konto usunięte

Temat: Nowości w Serwisie 18.05.2012

Nowości w Serwisie 18.05.2012

Szanowni Państwo,
poniżej przesyłamy przegląd najnowszych informacji, które pojawiły się w różnych działach Serwisu Edukacji Antykorupcyjnej w minionym tygodniu. Jednocześnie uprzejmie informujemy, że każdego dnia przygotowujemy dla Państwa przegląd najświeższych informacji z prasy krajowej, do których lektury również zachęcamy.
Liczymy, że przygotowane przez nas wiadomości spełnią Państwa oczekiwania i zachęcą do ponownego odwiedzenia naszej strony.
Z poważaniem
Redakcja Serwisu

Komunikaty CBA

Kolejni zatrzymani w sprawie teleinformatyki
16.05.2012. Dzisiaj rano agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali naczelnika Wydziału Projektowania Systemów Informatycznych w Biurze Łączności i Informatyki Komendy Głównej Policji oraz dwóch prezesów jednej z firm informatycznych.

CBA przekazuje sprzęt antyterrorystyczny
15.05.2012. Profesjonalne kamizelki kuloodporne oraz materiały pirotechniczne o wartości ponad 200 tys. zł CBA przekazuje do Policji i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Korupcja w sporcie
14.05.2012. Kolejnych 29 osób usłyszało zarzuty w związku ze śledztwem dotyczącym korupcji w polskiej piłce nożnej. Śledztwo w sprawie prowadzi Centralne Biuro Antykorupcyjne pod nadzorem Prokuratury Apelacyjnej we Wrocławiu.

Kontrola CBA w KGP
14.05.2012. Centralne Biuro Antykorupcyjne rozpoczęło kontrolę w Biurze Łączności i Informatyki Komendy Głównej Policji.


Analizy i raporty

Doroczny raport GRECO
W dniu 9. maja 2012 roku GRECO opublikowało doroczny raport poddający ocenie działalność państw członkowskich w dziedzinie zapobiegania korupcji (General Activity Report). W tegorocznej edycji autorzy skupili się na dziedzinie finansowania partii politycznych.

Instytut Gallupa o korupcji w biznesie
Z badania przeprowadzonego przez Instytut Gallupa w 2011 roku wynika, iż około dwóch trzecich mieszkańców globu dostrzega problem korupcji w biznesie.

Konferencje

Seminarium dotyczące przejrzystości NGO
Katowickie Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy Bona Fides zaprasza na cykl seminariów poświęconych przejrzystości w organizacjach pozarządowych. Zajęcia odbędą się w maju i czerwcu 2012 roku.

Media zagraniczne

Włoski koncern podejrzany o korupcję w Kazachstanie
18.05.2012. Włoska prokuratura podejrzewa giganta gazowo-petrochemicznego Eni o łapownictwo na terenie Kazachstanu, gdzie koncern zaangażowany jest w eksploatację złóż Kaszagan.

Organizacja pozarządowa pozwała SEC
18.05.2012 Organizacja humanitarna Oxfam America International 16 maja tego roku wniosła pozew przeciwko amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (Securities and Exchange Commission - SEC) za niezgodne z prawem opóźnianie wprowadzenia rozporządzenia wykonawczego do jednego z przepisów ustawy o reformie Wall Street i Ochronie Konsumentów (tzw. ustawa Dodda –Franka).

Wzrost zgłoszeń dot. podejrzanych transakcji
17.05.2012. Specjalny wydział szwajcarskiej policji (MROS) przyjmujący zawiadomienia o praniu pieniędzy zanotował znaczny, bo aż o 40 procent, wzrost zgłoszeń. Są one pokłosiem Arabskiej Wiosny i obowiązkiem informowania o podejrzanych interesach związanych z wydarzeniami politycznymi w Egipcie, Syrii, Tunezji i Libii.

Czarne chmury nad doradcą Sarkozego
17.05.2012. Tuż po opuszczeniu przez Nicolasa Sarkozego urzędu prezydenta Francji, prokuratura postawiła zarzuty prania pieniędzy jego doradcy Thierry’emu Gaubertowi.

Zieloni chcą powołać agencję antykorupcyjną
16.05.2012. Lider australijskiej Partii Zielonych Christine Milne wezwała do utworzenia federalnej komisji antykorupcyjnej. Z jednej strony powołanie nowej antykorupcyjnej agencji było elementem porozumienia tworzącego rząd z Partią Pracy po wyborach w 2010 roku, z drugiej – jest to odpowiedź na skandal obyczajowy marszałka izby niższej parlamentu Petera Slippera.

Portugalii potrzebna agencja antykorupcyjna
16.05.2012. Badania w ramach Narodowego Systemu Spójności (National Integrity System - NIS) wskazały na mocne i słabe strony zmagań Portugalczyków z korupcją. Ma to duże znaczenie w zestawieniu z wymogami, jakie Portugalii postawił Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Unia Europejska po udzieleniu temu krajowi pomocy finansowej.

Premier informowany o każdym umorzeniu
15.05.2012 Niespotykanie wcześniej kompetencje nadano premierowi Indii. Ma on być informowany o każdej skardze na skorumpowanego urzędnika oraz o każdym umorzeniu śledztwa w takiej sprawie. Tak duże uprawnienia przyznane przez rząd centralny mają ograniczyć arbitralność urzędów.

Łodzie podwodne, korupcja i morderstwo
14.05.2012. Francuskie organy ścigania wszczęły oficjalne śledztwo o korupcję przy sprzedaży łodzi podwodnych do Malezji. Sprawa ma sięgać najwyższych kręgów władzy, z premierem tego państwa włącznie, a w jego tle przewija się zabójstwo mongolskiej tłumaczki.

Pełne teksty: http://antykorupcja.edu.plEdmund John Saunders edytował(a) ten post dnia 20.05.12 o godzinie 06:25