Temat: I Liq Chuan - wywiad z współtwórcą stylu
Podążając za hasłem xingyi-bagua i nazwiskiem Lee Kam Chow, udało mi się trafić na chiński zapis jego nazwiska, a potem już łatwo na materiały w języku chińskim, które znaczne precyzyjniej opisują, to co na iliqchuan.com przedstawiane jest tak enigmatycznie.
Trafiłem na chińsko-języczne forum w Malezji na wypowiedź gościa pod nickiem victoriliqchuan (ma też kanał na YouTube), z której wynika, że to nie był jeden styl nazywany xingyi-bagua, czy "stylem nomadów", ale dwa style:
Mianowicie styl
fengyangquan 凤阳拳 - będący stylem ludu Hakka (Kejia - dosłownie "rodziny gości") - ogólnie pochodzą oni od Chińczyków z północy, którzy w pewnych okresach napływali na południe, i stanowili odrębne "obce środowisko". Albo wędrowali, albo osiedlali się w swoich takich swoistych "blokowiskach". Ze względu na podobieństwo charakteru do xingyiquan styl określa się też jako
fengyang xingyiquan.
Lee Kam Chow 李金朝 (w zapisie pinyin dla wymowy mandaryńskiej: Li Jinchao) miał uczyć się
fengyang xingyiquan w Chinach od Chu Yin Cheong (wg. strony Jimmiego Heow), i nauczał go w Malezji w latach 50., 60., 70.
Natomiast drugi styl to
ruyi baguazhang 如意八卦掌 (odpowiadałaby temu nazwa Lu Yie Pa Kua, która pada na iliqchuan.com), który nauczany był w Malezji przez Lee Tian Kim 李天鑫(Li Tianxin) - podawane są również zapisy Lee Tian Kui lub Lee Thim Kam. Pan ten figuruje na liście Malaysia International Grandmasters Kung Fu Wushu Federation, ale niestety nie trafiłem na bliższe informacje, zwłaszcza dotyczące tego, z jakiego źródła ta odmiana baguazhang miałaby się wywodzić. Natomiast istotna informacja:
to stąd mają pochodzić ćwiczenia typu sticky hands/spinning hands.
Lee Kam Chow uczył się ruyi baguazhang od Li Tian Kim, i stąd połączenie fengyangquan z ruyi baguazhang.
Więc gdy Chin Lik Keong (Ceng Liqiang) uczył się u Li Kam Chowa, to być może poznawał syntezę fengyanquan z ruyibuaguazhang i mówił o tym xinyi-bagua, ale okazuje się, że daje się prześledzić, że źródłem były dwa odrębne systemy, których uczył się jego nauczyciel Lee Kam Chow:
fengyangquan, zwany też fengyang xingyiquan oraz
ruyi baguazhang.
Jest jeszcze ciekawa informacja, że inicjatorem utworzenia organizacji i użycia nazwy yiliquan 意力拳(iliqchuan) był niejaki Huang Chunqing, który propagował w Malezji styl Chen taijiquan. Niestety trudno znaleźć bliższe informacje z jakiego źródła ten styl Chen.
Andrzej Kalisz edytował(a) ten post dnia 06.02.11 o godzinie 14:10