konto usunięte

Temat: Skuteczne "odszumianie" nagrań

Audacity nie radzi sobie zbyt dobrze z buczeniem w zarejestrowanym wykładzie który chcę oczyścić, szukam tej możliwości w Samplitude 9 SE, ale nie wiem jak to się nazywa po angielsku ..

jakie macie dobre sposoby i narzędzia na oczyszczanie nagrań z szumów?
Karol Szonowski

Karol Szonowski doradca
zawodowy/muzyk/dzien
nikarz

Temat: Skuteczne "odszumianie" nagrań

Z odszumianiem i odbrumianiem jest zawsze ten problem, że oprócz tonu podstawowego, który wkurza, w całym paśmie są jeszcze jego harmoniczne. Nawet jak znajdziesz częstotliwość, uwalisz stromą korekcją, to alikwoty zostaną. Są specjalistyczne wtyczki, ale drogie i też nie idealne. Jeśli używasz Audacity, to raczej poza Twoim zainteresowaniem;) Z szumem w górnym paśmie łatwiej, ale jak piszesz "buczenie", to raczej marne szanse...
W Audacity jest taki skrypt - noise reduction chyba... tylko musisz mu zostawić do analizy kilka sekund samego brumu. Dawno nie używałem ale tak to działało jakoś."Nauczy" się tego, po czym próbuje te częstotliwości wyciąć z pliku. Zazwyczaj zniekształca przy tym dźwięk, ale jeśli to ma zwiększyć czytelność mowy, a nie służyć do wydania na platynowej płycie, to być może wystarczy;)
W innych programach szukaj właśnie czegoś w rodzaju noise reduction i efektów z grupy "restoration", w niektórych "kombajnach" takie wtyczki mają różne kosmiczne nazwy, możesz szukać też w zakładkach typu "special" itp.
Grzegorz P.

Grzegorz P. By było dobrze
słychać.

Temat: Skuteczne "odszumianie" nagrań

Zgadzam się z Kolegą powyżej.

Całkiem przyzwoicie i intuicyjnie działa wtyczka Sony "Audio restauration"

Poza pełnym Soud Forge'm

Występuje także w mocno okrojonej wersji progrmu czyli Soudforge Studio 9
cena "studia" to około 200 PLN.

Sam odnawiałem kilkanaście godzin taśm z lat 60-80.
Maciek Fielek

Maciek Fielek Skuteczny i
uniwersalny.

Temat: Skuteczne "odszumianie" nagrań

Witam serdecznie,

ja tylko chciałem do wypowiedzi kolegów powyżej dodać jedno - o czym często niektórzy zapominają:
jak mówi staropolskie przysłowie - "z g**na bata nie ukręcisz" - i niestety w tym przypadku jest szczególnie trafne.

Z "odnawianiem" starych nagrań jest tak, że materiał wsadowy musi być jak najlepszej jakości, żeby cokolwiek dało się z nim zrobić - bo nie da się odzyskać dźwięku, który został "zatarty" brumem. Powiem szczerze, że jedyne dobrze odszumione i brzmiące przyzwoicie treści udało mi się uzyskać z płyt winylowych, które były dobrej jakości, ale miały kilka rysek i co jakiś czas "strzelały". Takie strzały da się w miarę wyczyścić, robiłem zwykle ręcznie przy użyciu tabletu i modelowania wave'a, a nie samego wycinania kawałka nagrania.

No ale życzę powodzenia - zdaję sobie sprawę z tego, że niektóre nagrania mogą być unikalne i chodzi o wyciągnięcie z nich wszystkiego, co tylko możliwe.
Rafał Napieralski

Rafał Napieralski Administrator baz
danych, realizator
dźwięku, muzyk

Temat: Skuteczne "odszumianie" nagrań

witam,

wszystko w zasadzie zostało już powiedziane. zasieję tylko jedną wątpliwość - skrypt "Noise reduction", o którym pisał Karol znajdziesz na pewno w Cool Edit (korzystałem z tego i działa dokładnie tak jak opisał Karol - nieźle przemyślane narzędzie, chociaż cuda się nie zdarzają w tym temacie). w Audacity jest coś o nazwie "Noise Removal" (wikipedia podpowiada jak z tego korzystać - ja tego nie używałem).

Pozdrawiam

Temat: Skuteczne "odszumianie" nagrań

Wszystko fajnie, ale zanim nauczysz się obsługiwać tych wtyczek minie kilka miesięcy :) Próbowałem i audacity i pakiet samplitude, ale rewelacji nie było . W końcu oddałem pliki do odszumiania znajomemu, który ma studio nagrań i robią takie rzeczy na co dzień i było zdecydowanie lepiej. Czas to pieniądz, a ja zajmuje się wideofilmowaniem. Nie wszystkie rozumy można zjeść... http://aranzacjemuzyczne.c0.pl/odszumianie-nagran-lodz/



Wyślij zaproszenie do