Basza
A.
Magia rytualna.
Magia miłosna.
spętanie miłosne,
uroki mi...
Temat: Jak osiągnąć równowagę między pracą a życiem osobistym?
Dla wielu z nas granica między pracą, a życiem osobistym jest bardzo płynna i łatwo ją przekroczyć, w wyniku czego praca wypiera nawet wypoczynek. Inni zaś traktują pracę zarobkową jako coś, co należy wykonać, ponieważ taka jest konieczność, a wir obowiązków jest w stanie całkowicie zniechęcić do pracy. Jak osiągnąć równowagę między pracą a życiem osobistym?Każdy z nas jest inny i nieco inaczej reaguje na pewne sytuacje i bodźce. Są jednak pewne schematy zachowań, według których postępujemy. I tak, osoby o skłonności do pracoholizmu to często ludzie będący perfekcjonistami, dążącymi do tego, aby w żadnej sferze życia, przede wszystkim w pracy, nie zawieść niczyich oczekiwań. Takie osoby będą poświęcać swój wolny czas dla widocznych rezultatów osiąganych w pracy. Jeśli jesteś perfekcjonistą i zostajesz po godzinach lub przynosisz pracę do domu, musisz sobie zadać pytanie, czy warto się forsować. Zdaj sobie sprawę z tego, że im bardziej będziesz się przemęczać, tym twoja praca stanie się mniej efektywna. Każdy potrzebuje odpoczynku.
Osoby skłonne do współzawodnictwa, którym zależy na prestiżu związanym z wykonywaniem pracy i na jej rezultatach, od których zależy nie tylko dobro firmy, ale i szczęście osobiste, także będą mieć skłonności do przepracowywania się i stawiania pracy na pierwszym miejscu w hierarchii wartości. Podobnie i w tym przypadku powinieneś sobie uświadomić, że bez porządnego odpoczynku i zadbania o sprawy osobiste sukces nie może być osiągnięty, ewentualnie będzie stanowić tylko zjawisko krótkotrwałe. Szybko się wypalisz.
Wiele osób działa w drugą stronę. Stara się dać z siebie niezbędne minimum w pracy, aby poświęcić swoim sprawom osobistym jak najwięcej czasu. W tym przypadku też bądź ostrożny. Nie zostawiaj swojej pracy innym, zabierając ich cenny czas, nie omijaj wykonywania powierzonych ci obowiązków. Równowaga między pracą a życiem osobistym zawsze powinna być zachowana. Jeśli nawet nie lubisz swojej pracy i nie ma szans na jej zmianę, staraj się zaprowadzić w niej jak najmilszą atmosferę i wykonywać ją sumiennie. Sprawi to, że poczujesz się lepiej i będziesz mógł z większą satysfakcją korzystać z czasu wolnego.
Granica między pracą i życiem osobistym zaciera się nie tylko ze względu na nasz charakter, ale również pod wpływem wykonywanego zawodu. Wszelkiego rodzaju zajęcia związane ze sztuką, medycyną czy gastronomią wymagają pracy każdego dnia tygodnia, zarówno w dzień powszedni czy w święta, po wiele godzin. W tym przypadku musisz zadbać o odpowiedni odpoczynek po zakończeniu pracy tak, by zregenerować siły. Wówczas powinieneś jak najwięcej czasu poświęcić też swoim sprawom osobistym, aby zregenerować się także psychicznie.