konto usunięte

Temat: Pracownicy okradają swoje firmy

Pracownicy okradają swoje firmy

2014-03-13

Przeciętny polski oszust zajmuje kierownicze stanowisko w firmie, którą okrada. Ma 41 do 50 lat, wykształcenie wyższe, pracuje dłużej niż 10 lat.

Prawie połowa polskich firm (46 proc.) w ciągu ostatnich dwóch lat padła ofiarą przestępstwa gospodarczego — wynika z badania PwC „Global Economic Crime Survey 2014”. To więcej niż w poprzedniej edycji badania z 2011 r., kiedy było ich 39 proc., i więcej niż na całym świecie, gdzie tylko 37 proc. firm przyznało się do tego problemu. Nawet w Europie Środkowo-Wschodniej nadużycia gospodarcze dotyczyły mniejszego odsetka przedsiębiorstw (38 proc.).

— Nie ma wątpliwości, że skala przestępstw gospodarczych w Polsce znacznie rośnie. Z naszych obserwacji wynika jednak, że w dużej mierze za ten wzrost odpowiada większa chęć polskich firm do inwestycji na Wschodzie, gdzie ryzyko nadużyć jest większe, a także wzrost wykrywalności nadużyć przez przedsiębiorstwa, które w czasie kryzysu nauczyły się rzetelniej przyglądać swoim kosztom — mówi Marcin Klimczak, dyrektor w zespole ds. przestępczości gospodarczej w PwC. Przypadek to bardzo ważny mechanizm wykrywania nadużyć gospodarczych w polskich przedsiębiorstwach.Zdecydował o odkryciu aż 22 proc. przestępstw, podczas gdy na świecie za jego sprawą tylko 7 proc. nadużyć wyszło na światło dzienne.

Przeciętny polski oszust to mężczyzna z wykształceniem wyższym, w wieku od 41 do 50 lat, ze stażem pracy powyżej 10 lat. Co ważne, najczęściej kradnie we własnej firmie (56 proc.) i prawie równie często zajmuje w tej firmie stanowisko kierownicze średniego albo wyższego szczebla (50 proc.).

W dodatku, kiedy kradnie, to miliony — prawie co czwarty polski przedsiębiorca w wyniku nadużyć stracił do 3 mln zł, a co piąty nawet do 15 mln zł.

Cały tekst przeczytasz w serwisie Puls Biznesu: http://firma