konto usunięte
Temat: 3 najczęstsze błędy kandydatów popełniane na rozmowach...
Czasami jest tak, że dostajesz zaproszenia na różne rozmowy kwalifikacyjne, ale po każdej wychodzisz niezadowolony. Wiesz już, że raczej nic z tego nie będzie. Masz wrażenie, że robisz coś nie tak, że popełniasz jakiś błąd. Uświadomienie sobie tego błędu jest pierwszym krokiem, który pozwala go wyeliminować. Oto 3 najczęściej spotykane błędy kandydatów:1. Arogancja. Albo inaczej: brak pokory. „No słucham, co wasza firma może mi zaoferować? Nadmienię, że mam 5 lat doświadczenia w branży i już niejedno widziałam, także byle czym mnie nie zbędziecie.” „Te pytania są żenujące, może pani sobie sama na nie odpowiedzieć, a ze mną proszę rozmawiać o poważnych rzeczach.” „Oczekuje pan, że będę sprawdzał w Internecie czym się zajmuje każda firma, do której idę na rozmowę? Proszę pana, to ja bym już nic innego w domu nie robił, tylko siedział na Internecie!” Przykłady takiego podejścia można mnożyć. Niestety, praktycznie za każdym razem takim zachowaniem kandydat zamyka sobie drogę do zatrudnienia
2. Brak rzetelnego przygotowania. Tak, to prawda. Kandydaci przychodzą na rozmowę nieprzygotowani. Owszem, powiedzą co nieco o swoich minionych doświadczeniach. Jednak warto wiedzieć, że są pytania, które niemal w każdej rekrutacji padną na 100%. Internet jest pełen przykładów takich pytań. Ogromna ilośc kandydatów nie przygotowuje sobie odpowiedzi na te pytania. „Szyją” na bieżąco, w czasie spotkania, zazwyczaj w sposób nieudolny.
3. Nieumiejętność zaprezentowania swoich atutów. „Nie lubię się chwalić”. „Nie wiem jak mam coś opowiedzieć, żeby nie wyjść na chwalipiętę.” To bardzo typowa przypadłość. Informowanie o swoich zasługach nie jest niczym nagannym, wręcz przeciwnie. Gdy chcesz być menedżerem – musisz to umieć, aby móc wywierać wpływ. Jeżeli jednak pochwalenie się nie może Ci przejść przez gardło – mów o faktach. Podawaj konkretne liczby, wartości, dane. One „pochwalą Cię” same.
Chcąc lepiej wypadać na rozmowach kwalifikacyjnych, musisz mieć na uwadze powyższe błędy. Jest ich znacznie więcej, a dobrą informacją jest, że zdecydowanej większości można uniknąć.
Jeżeli chcesz uzyskać więcej informacji o tym, jak się ustrzec przed popularnymi błędami, jak się przygotować do rozmowy i jak najlepiej zaprezentować swoje kompetencje i osobowość – zapraszam na szkolenie „Jak wygrać na rozmowie kwalifikacyjnej” http://www.coachingkariery.pl/uslugi/szkolenia-otwarte...
Beata Rzepka
Coach KarieryBeata Rzepka edytował(a) ten post dnia 28.02.12 o godzinie 13:55