nieformalnie zaakceptowany przez prawie wszystkie państwa członkowskie. Wiadomo już, że przepisów nie wprowadzą Wielka Brytania i Dania.
Rada Europejska powinna teraz zaakceptować pakiet na poziomie oficjalnym. Później poszczególne kraje będą musiały wprowadzić przewidziane zmiany w ciągu 30 miesięcy.
Źródło: http://www.podatki.biz/artykuly/ue-rozszerza-mozliwosc...