konto usunięte

Temat: Polska: wydarzenia tygodnia 8/2019

Polska: wydarzenia tygodnia 8/2019

Sejm przyjął ustawę pozwalającą prezydentowi ratyfikować umowę z Danią w sprawie budowy Baltic Pipe. Baltic Pipe to gazociąg, który będzie prowadzany na dnie Morza Bałtyckiego, Gazociąg ma połączyć Polskę ze złożami gazu przemysłowego na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Planowane jest rozpoczęcie prac w II kwartale 2020 r., a termin ukończenia ustalono na 1 października 2022 r. Warto dodać, że Projekt Baltic Pipe to nowe, dwukierunkowe połączenie gazowe między Polską i Danią. Koszty poniosą oba kraje, a unijne dofinansowanie w wysokości 215 mln euro otrzyma planowany gazociąg. Baltic Pipe doprowadzi do zmniejszenia sprzedaży Gazpromu w Polsce i prawdopodobnie także w krajach bałtyckich. Wcześniej Polska zakontraktowała dostawy skroplonego gazu z Kataru i USA. W połączeniu z własnym wydobyciem i planowanymi dostawami norweskiego gazu, prowadzi to wprost do wyeliminowania z Polski dostaw Gazpromu. Przypominam, że w maju 2016 r. Polski rząd oświadczył, że nie przewiduję długoterminowej umowy PGNiG z Gazpromem, po 2022 roku. Obecnie to 11 mld m3.
Rząd kolejny raz wspomaga finansowo publiczne radio i publiczną telewizję. Instytucje te na obecny wyborczy rok otrzymają 1,26 mld zł. Tłumaczy się to tym, że jest to rekompensata za utracone w latach 2018-19 opłaty abonamentowe. Decyzję w tej sprawie podjął Sejm. Nie zamierzam nawiązywać w komentarzu do tłumaczenia, jakie rząd przedstawił Sejmowi. Jasną jest rzeczą opinia, że ma to bezpośredni związek z wyborami europejskimi i parlamentarnymi...
W przedwyborczych obietnicach prezydent Duda zobowiązał się do pomocy frankowiczom. Zbliżają się kolejne wybory. Prezydent Duda nie ukrywa, że liczy na reelekcję. Uważa, że to zobowiązanie musi być zrealizowane. Długo trwały prace sejmowej Komisji Finansów Publicznych nad koncepcją ustawy w tej sprawie (prawie 3 lata). Komisja ostatecznie przyjęła projekt. Nieco inaczej myślą o tej sprawie Polacy. Wg badań przeprowadzonych przez Ośrodek Kantar Public na zlecenie Instytutu Jagiellońskiego Polacy uważają taką pomoc za niesprawiedliwą nie tylko wobec osób, które mają kredyt w złotówkach, ale także wobec ogółu Polaków. I tak 68 proc. to przeciwnicy udzielania pomocy kredytobiorcom frankowym (68 proc.), a 51 proc. jest zdania, że żaden kredytobiorca nie powinien otrzymywać pomocy od państwa w celu spłaty kredytu. Związek Banków Polskich wystosował w tej sprawie list otwarty do posłów i senatorów, w którym wnosi o odstąpienie od tych działań. ZBP uważa, że "pod pozorem pomocy kredytobiorcom frankowym mogą doprowadzić do destabilizacji polskiego sektora bankowego".
Przekop Mierzei Wiślanej a Komisja Europejska. Czyżby to był nasz kolejny spór z Brukselą? ...
...
http://www.egospodarka.pl/154450,Polska-wydarzenia-tyg...