Paweł G.

Paweł G. Psycholog

Temat: Testy "mniejszego zła"

Czyli takie gdzie badany ma do wyboru opcję A lub B przy czym obie są skrajnie złe lub skrajnie dobre. Ale także takie, gdzie do wyboru są opcje, które wszystkie pasują osobie badanej np wolisz pracować w grupie czy samodzielnie. Jakie są wasze doświadczenia z tego typu testami ? Jaki jest stopień trafności preferencji określonych zachowań na podstawie tego typu testów ? Co w ogóle można powiedzieć o osobie badanej na podstawie tego typu testów ?
Michał Białek

Michał Białek psycholog poznawczy,
metodolog,
psychometra

Temat: Testy "mniejszego zła"

Jak komuś każda z odpowiedzi pasuje po równo - to wybiera środkową opcję ze skali (np 4 w skali 1-7) i wszystko jest, jak ma być.
Nikt nie oczekuje, że ludzie zawsze mają skrajne upodobania - przecież większość ludzi lubi/odnajduje się w obu przytoczonych przez Ciebie przykładach.

A ci, którzy są ekstremalni w tym względzie, wybiorą adekwatna odpowiedź. Nie zapominaj, że 66% ludzi mieści się w wynikach przeciętnych dla każdej skali. Co więc dziwnego, że obie odpowiedzi nie pasują idealnie?

Gorzej - gdy masz do wyboru tylko A lub B - wtedy wiesz, ze test jest średniej jakości, a uzyskane w ten sposób wyniki nierzetelne.

Następna dyskusja:

Jakie testy psychologiczne ...




Wyślij zaproszenie do