Dorota P.

Dorota P. Commodity Expert

Temat: naprawa bezgotówkowa, eurotax, stawki Izby Rzemieślniczej...

Od pewnego czasu zastanawiam się jak to jest z tymi stawkami w programach do kosztorysowania i tak na dobrą sprawę nie uzyskałam jeszcze od nikogo odpowiedzi, dlatego postanowiłam poruszyć dyskusję na tym forum.

Warsztat, w którym pracuję zajmuje się naprawami bezgotówkowymi od wielu lat. Co jakiś czas Izba Rzemieślnicza robi "weryfikację/inspekcję" warsztatów i na tej podstawie wydaje dokument, przydzielający firmę do odpowiedniej kategorii. Na tej podstawie warsztat jest uprawniony do stosowania stawek określonych przez Izbę. ( Jaśniej - kategoria I - wysokie stawki, kat II - niższe stawki i kat. III - jeszcze niższe stawki).Ostatni taki dokument posiadamy z 2010 roku i w związku z tym, że MAMY PRAWO NA PODSTAWIE DOKUMENTU WYDANEGO PRZEZ IZBĘ RZEMIEŚLNICZĄ stosować stawki kat. I (tak wynika z jego treści) - stosujemy je przy wycenie naprawy w programie kosztorysowym.
Przez wiele lat również nie było z tym problemu. Dokument został wysłany do ubezpieczalni i większość zaakceptowała taki stan rzeczy.
Od 2 firm dostałam jednak pismo, że stosują oni STAWKI RYNKOWE (które np. są niższe od FAKTYCZNYCH stawek stosowanych na lokalnym rynku) i mój kosztorys owszem, został zaakceptowany, ale z narzuconymi przez ubezpieczalnie stawkami rynkowymi.

Moje pytanie - skoro dyplom czeladnika - wydawany przez Izbę jest akceptowanym dokumentem (również na arenie międzynarodowej), to czy dokument określający jakie stawki może stosować warsztat (wydany przez ten sam organ - Izbę Rzem.) również powinien być dokumentem istotnym dla ubezpieczyciela, czy też jest to jego "dobra wola", że akceptuje on stawki nałożone przez Izbę Rzemieślniczą.
Dorota P.

Dorota P. Commodity Expert

Temat: naprawa bezgotówkowa, eurotax, stawki Izby Rzemieślniczej...

Podbijam temat - pytanie nadal aktualne

Temat: naprawa bezgotówkowa, eurotax, stawki Izby Rzemieślniczej...

Witaj Doroto,
O ile Twoje pytanie jest nadal aktualne - z mojej praktyki wynika, że zakład ubezpieczeń nie będzie specjalnie przejmował się treścią dokumentu wydanego przez Izbę Rzemieślniczą. Jest to jego dobra wola, czy zastosuje wskazane tam stawki i pośrednio stosowane przez Twoją firmę, czy też nie.
Nie przejmowałbym się jednak wolą zakładu. Istotne dla poszkodowanego i warsztatu naprawiającego uszkodzony samochód są przede wszystkim stawki rynkowe. Jeżeli naprawa została wykonana po takich stawkach, to zakład ubezpieczeń nie ma prawa ich zaniżać. A gdyby chciał, to warto to zakwestionować składając pozew w Sądzie.
pozdrawiam

adw. Patryk Zbroja
http://www.odszkodowaniepowypadkublog.pl/
Dorota P.

Dorota P. Commodity Expert

Temat: naprawa bezgotówkowa, eurotax, stawki Izby Rzemieślniczej...

Dziękuję za odpowiedź :)

Następna dyskusja:

Serwis blacharaski i napraw...




Wyślij zaproszenie do