Temat: Elektroniczny system ewidencjonowania czasu pracy -...
Witam forumowiczów :-)Pracuję w biurze w godzinach od 7:30 do 15:30. Czas zapisywany jest w systemie elektronicznym. Stąd też moja ewidencja czasy pracy przykładowo wygląda tak: Na naszym terenie mamy kilka budynków gdzie pracujemy. Na terenie mamy 5 punktów gdzie możemy się odbić kartą zbliżeniową. Nie należy tego traktować jako kontrolę dostępu. Przychodzę do pracy i o godzinie 7:20 odbijam się kartą zbliżeniową przypisaną do mojej osoby. Takie karty mają wszyscy pracownicy. Odbicie kartą powoduje zrobienie zdjęcia - jak wyczytałam w instrukcji programu jest to fotorejestracja. Ustaliłam z działem IT, iż zdjęcie nie jest traktowane jako dane biometryczne, bo nie spełnia wymogów z motywy 51 RODO. Fotorejestracja umożliwia wykonywanie zdjęć pracownikom podczas rejestracji. Dzięki temu możliwe jest zachowanie większej dyscypliny wśród pracowników i zminimalizowanie sytuacji, w których pracownicy odbijają karty kolegów.
Nie mogę znaleźć podstawy prawnej na zrobienie tego zdjęcia. W porozumieniu z naszym zewnętrznym radcą prawnym ustaliłam, że pójdziemy w stronę art. 6 ust.1 lit F rozporządzenia, jednak ta podstawa nie dotyczy zadań realizowanych przez podmioty publiczne, swoich zadań.
Co oznaczają swoje zadania?
Na jednym ze szkoleń spotkałam się z interpretacją, że są to zadnia własne, czyli statutowe określone ustawą. Natomiast rozliczenie czasu pracy to są zadania ogólne. Z kolei w jednym z komentarzy do RODO znalazłam zapis, iż w niektórych przypadkach podmiot publiczny może stosować tą przesłankę.
Czy fotorejestracja w ramach ewidencjonowania czasu pracy jest dopuszczalna i czy można powołać się na wyżej wskazaną podstawę prawną ?
Chciałam nawet iść w stronę monitoringu, ale fotorejestracja to nie monitoring. Wybił mi to z głowy nasz radca prawny.
Doradźcie PROSZĘ :-(, bo limit pomysłów już mi się skończył.