konto usunięte

Temat: Nowości w Serwisie Edukacji Antykorupcyjnej CBA: 3.02.2012

Nowości w Serwisie Edukacji Antykorupcyjnej CBA: 3.02.2012

Szanowni Państwo,
poniżej przesyłamy przegląd najnowszych informacji, które pojawiły się w różnych działach Serwisu Edukacji Antykorupcyjnej w minionym tygodniu. Jednocześnie uprzejmie informujemy, że każdego dnia przygotowujemy dla Państwa przegląd najświeższych informacji z prasy krajowej, do których lektury również zachęcamy.
Liczymy, że przygotowane przez nas wiadomości spełnią Państwa oczekiwania i zachęcą do ponownego odwiedzenia naszej strony.
Z poważaniem
Redakcja Serwisu

Komunikaty CBA

Zatrzymany były Szef WKU
1.02.2012. Emerytowany pułkownik Wojska Polskiego został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Mężczyzna usłyszał już zarzuty płatnej protekcji. Decyzją Sądu najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie. Sprawę nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Zamościu.

Oszust zatrzymany przez CBA
30.01.2012. Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali 48-letniego mieszkańca Warszawy. Mężczyzna powoływał się na szerokie znajomości i kontakty w instytucjach publicznych. Wcześniej był już skazany za zabójstwo.

Konferencje

Antykorupcyjny Szczyt Ameryki Łacińskiej 7-8.02.2012
W związku z powodzeniem pierwszej edycji konferencji, w dniach 7-8 lutego 2012 roku w Sao Paulo w Brazylii, odbędzie się 2. Antykorupcyjny Szczyt Ameryki Łacińskiej.

Analizy i raporty

Rekomendacje GRECO dla USA
GRECO opublikowało na swojej stronie internetowej rekomendacje, jakie opracowane zostały dla Stanów Zjednoczonych. Aczkolwiek eksperci organizacji chwalą USA, sformułowali szereg postulatów, co jeszcze może ulec poprawie.

Media zagraniczne

Były dyktator Haiti będzie sądzony tylko za korupcję
3.02.2012. Jean Claude „Baby Doc" Duvalier, były haitański dyktator będzie sądzony jedynie za korupcję, a nie za zbrodnie przeciwko ludzkości, co zarzucają mu zwłaszcza organizacje skupiające ofiary jego reżimu.

Pogrom reprezentacji Zimbabwe
3.02.2012. Harare. 82 piłkarzy Zimbabwe zostało odsuniętych od rozgrywek po tym, jak wyszło na jaw, że mogli brać udział w ustawianiu meczów. Przesłuchanie zawodników, jak również dziennikarzy, menadżerów i innych świadków sromotnych porażek z Syrią 6:0 i Tajlandią 3:0 rozpocznie się w następnym tygodniu i prawdopodobnie potrwa do marca – donosi portal Bloomberg.com.

Lista najbardziej skorumpowanych urzędników Rosji
2.02.2012. Grupa rosyjskich biznesmenów pozostająca na uchodźctwie w Wielkiej Brytanii zapowiada publikację listy 50 najbardziej skorumpowanych funkcjonariuszy publicznych w Rosji. Media spekulują, że może znaleźć się na niej sam Władimir Putin.

Nowa społeczna inicjatywa antykorupcyjna w RPA
2.02.2011. Corruption Watch to nowe przedsięwzięcie antykorupcyjne uruchomione w Republice Południowej Afryki. Jest to zarazem instytucja i strona internetowa o tej samej nazwie, na której można demaskować przypadki korupcji.

Lekcje antykorupcyjne w Indiach
1.02.2012. Indyjska Centralna Komisja Nadzoru (Central Vigilance Commission - CVC) zarekomendowała włączenie do programu nauczania szkolnego lekcji antykorupcyjnych, dzięki którym uczniowie będą poszerzać wiedzę na temat korupcji oraz jej szkodliwych skutków.

Urzędnik - demaskator
1.02.2012 Canberra. Demaskują i Pracują (Whistle While They Work) jest stosunkowo nową inicjatywą rządu Australii, zezwalającą na współpracę urzędnika z dziennikarzami w przypadku, kiedy ujawnienie nieprawidłowości przełożonym pozostało bez echa. Projekt ustawy np. w Australijskim Terytorium Stołecznym jest na etapie konsultacji społecznych, które zakończą się w marcu tego roku.

Szefowa TI o walce z korupcją
31.01.2012. „Czy możemy zwalczać korupcję? Absolutnie tak”, napisała na blogu Światowego Forum Ekonomicznego Huguette Labelle, prezes międzynarodowej organizacji Transparency International.

Badanie: Kiedy korupcja spada?
30.01.2012. Wyniki badania przeprowadzonego przez naukowców z Victoria University w Australii wskazują, że poziom korupcji jest wyższy w krajach o niskich dochodach. Naukowcy zestawili dane dotyczące poziomu korupcji uzyskane w 59 krajach, na przestrzeni blisko 30 lat.

Pełne teksty: http://antykorupcja.edu.pl