Maria Zofia Tomaszewska www.edumuz.pl
Temat: "Sezon Polski w Izraelu"
Instytut Książki przygotowuje priorytetowy programInstytut im. Adama Mickiewicza w ramach przygotowanego harmonogramu działań popularyzujących polską kulturę poza granicami kraju przygotowuje priorytetowy program "Sezonu Polskiego w Izraelu".
Celem przedsięwzięcia jest poszerzenie wiedzy na temat wielu dziedzin kultury, historii, atrakcyjności turystycznej obu krajów oraz tworzenie podstaw dla budowania trwałych związków w obszarze wymiany kulturalnej, naukowej i turystycznej pomiędzy obu krajami. Głównymi założeniami Sezonu Polskiego w Izraelu 2008 - 2009 są:
ukazanie szerokiego spektrum polskiej kultury współczesnej,
spotkanie dwóch nowoczesnych społeczeństw i kultur,
wszechstronne ukazanie różnorodnych elementów wspólnego dziedzictwa i współczesnych związków Polski i Izraela oraz zbudowanie stałych kontaktów artystycznych pomiędzy środowiskami twórczymi obu krajów.
Sezon realizowany będzie nie jako wydarzenie jednorazowe, ale przedsięwzięcie, otwierające przestrzeń wspólnej wymiany idei twórczych, ustanawiające stałą współpracę między instytucjami kulturalnymi Polski i Izraela. Tworzone będą wspólne projekty, inspirujące do długoterminowej współpracy, np. realizacji warsztatów, wystaw, udziału w festiwalach, prezentacji sztuki. Zasadą tworzenia programu Sezonu jest dialog pomiędzy przedstawicielami polskich i izraelskich instytucji kultury i środowisk twórczych.
Polska i izraelska kultura współczesna zaprezentowana będzie przy zaangażowaniu najważniejszych instytucji kulturalnych obu państw. Rok 2008 jest zarówno rokiem 60. rocznicy powstania Państwa Izrael jak i 40. rocznicy wydarzeń Marca 1968 roku. Dlatego niezwykle ważne będzie zachowanie równowagi wątków tematycznych, ukazanie kultury na tle historii i zaakcentowanie zmian, jakie dokonały się w Polsce od tamtego czasu. Niezwykle istotne jest wyeksponowanie problematyki współczesnej dotyczącej obu krajów oraz ich wzajemnych relacji. Ze strony polskiej, prezentacja oprze się na kilkunastu istotnych wydarzeniach w najważniejszych miastach Izraela oraz szeregu imprez mniejszego formatu adresowanych do przedstawicieli różnych grup pokoleniowych, ze szczególnym uwzględnieniem młodego pokolenia.
Sezon Polski w Izraelu i Sezon Izraelski w Polsce, programy, których realizacja przewidziana jest w okresie od marca 2008 do września 2009 roku, mają, zgodnie z deklarowanymi intencjami obu stron, stanowić początek nowego etapu relacji bilateralnych.
Sezony powinny być spotkaniem dwóch nowoczesnych społeczeństw i kultur, które w ostatnich dziesięcioleciach pozostawały w ograniczonym jedynie kontakcie.
Onet.pl; Instytut Książki