konto usunięte
Temat: 3 najczęstsze błędy w CV
Brak jakiejkolwiek reakcji ze strony osób rekrutujących po tym, jak wysłałeś swoje CV w odpowiedzi na ogłoszenie o pracy, oznacza prawdopodobnie, że Twoje CV ich nie przekonało do Ciebie.Możesz być wyśmienitym specjalistą i uważać, że doskonale pasujesz na dane stanowisko. Jednak rekruter o tym nie wie, natomiast widząc Twoje CV wyrabia sobie jakiś pogląd na Twój temat. Dlatego ważne jest, aby przed wysłaniem CV spojrzeć na nie w miarę obiektywnie i uczciwie odpowiedzieć sobie na pytania: „Co wynika z mojego CV? Kim jestem w oczach rekrutera?”
Kandydaci jednak popełniają wciąż te same błędy w swoich dokumentach. Do najpopularniejszych błędów należą:
1. Brak profilu zawodowego. Profil zawodowy mówi w 3-4 zdaniach o tym, kim jesteś. Rekruter widząc go nie musi przedzierać się przez ogrom doświadczenia zawodowego i wyłuskiwać z niego to, czego szuka. Po dobrze skonstruowanym profilu zawodowym od razu widzi z kim ma do czynienia i wie, czy chce czytać CV dalej, czy nie.
2. Nadmiar informacji. Opisywanie wszystkiego szczegółowo, począwszy od praktyk studenckich, a skończywszy na stanowisku prezesa zarządu spółki, to wszystko na 6 stronach – to naprawdę nie działa na Twoją korzyść. Wybierz te informacje, które są kluczowe ze względu na stanowisko, o jakie się ubiegasz.
3. Niedbałość. Tak, wbrew pozorom to jest bardzo powszechny błąd. Wydawałoby się, że wysyłając dokument, który ma być wizytówką, „ulotką reklamową” kandydata – będzie on dopracowany do perfekcji. Niestety, mnóstwo osób robi literówki, nie dba o estetykę i przejrzystość CV, niedbale dopisuje coś po 2 latach od ostatniego użycia dokumentu inną czcionką niż wcześniejsza, robi błędy ortograficzne. Efekt jest taki, że dokument wygląda jak „psu z gardła wyjęty”, działa odpychająco i wręcz irytuje. Bo jaka będzie jakość pracy takiej osoby, która nie zadbała nawet o tak banalne szczegóły?
Zerknij do swojego CV i sprawdź, czy nie popełniasz wymienionych błędów. W Internecie znajdziesz mnóstwo porad na temat tego, jak powinno wyglądać i co zawierać skuteczne CV oraz co zrobić, żeby zwiększyć swoje szanse na powodzenie w rekrutacji przy tym pierwszym kontakcie z pracodawcą, jakim jest przesłanie CV. Skorzystaj z nich!
Jeżeli chcesz poznać więcej błędów popełnianych w CV i dowiedzieć się, w jaki sposób się ich ustrzec i co zrobić, aby Twoje CV było bardziej efektywne w czasie rekrutacji – zapraszam na szkolenie „Jak się wyróżnić na rynku pracy, czyli skuteczne CV i LM” http://www.coachingkariery.pl/uslugi/szkolenia-otwarte...
Beata Rzepka
Coach Kariery