konto usunięte

Temat: Raport Komisji Europejskiej o korupcji w Europie

Raport Komisji Europejskiej o korupcji w Europie

Kilka dni temu opublikowany został pierwszy raport badający postrzeganie korupcji w krajach Unii Europejskiej. Cecyla Malmström, komisarz do spraw wewnętrznych w Komisji Europejskiej, prezentując wyniki raportu podkreśliła, że korupcja jest zjawiskiem szkodliwym nie tylko gospodarczo, ale i społecznie oraz wskazała, że działania Państw członkowskich mające na celu walkę ze zjawiskiem korupcji powinny być prowadzone z większym natężeniem i w szerszym zakresie niż jest to czynione obecnie.

Wnioski płynące z raportu nie są uspokajające, w szczególności jeżeli zdamy sobie sprawę, że zjawisko korupcji dotyczy obecnie wszystkich Państw członkowskich, a straty gospodarki europejskiej z jej tytułu sięgają poziomu zbliżonego do niebagatelnej kwoty 120 mld euro rocznie.

O ile skala zjawiska wydaje się być mocno zaskakująca, to zaprezentowany jej rozkład pomiędzy kraje członkowskie pozostaje zgodny z dotychczas dostrzeganymi tendencjami. Tradycyjnie kraje skandynawskie cieszą się zdecydowanie największą transparentnością, a działania nieetyczne w środowiskach biznesowych funkcjonujących w tych krajach są potępiane i należą raczej do rzadkości. Dla odmiany kraje południowe, szczególnie te, które były kojarzone z kryzysem oraz kraje, które zostały przyjęte do UE po 2004 roku, są postrzegane, jako takie, w których zjawisko korupcji może występować znacznie częściej.

Raport Komisji Europejskiej najciekawsze wyniki prezentuje w kwestii: i) ogólnego postrzegania zjawiska korupcji, ii) występowania badanych jako świadków zdarzeń korupcyjnych, iii) uczestnictwa ankietowanych w sytuacji, w której oczekiwano od nich przekazania łapówki.

Polska w raporcie

Wyniki jakie uzyskała Polska, w największym stopniu korespondują z tymi jakie osiągnęła Słowacja i Węgry. Czwarty z krajów Grupy Wyszehradzkiej, czyli Czechy, sklasyfikowany został w grupie uzyskującej „mniej korzystny rezultat” razem z Grecją i Hiszpanią. W Polsce 15% ankietowanych potwierdziło osobiste doświadczenie z łapownictwem w ciągu ostatnich 12 miesięcy, niemniej 82% respondentów uznaje korupcję w Polsce za zjawisko rozpowszechnione. Znaczna rozbieżność punktów procentowych w/w pytań nie jest interpretowana jako niestandardowa.

Na przykładzie Polski raport wskazuje, że skala postrzegania korupcji jako zjawiska oraz rzeczywiste uczestnictwo w zdarzeniach korupcyjnych jest różne w poszczególnych sektorach gospodarki. W Polsce zjawisko korupcji najczęściej spotykane jest w sektorze medycznym. Przyczyn takiego stanu rzeczy upatruje się w aktualnej konstrukcji systemu opieki zdrowotnej sprzyjającej rozprzestrzenianiu się w nim korupcji. Pozostałe sektory lub instytucje (m.in policja, służby celne, formacje polityczne, sądownictwo) są ocenione jako znacznie mniej podatne na działania korupcyjne.

O raporcie

Jest to pierwszy raport dotyczący problemu korupcji wydany przez Komisję Europejską, prezentujący wyniki z zebranych nie tylko na potrzebny w/w Raportu badań prowadzonych we wszystkich 28 krajach członkowskich UE. W raporcie akcentowana jest potrzeba intensyfikacji działań Państw członkowskich w zakresie tworzenia oraz stosowania prawa służącemu zwalczaniu korupcji, a także potrzeba zwiększenia skuteczności działań operacyjnych organów śledczych. Z uwagi na fakt, że korupcja jest zjawiskiem złożonym i niejednorodnym, Komisja Europejska przedstawia w raporcie odrębnie dla każdego z Państw członkowskich ocenę dotychczas prowadzonych przez nie działań oraz wskazuje poszczególnym krajom indywidualne rekomendacje mające pomóc w skuteczniejszym zwalczaniu korupcji.

Zgodnie z zapowiedzią Komisji Europejskiej, kolejne raporty dotyczące problemu korupcji mają być publikowane cyklicznie tj. co dwa lata.

Źródło: http://ec.europa.eu/dgs/home-affairs/what-we-do/polici...