Piotr
Hummel
Muzyk, kompozytor,
perkusista
Rafał
Szumny
realizator dźwięku,
twórca, Studio
Centrum
Temat: Jakich programów używacie do tworzenia muzyki (do twórców...
cubase, czasem logic pro:)reszte znam ale uzywam rzadko
konto usunięte
Temat: Jakich programów używacie do tworzenia muzyki (do twórców...
Cubase / FL Studio 7Piotr Koczewski edytował(a) ten post dnia 16.03.09 o godzinie 19:38
Robert
Korzeniewski
Music Producer, Film
maker, Songwriter,
Music Industry Sp...
Temat: Jakich programów używacie do tworzenia muzyki (do twórców...
Od niedawna zrobilem update Cubase'a z wersji 4 Studio do pelnej wersji 5. Rewelacja!
Piotr
Nabielec
Produktywni.pl -
założyciel i trener
Temat: Jakich programów używacie do tworzenia muzyki (do twórców...
No widzę, że brać obeznana, więc mam pytanie:Wyrosłem na Fast trackerach, impulse trackerach i takich tam.. oprócz 'normalnego' nagrywania instrumentów (gitara, bębny) chciałbym porobić sobie loopy. Oglądnąłem sobie demko Abletona i FruityLoops. Oba mnie przekonują.
Demko Abletona dostałem z EMU0404 i bardzo fajnie jest tam zrobiony osadzony tutorial. FL to tylko na youtube... ;)
Z EMU0404 dostałem CuBase LE, który do moich potrzeb miksowania na razie spokojnie wystarcza. Do 'loopów' obejrzałem sobie sklepy i wygląda, że Ableton kosztuje 2000zł, a sensowny FL 500zł.
Nie sztuka wywalić kupę kasy na coś, czego będzie się używać 5%. Co polecacie?
Piotr
Czerny
Właściciel, Firma
Nagraniowa Fisdur
Rec
Temat: Jakich programów używacie do tworzenia muzyki (do twórców...
Witam!Ja w dwóch kwestiach:
1 - oprogramowanie do tworzenia muzyki:
Zaczynałem od Cubase działającego wyłącznie w domenie MIDI jeszcze na Atari ST. Stare dzieje :)
Teraz pracuję na ProToolsie - używam dwóch wersji: LE 8 z DIGI 003 oraz M-Powered 7.1 z kartą M-Audio FW 1814. Żeby sprawa była jasna: jestem muzykiem i dźwiękowcem NIE komputerowcem!
Pro Tools ma kilka zalet: jest stosunkowo prosty w obsłudze, ma bardzo wygodnie, czytelnie i sensownie zrealizowany mikser, wewnętrzną strukturę przepływu sygnałów etc. Jego niezaprzeczalną zaletą jest także to, że w większości poważnych studiów na świecie jest standartem.
Ma też jednak parę słabych stron: ograniczoną liczbę śladów audio (owszem, można to rozszerzyć, ale wiąże się to z dodatkowymi wydatkami) oraz to, że standartowo nie czyta pluginów VST. Żeby móc korzystać z VST w tym systemie trzeba dokupić specjalny konwerter. Nie jest może specjalnie drogi, ale sam fakt, że w ogóle trzeba go nabyć i wydawać osobną kaskę jest jednak dość denerwujący...
2 - Ktoś pytał o sterownik.
Nie mając klawiatury wcale nie jest się skazanym tylko na myszkę! Są programy pozwalające na korzystanie z klawiatury komputera tak jak z klawiatury muzycznej. Oczywiście, że to nie to samo, ale z braku laku ;)
Są też inna opcje: np. posiadacze Iphona mogą zaopatrzyć się w appstorze w BEZPŁATNĄ aplikację iTM Midilab zmieniającą telefon w bezprzewodową klawiatuę MIDI. Pracuje to w oparciu o WiFi (siłą rzeczy trzeba mieć WiFi także w kompie) i naprawdę działa - mówię to od siebie, bo mam i używam.
Pozdrawiam!
konto usunięte
Temat: Jakich programów używacie do tworzenia muzyki (do twórców...
Napisałbym, że jedyną zaletą Pro Tools jest właśnie ten industrial standard, zdarza się, że dostajemy sesje, które można odczytać tylko w PT; użytkownikowi jedynego słusznego systemu nie przychodzi do głowy, żeby dostarczyć sesję w formacie dostępnym dla innych programów (może dlatego, że za taką możliwość trzeba dopłacić?), później trzeba biegać i szukać sprzętu, który to odczyta.Cubase też jest stosunkowo prosty w obsłudze i można zrobić na nim to samo co na PT. W standardzie ma to, za co w ProTools trzeba dopłacać, chociażby głupi eksport do omf(!?) jak się dowiedziałem, że ProTools tego nie ma, a potem, ile trzeba dopłacić, żeby mieć ten drobiazg, to o mało co nie spadłem z krzesła ;)
edit: troche nie na temat, sorry. Musiałem sie wyżalić, hehe.
Prywatnie używam Cubase LE, ostatnio testuję Ableton, też niezły. Do tego wtyczki z sieci.
Zna ktoś może darmowy vsti do bębnów typu Battery? Znalazłem tylko SuperDrumFX ale mi nie leży. Mało sampli można wczytać.Maciej Trzciński edytował(a) ten post dnia 15.05.09 o godzinie 14:37
Piotr
Czerny
Właściciel, Firma
Nagraniowa Fisdur
Rec
Temat: Jakich programów używacie do tworzenia muzyki (do twórców...
Witam!Już po napisaniu poprzedniego tekstu przyszło mi do głowy jeszcze parę myśli. Myślę, że - paradoksalnie - piszemy jaby dwutorowo - na temat, ale i nie na temat. Zaraz wyjaśnię o co mi chodzi.
Programy o których była mowa wyżej (Cubase, ProTools etc.) to tak naprawdę sekwencery. Dobrze, dobrze. Wiem, że są bardzo rozbudowane, mają masę funkcji daleko wykraczających poza klasycznie rozumiane sekwencery. To jasne. Ale jeśli przyjrzymy się dokładnie istocie filozofii ich działania, to nie da się ukryć, że są to po prostu wielośladowe nagrywacze z całą gamą takich czy innych funkcji dodatkowych. To swego rodzaju kompleksowe studia nagrań "w pigułce". Ale pamiętajmy, że w procesie TWORZENIA muzyki studio jest (a przynajmniej było do niedawna) dopiero ostatnim miejscem w całym łańcuchu działań w wyniku których powstawała muzyka (mam na myśli proces twórczy - od koncepcyjnej pracy kompozytora, przez nauczenie się przez muzyków swoich partii aż po wykonanie i nagranie) (uwaga ta oczywiście nie dotyczy takich miejsc jak choćby Studio Eksperymentalne Polskiego Radia - to oczywiste!!!).
Pytanie początkowe natomiast postawione było jasno: "jakich programów używacie do TWORZENIA muzyki?"
Myślę, że trzeba jednak trochę inaczej podejść o problemu. Zostawmy na chwilę wszelkie programy sekwencero czy magneto-wieloślado podobne.
Pozwólcie, że wrócę na chwilę do czasów Atari i systemu MIDI. Pytanie: kto z Czytających pamięta dwa kapitalne programy na tamtą platformę służące właśnie do TWORZENIA a nie tylko nagrywania? Mam na myśli program Kandinski Music Painter oraz program M.
Dla niepamiętających - króciuteńko przypomnę.
1. Kandinski Music Painter.
KMP był - jak sama nazwa wskazuje - czymś w rodzaju programu graficznego służącego do RYSOWANIA muzyki. Były tam narzędzia typu ołówek, pędzelek itp. Rysowało się linie, figury geometryczne etc. Cały koncept polegał na tym, że każdy punkt płaszczyzny na jakiej powstawał rysunek był przypisany do konkretnego dźwięku w MIDI. Zarówno sposób pracy w tym programie jak i jej efekty były frapujące!
Myślę, że wypada wspomnieć, że parę ładnych lat później podobny koncept miał miejsce na platformie Mac - mam na myśli program Metasynth (firmy Arboretum).
Oczywiście w Metasynth zastosowano inną metodę generowania dźwięku (audio, a nie midi - co zresztą niekoniecznie było zaletą), ale generalnie zamysł programu, idea leżąca u jego podstaw była bardzo zbliżona.
2. M.
Tu poproszę o pomoc kogoś kto ma większe ode mnie doświadczenia w tym programie! Generalnie chodzi w nim o "pracę na żywo" - o transformacje danych midi na wielorakie sposoby. Zamiana jednych komunikatów na inne, sekwencje, pętle, automatyka typu snapshot itp. Proszę nie zrozumieć mnie źle - myślę, że w jakimś sensie M był czymś w rodzaju dzisiejszego Live'a. OK. To oczywiście potężny skrót myślowy - być może nawet zbyt duży i ryzykowny, ale mam wrażenie, że coś w tym jest. Tu ważna uwaga. Program M jest w dalszym ciągu dostępny - jest do ściągnięcia ze strony Cycling74 - podstawowa wersja ma status freeware.
***
Teraz proponuję przeskok na platformę PC. Trzeba tu koniecznie wspomnieć o genialnym programie Csound. Cała idea polega na budowaniu dźwięku od podstaw. Praca w Csoundzie jest oczywiście pracochłonna i skomplikowana - wymagająca wiedzy na temat dźwięku - ale nieprawdopodobnie twórcza. A rezultaty - zadziwiające. PS Csound też jest darmowy!
No i na koniec coś od czego chyba trzeba było w ogóle zacząć cały ten wątek: MAX/MSP. Kto choć trochę interesował się klasyczną muzyką elektroniczną, takimi ośrodkami jak np. IRCAM - ten wie o czym mowa. MAX/MSP trudno właściwie nazwać programem. To w zasadzie coś w rodzaju otwartego środowiska służącego do programowania wszystkiego co potrzebne jest zarówno w muzyce (np. algorytmy służące kompozycji) jak i w pracy z samym dźwiękiem (np. możliwość budowy od podstaw wszelkich urządzeń do generowania, transformacji i przetwarzania dźwięku oraz - eksportu tychże do formatu zwykłych pluginów). MAX/MSP jest także do pobrania. Pełna wersja działa przez 30 dni, a potem albo trzeba kupić, albo można pracować na wersji Runtime - darmowej (LEGALNEJ!) - o ograniczonych możliwościach. MAX/MSP to naprawdę potężne i genialne narzędzie, choć nie jest proste - przynajmniej dla mnie ;)
Myślę, że warto tu wspomnieć o polskim wkładzie w to środowisko. Mam na myśli kapitalny Path do MAXa o nazwie MaWe (freeware). Jeśli ktoś chce doświadczyć nieprawdopodobnej elastyczności w tworzeniu, wyzwalaniu dźwięku i improwizacji elektroniczej - powinien po to koniecznie sięgnąć. Kilka miesięcy temu byłem na wykładzie w studiu Akademii Muzycznej w Krakowie poświęconemu właśnie MaWe. Jestem pod wielkim wrażeniem możliwości tego programu. Naprawdę wcale nie trzba wydawać kasy na drogie oprogramowanie komercyjne. Wystarczy się trochę rozejrzeć i można znaleźć naprawdę genialne rzeczy za free!
Żyjemy w pięknych czasach :)
Pozdrawiam!Piotr Czerny edytował(a) ten post dnia 17.05.09 o godzinie 01:11
Mariusz
L.
synteza kreatywna,
projekty muzyczne
Temat: Jakich programów używacie do tworzenia muzyki (do twórców...
witam to moja pierwsza wypowiedz..!..bardzo warzne jest co chcemy stworzyc,
zalerzy czym to jest dla nas,
co potrzebujemy jakich zestawow brzmieniowych aby osiagnac
to co sobie zakladamy znalezdz ten odpowiedni szereg programow...
na poczatek a moze i na zawsze do szkicow jest bardzo dobry "cubase&reason" plus wtyczki
potem jak ktos choruje jeszcze bardziej to polecam tylko instrumenty dobrej klasy takie jak np.. "KURZWEIL", "KORG" "ALESIS" "NOWATION" "AKAI" itp..
sa naprawde mniam.. mniam.. uwielbiam...!
..moje produkcje prowstaja na komputerze dopiero potem przenosze je na instrument np.. "sampler", "syntezator"..
..lubie tez realizatorke
..jenak produkcja to sztuka ktora kocham...!
Błażej Łukasz
Parda
Voiceover, Lektor,
Twórca reklam i
filmików
Temat: Jakich programów używacie do tworzenia muzyki (do twórców...
Zaczynałem jak większość od FLPotem przygoda z Reasonem a teraz SONAR 8 PRO.
konto usunięte
Temat: Jakich programów używacie do tworzenia muzyki (do twórców...
O to tak jak ja.Z 6 przeskoczyłem na 8, duuużo lepiej, i ciekawy zestawik płyt w opakowaniu.
Ucieszyła mnie wiadomość że w 8 jest już z3ta w standardzie. Korzystam dużo z tego syntha i sporo można na nim wykręcić.
konto usunięte
Temat: Jakich programów używacie do tworzenia muzyki (do twórców...
Kupiłem sobie Abletona 8 Suite i zacząłem robic muzykę, wreszcie.
Robert
Korzeniewski
Music Producer, Film
maker, Songwriter,
Music Industry Sp...
Temat: Jakich programów używacie do tworzenia muzyki (do twórców...
Czytajac ostatnie wypowiedzi szczegolnie Piotra i Mariusza, wydaje mi sie ze pytanie powinno byc rozszerzone do postaci "Na jakich programach pracujecie i w jaki sposob je uzywacie". Zauwazylem trzy rozne podejscia - DAW (Digital Audio Workstation - czyli nasz program) jako szkicownik, DAW jako wielosladowa nagrywarka, DAW jako kompletny system (to u tych co nie uzywaja zadnych urzadzen czy instrumentow zewnetrznych). Zaintrygowalo mnie to pierwsze podejscie jakie, o ile dobrze zrozumialem, stosuje Mariusz. Tym bardziej ze w dzisiejszych czasach integracja systemow komputerowych DAW ze studiem czy to na etapie projektowej, producenckiej czy finalnego nagrania, miksu i mastera jest juz standardem. I to niezaleznie czy pracujemy tylko i wylacznie na kompie czy z pomoca armii urzadzen zewnetrznych. W koncu gdzies nasza muzyke trzeba zapisac a czasy wielosladowych magnetofonow juz minely i stosuja je tylko maniacy konkretnego brzmienia a nagrywarki typu "stand alone" maja wiele ograniczen.W moim przypadku DAW a dokladniej Cubase 5, steruje urzadzeniami zewnetrznymi, nagrywa, odtwarza, modyfikuje brzmienia, wypuszcza sygnal do innych urzadzen zewnetrznych aby znowu nagrac sygnal juz zmodyfikowany. Jest sercem studia i na etapie tworzenia jak i rejestracji. Trudno mi wiec zrozumiec hmmmm.... ze tak powiem oldskulowe podejscie :)
PozdrawiamRobert Korzeniewski edytował(a) ten post dnia 15.08.09 o godzinie 13:20
Bartłomiej
P.
Global Senior
Performance
Marketing Expert at
XTB Interna...
Temat: Jakich programów używacie do tworzenia muzyki (do twórców...
Najpierw były próby z gitarą basową i Nero WaveEditor jako rejestratorem :) Jakieś 3 lata temu :)Później przyszedł czas na robienie pętli perkusyjnych za pomocą GuitarPro z RSE. Efekt - pełna amatorszczyzna :)
Potem zacząłem dorzucać ścieżki gitar, też generowane z RSE :)
W końcu nauczyłem się grać na gitarze oraz basie i zainwestowałem w tandem Sony ACID 7/SoundForge.
A potem kumpel pokazał mi Reason'a. Więc począłem łączyć elektronikę z cięższym brzmieniem. Ostatnio zobaczyłem Apple Logic Studio 9. I od przyszłego tygodnia zaczynam twórczą zabawę.
Co do wtyk VST: przede wszystkim iZotope Ozone > zważając na amatorskie brzmienie moich gitarobasowych wypocin :) iZotope Trash, Spectron i Vinyl. Audio Damage - Ronin, oraz wtyki Waves'a.
Jak na razie wystarcza.
Wiem, że jak się przesiądę na Logica to z VST kupa...
Dlatego zamierzam popróbować z tym: http://www.fxpansion.com/index.php?page=5&tab=22
Piotr
Czerny
Właściciel, Firma
Nagraniowa Fisdur
Rec
Temat: Jakich programów używacie do tworzenia muzyki (do twórców...
Witam!Mam pytanie: kto zna lub/i pracuje w programie Super Collider? Zetknąłem się z nim bardzo niedawno i szukam informacji oraz (a nawet przede wszystkim) doświadczeń, wrażeń i przemyśleń na jego temat. Będę wdzięczny za każdy głos.
Pozdrawiam - Piotr.Piotr Czerny edytował(a) ten post dnia 23.09.09 o godzinie 16:05
konto usunięte
Temat: Jakich programów używacie do tworzenia muzyki (do twórców...
Hmmm, jest to albo nowy program albo tak słaby że w rankingu oprogramowania niezbyt się liczy. Tak jak np reaper, malutki programik który jest dobry ale praktycznie nikt o nim nie słyszał. Pytałem znajomych o ów program i nikt nawet nie słyszał takiej nazwy. Sądze że będzie trochę ciężko, bo prym wiodą cubase, ableton, fl studio, reason czy nawet logic. Nawet oprogramowanie którego ja używam do tworzenia nie jest zbyt popularne.konto usunięte
Temat: Jakich programów używacie do tworzenia muzyki (do twórców...
z tym reaperem to troche przesadzasz. wsrod ludzi zajmujacych sie tworzeniem muzyki znaja go chyba wszyscy i zdobywa z roku na rok coraz wiecej zwolennikow.w swojej kategorii cenowej nie ma konkurencji.
konto usunięte
Temat: Jakich programów używacie do tworzenia muzyki (do twórców...
No, tak się składa że ja również znam sporą grupę muzyków. Nie koniecznie z estrady i studia gdzie jeśli ktoś jest nowy otacza się go pychą i chamstwem ale też trochę znam. Nie tylko z polski. Tak się składa że dopiero jedna z znanych mi osób spróbowała reapera i to dopiero miesiąc temu a i tak najbardziej wśród windowsowców liczy się trójka cubase ableton i reason. Oczywiście z tym się zgadzam że jest to naprawdę dobry program i również go polecam. Byćmoże w gatunku muzycznym producentów wśród których się poruszam jest inaczej. Ale reapera tam nikt nie używał. Nie ma co się więc obruszać, program jest dobry ale rankingów popularności nie zmienimy. Ja pracuję z sonarem który dla mnie jest naprawdę dobry, jak dla mnie ma to co jest mi potrzebne, a i tak od cubaseowców słyszałem że to badziew. Więc sam widzisz.Marek M. think BIG!
Temat: Jakich programów używacie do tworzenia muzyki (do twórców...
widzę, że nie tylko ja od music makera zaczynałem ;) ale równie szybko się nim znudziłem. FL'a odkrywałem i odkrywam cały czas, ale dzisiaj coś mnie pokusiło i ściągam właśnie demówkę abletona... ciekaw jestem co to cacko potrafi, bo pojawia się w wielu waszych postach. Dzięki za ciekawe informacje!
Roman
Z.
import/export Profil
niealtywny kontakt
dla zinteresowany...
Temat: Jakich programów używacie do tworzenia muzyki (do twórców...
Witam mi wystarczy FL9+ Cool editPodobne tematy
-
Wiadomości literackie » J.K. Rowling zastanawia się nad kolejną częścią przygód... -
-
Druk » ‹ ogłoszenia › Oferty — sprzęt używany -
-
LUKSUS LUXUS » Lancôme Absolue L’Extrait -
-
Karierait praca w branży IT » Zlecenie dla specjalistów ds. dokumentacji technicznej /... -
-
TOP FRYZJERZY » We are seeking a professional hairstylist to our L’Oreal... -
-
Barcelona » Sant Sadurní d’Anoia -
-
Gospodarka przestrzenna » Planuj z GIS’em będzie szybciej – jak skutecznie... -
-
Szkolenia w całej Polsce » SZKOLENIE pt.: Profilaktyka oraz Terapia... -
-
Druk » ‹ informacje › Literatura (książki) -
-
Druk » ‹ informacje › Pomocnik -
Następna dyskusja: