Antoni
Ruszkowski
Seksualne
(r)ewolucje
Temat: moment zlozenia zamowienia - aspekty prawne
witam,mam pytanie dotyczace prawnych aspektow przyjmowania zamowien przez sklep internetowy. przegladajac regulaminy rozmaitych sklepow, jak rowniez w Podreczniku Trusted Shops, znalazlem 2 alternatywne zapisy:
1) Informacje o Towarach podane na stronach internetowych Sklepu, w szczególności ich opisy, parametry techniczne i użytkowe oraz ceny, stanowią zaproszenie do zawarcia umowy, w rozumieniu art. 71 Kodeksu Cywilnego.
2) Informacje o Towarach podane na stronach internetowych Sklepu stanowią ofertę, w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego
czy moze mi ktos wytlumaczyc na czym polega zasadnicza roznica pomiedzy tym czy cos jest lub nie jest oferta w rozumieniu KC? czy stosowanie jednego lub drugiego zapisu wplywa jakos na to jak powinien byc skonstruowany proces skladania zamowien?
druga sprawa. w regulaminie jednego ze sklepow (ktory posluguje sie zapisem o "zaproszeniu do umowy") znalazlem taki oto tekst:
"Momentem zawarcia umowy jest moment przyjęcia oferty Klienta przez Sklep"
w moim sklepie proces zakupowy wyglada nastepujaco:
1. koszyk, 2. formularz, 3. podsumowanie, 4. platnosc, 5. potwierdzenie
w ktorym kroku - z punktu widzenia prawa - odbywa sie zlozenie zamowienia? zastosowalem rozwiazanie, ze w przypadku wyboru przesylki za pobraniem w kroku nr 4 wyswietla sie przycisk "zloz zamowienie", wiec w takim przypadku spawa wydaje sie byc jasna (tym bardziej, ze przy tego rodzaju wysylce wymagam dodatkowo, by klienci potwierdzali zamowienie klikajac w odpowiedni link).
problemem jest dla mnie sytuacja, w ktorej klient placi poprzez system on-line. czy zlozenie zamowienia odbywa sie kiedy nacisnie "zaplac" czy moze dopiero kiedy wyswietli mu sie numer zamowienia (w kroku nr 5).
bede bardzo wdzieczny za odpowiedzi.
pozdrawiam,