Dorota Sobczak

Dorota Sobczak Szukam, szukam...

Temat: Spontantango 14 kwietnia w Warszawie

Przekazuję wiadomość otrzymaną od Jakuba :



Pierwsze wiosenne Spontantango

Warszawa 14 kwietnia najbliższa sobota

godzina 18:00


Klub Złota Milonga i Galeria Test zapraszają w najbliższą sobotę na pierwsze w tym roku warszawskie Spontantango. Odbędzie się ono na ulicy Marszałkowskiej w podcieniu starych kamienic pomiędzy Placem Konstytucji i Placem Zbawiciela (patrząc od centrum po lewej stronie ulicy). Czy deszcz czy mgła zatańczymy tanga. Dla wszystkich spontanicznych tangowiczów będą czekać wino, napoje i coś na apetyt. Wstęp wolny, stroje dowolne.



Obecne sobotnie spontantango wpisuje się w naszą bogatą tradycję ulicznego tańczenia na skwerach polskich miast (Warszawy, Krakowa, Łodzi, Wrocławia, Augustowa). Tym razem staje się też częścią szerzej pomyślanej kreacji przestrzeni autorstwa Galerii Test. Zapraszamy.



Poniżej informacja Galerii Test – współorganizatora sobotniego spontantanga:



Galeria Test



Galeria Test jako instytucja testująca sztukę i działania artystyczne.



Jesteśmy architektami i naszym głównym obszarem zainteresowania jest badanie i przetwarzanie przestrzeni. Galeria Test zwróciła się do nas, z prośbą o prezentację naszej działalności. Uznaliśmy, że interwencja w przestrzeń otaczającą galerie najlepiej zaprezentuje nasz sposób myślenia i rozumienie otaczającego nas miasta. Można powiedzieć, że każda przestrzeń jest interesującym obiektem do rozważań nad jej jakością i możliwościami jej przemiany, ale lokalizacja galerii oraz jej bezpośrednie otoczenie jest szczególnie interesujące.



Miejsce w którym historia wykonała fikołka.

Przed wojną ścisłe centrum Warszawy z autentycznym życiem miejskim, powstające spontanicznie w obrębie „działki”, ale na zaplanowanej siatce ulic i parceli żyło różnorodnością i usługami otwartymi na ulicę.

Ta reszta życia i autentyczności, która przetrwała wojnę została zburzona, a miasto zostało odbudowywane w warunkach totalitarnego programowania, monofunkcji i fasadowości „sowieckiego diesneylandu”. Wielkomiejski blichtr został zbudowany z kiosków z gazetami, sklepu z pepegami oraz reklam i neonów które nic nie reklamują. Fikcyjność przestrzeni publicznej została obnażona zaraz po tym jak ostatni pochód 1 majowy zszedł z Placu Konstytucji. Dlaczego tak się stało, przecież to środek miasta, chodniki szerokie, arkady osłaniają od deszczu i palącego słońca. Idealna przestrzeń publiczna! A mimo wszystko przywracanie życia w tej części miasta przychodzi z trudem i wciąż nie zakończyło się sukcesem.



Cel

Celem jest zainicjowanie procesu restrukturyzacji tego centralnego obszaru miasta.

Kilkanaście lat doświadczeń z nową rynkową rzeczywistością wskazało, że władza potrafi tylko utrwalać stare lub przeszkadzać w nowym. Pojęcie planowania, myślenie do przodu, zarządzanie są całkowicie przez nią niezrozumianymi pojęciami. Tylko inicjatywy oddolne są w stanie zmieniać rzeczywistość. Nasz test będzie takim oddolnym impulsem do działania. Do zmian w głowach, a potem być może w rzeczywistości.



Przestrzeń

Interesujące wydało nam się otoczenie galerii. Martwe arkady wzdłuż ul. Marszałkowskiej. Jakie je wykorzystać? Jak zareagują ludzie? W jakim kierunku potoczy się dyskusja? Jaki jest poziom rozumienia problemu?



Warsztat

Naszym narzędziem w badaniu przestrzeni będzie inscenizacja, swoista gra w przestrzeni miejskiej. Planujemy Test w czterech odsłonach oddziałujący na różne zmysły miejskie, odnoszące się do podstawowych archetypów miejskich zachowań.

Cechą wspólną naszych działań będzie wyizolowanie, świadoma sztuczność, zaistnienie ich w nietypowym kontekście.

Chcemy badać „zmysł miejskie”: handlu, usług, rozrywki, sportu, rywalizacji, obserwacji, popisywanie się (albo obserwowania i bycia obserwowanym)





Pozdrawiam serdecznie



Jakub Korczewski

Złota Milonga

Szkoła Tanga Argentyńskiego

http://milonga.pl