konto usunięte

Temat: Co składa się na wizerunek w prezentacji?

Co składa się na wizerunek w prezentacji?

Zasady dobrego zachowania mają pomóc we współpracy i kontaktach międzyludzkich. Mają wpływ nie tylko na wizerunek osoby i firmy, ale także na atmosferę wewnątrz niej. W kreowaniu wizerunku ogromne znaczenie mają: skuteczna komunikacja, punktualność, odpowiedni ubiór, kultura języka, lojalność, dyskrecja, szacunek okazywany współpracownikom i chęć współpracy.

Postawa i wygląd

Wygląd jest główną wizytówką. Powiedzenie "jak cię widzą tak cię piszą" w zarządzaniu swoim wizerunkiem jest jak najbardziej adekwatne. Najczęściej obowiązującą zasadą jest strój równy słuchaczom lub tzw. oczko wyżej. Należy pamiętać też, że uśmiech zjednuje ludzi. Przyda się też zwrócić uwagę na swoją postawę. Dobrze jest przyjąć postawę otwartą, wyprostowaną, która wyraża spokój. Należy więc być wyprostowanym, opierać się na obu stopach, nie kołysać się. Jeżeli ktoś będzie przestępować z nogi na nogę, cofać się, kołysać, zakomunikuje tym roztargnienie i wprowadzi niektórych uczestników zebrania w trans. W takim przypadku po kilku minutach nikt nie będzie słuchał, a uczestnicy spotkania będą zamyśleni lub ospali. Jedynie ten, kto nawiąże kontakt z większością, będzie bardziej skuteczny niż inni.

Gesty

Gesty pomogą podkreślić najważniejsze elementy, ale jeżeli ciągle używa się gestykulacji, tracą one znaczenie i wprowadzają jedynie niespójność w przekazie. Twierdzenie: "starać się być spontanicznym", jest mało skuteczne, właśnie wtedy, kiedy prowadzący będzie się starać takim być. Należy zastanowić si, czy tak jak większość osób, ma się jakieś "nerwowe gesty". Trzeba być świadomym takich gestów i po prostu powstrzymać się od ich wykonywania.

Głos

Głos ma decydujące znaczenie, jeśli chodzi o wzbudzenie zainteresowania słuchaczy. Praca z głosem wymaga odpowiedniego oddychania. Nerwowy, szybki i płytki oddech, pozbawia głos zasięgu i mocy. Kiedy mówi się do grupy, należy oddychać głęboko, używając przepony, aby zwiększyć pojemność płuc podczas wdechu. Jeżeli zaobserwujemy, że grupa robi notatki, nie powinno się spieszyć, nie mówić szybko. Odbiorcy będą wdzięczni. Głos może stać się instrumentem muzycznym, jeśli zróżnicuje się zakres tempa i barwy głosu. Zastosowanie pauz między dźwiękami stanie się naturalną interpunkcją dla tego, co się mówi. Należy skorzystać z tego, że audytorium lubi pauzy. Można ten czas wykorzystać na zastanowienie się lub na wyregulowanie oddechu. Trzeba wiedzieć, że podczas zebrań, czas ma tendencje do przyspieszania, pauzować więc należy rozważnie.

Źródło: http://www.news.wip.pl/