Renata L.

Renata L. Mennica Polska od
1766 r. Sp. z o.o.

Temat: PAH:Światowy Szczyt nt. Zmian Klimatu, Boliwia

Polska Akcja Humanitarna:Aktualności
Światowy Szczyt nt. Zmian Klimatu, Boliwia
wtorek, 20 kwiecień 2010

Na konferencję ma przybyć 15 tyś. osób z całego świata, wśród których mają się znaleźć - przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego, reprezentanci rdzennych społeczności, prezydenci, naukowcy, aktywiści oraz obserwatorzy 90 rządów. O konferencji mówi się jako o „Woodstocku” szczytów nt. zmian klimatu. Inicjatywa zorganizowania szczytu, w świetle porażki rozmów w Kopenhadze, wyszła od Ewo Moralesa - prezydenta Boliwii. Celem jest, po pierwsze - udzielenie głosu najbiedniejszym ludziom świata, którzy w największym stopniu odczuwają skutki zmian klimatu, po drugie - uświadomienie rządom ich trudnej sytuacji.


Głównym założeniem konferencji jest przygotowanie projektu propozycji która zostałaby przedłożona na szczycie klimatycznym ONZ w Meksyku planowanym na grudzień br. Na konferencji Evo Morales zamierza również wezwać do przeprowadzenia referendum z udziałem 2 miliardów osób nt. propozycji dróg wyjścia z kryzysu klimatycznego.


Boliwia jest również inicjatorem napisania w ramach ONZ karty praw oraz przedstawienia planu działania mającego na celu powołanie międzynarodowego trybunału ds. karania zbrodni związanych ze zmianami klimatu („an international climate justice tribunal”).


http://www.guardian.co.uk/environment/2010/apr/18/boli...


http://pwccc.wordpress.com/
Renata L.

Renata L. Mennica Polska od
1766 r. Sp. z o.o.

Temat: PAH:Światowy Szczyt nt. Zmian Klimatu, Boliwia

PAH: Spotkanie w Walencji poświęcone Kobietom Afryki
piątek, 2 kwiecień 2010

W dniach 27-28 marca w Walencji miało miejsce piąte już spotkanie hiszpańsko-afrykańskiego forum Kobiety dla Lepszego Świata. Ponad 5 000 aktywistek z pięciu kontynentów apelowało o przestrzeganie praw kobiet i ich ochronę, szczególnie w państwach Afryki i Bliskiego Wschodu.

Głównymi tematami spotkania były: edukacja, ochrona zdrowia, udział kobiet w sprawowaniu władzy oraz rozwój ekonomiczny. Według hiszpańskiej wicepremier Marii Teresy Fernàndes de la Vega spotkanie w Walencji to dobra okazja dla Europy, żeby przyjrzeć się zarówno sytuacji w Afryce, jak i sytuacji kobiet. Wicepremier podkreśliła także rolę wsparcia dla równości społecznej w Afryce jako jednego z priorytetów hiszpańskiej prezydencji w UE.

Podczas debaty w ramach forum Kobiety dla Lepszego Świata laureatka Pokojowej Nagrody Nobla, Wangari Maathai z Kenii, apelowała o pomoc UE w walce z negatywnymi zmianami klimatycznymi w Afryce, które mogą przyczynić się do wzrostu ruchów migracyjnych z tego kontynentu.

Na konferencji zamykającej spotkanie hiszpański premier Zapatero zapowiedział, że kryzys gospodarczy nie wpłynie na redukcję pomocy rozwojowej UE dla najbiedniejszych regionów świata. Debaty z Walencji zostały podsumowane w kończącym spotkanie dokumencie, Deklaracji z Walencji, poruszającej kwestie praw kobiet i ich ochrony.

Więcej informacji i pełny tekst przyjętego dokumentu - Kobiety dla Lepszego Świata

Źródło: Prezydencja hiszpańska w UE, the Leader.info
Renata L.

Renata L. Mennica Polska od
1766 r. Sp. z o.o.

Temat: PAH:Światowy Szczyt nt. Zmian Klimatu, Boliwia

Plama ropy może być największą katastrofą ekologiczną USA

Gubernator Luizjany ostrzegł, że gigantyczna plama ropy stanowi ogromne zagrożenie dla mieszkańców stanu.

- W niebezpieczeństwie jest nie tylko wybrzeże i rybołówstwo, ale w ogóle nasz sposób życia - podkreślił Bobby Jindal. Dodał, że do tej pory nie otrzymał od koncernu BP, który zdaniem amerykańskich władz jest odpowiedzialny za wyciek, żadnych informacji o tym, jak zamierza on powstrzymać ekologiczną katastrofę. Jindal nie ma jednak wątpliwości, że to właśnie BP będzie musiało zapłacić za całą akcje ratunkową.

Jeszcze dziś gubernator Luizjany ma się spotkać z Barackiem Obamą, który ma przylecieć w rejon zagrożony przez plamę ropy naftowej. Ma tam także przybyć dyrektor naczelny koncernu PB, Tony Hayward. Koncern wcześniej zapewnił, że uzna wszelkie roszczenia odszkodowawcze.

Wyciek ropy po eksplozji i zatonięciu platformy wiertniczej Deepwater Horizon może doprowadzić do jednej z największych katastrof ekologicznych w Stanach Zjednoczonych. Zagrożone jest wybrzeże 5 stanów od Florydy po Teksas. W pierwszej kolejności zostanie skażony ekosystem delty rzeki Mississippi, będący oazą dla ponad 400 gatunków flory i fauny. Najbardziej zagrożone stany wprowadziły na swoim terytorium stan wyjątkowy.

Plama ropy, powstała po zatonięciu platformy wiertniczej Deep Water Horizon w Zatoce Meksykańskiej, może zagrozić bagnom u wybrzeży amerykańskiego stanu Luizjana.

Wyciek jest pięć razy większy, niż początkowo sądzono.
źródło:news.money.pl
Renata L.

Renata L. Mennica Polska od
1766 r. Sp. z o.o.

Temat: PAH:Światowy Szczyt nt. Zmian Klimatu, Boliwia

Koalicja Karat, One World Action oraz Polska Akcja Humanitarna serdecznie zapraszają:

13 maja: Wschód – Południe: różne spojrzenia, wspólna wizja

Zapraszamy na spotkanie: Wschód – Południe: różne spojrzenie, wspólna wizja towarzyszące wystawie fotograficznej poświęconej sytuacji kobiet w obozach dla uchodźców w Tanzanii oraz społeczno- ekonomicznej sytuacji kobiet w krajach rozwijających się Europy Wschodniej oraz Azji Centralnej.

13 maja, czwartek, godz. 18.30
Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat, ul. Nowy Świat 63, Warszawa

Goście:
Jane Magigita z Women’s Legal Aid Center z Tanzanii, Jilda Ebanoidze z Caucasus Development Group z Gruzji, Izabela Wilczyńska, PAH oraz Beata Bublewicz, posłanka na sejm, PO z Polski.



Moderatorem spotkania będzie Adam Leszczyński (Gazeta Wyborcza)

Ponad 2 miliony ludzi na świecie żyje poniżej granicy ubóstwa. 70% z nich to kobiety.

Kobiety z Południa i Wschodu mają podobne problemy i coraz częściej organizują się w obronie swoich praw.

Chcesz dowiedzieć się jak kobiety wspierają kobiety w krajach rozwijających się?

Chcesz zapytać o sytuację w obozach dla uchodźców w Tanzanii, o prawa kobiet w konfliktach zbrojnych na przykładzie Gruzji?

Polska, jako kraj Unii Europejskiej podjęła szereg zobowiązań na rzeczy pomocy kobietom w krajach rozwijających się. Jak je realizujemy? Czy przyczyniamy się do zmniejszenia nierówności płci?

Na te i inne pytania odpowiemy podczas spotkania organizowanego przez Koalicję KARAT, One World Action oraz Polską Akcja Humanitarną.



Spotkanie jest częścią projektu Connect! realizowanego przez Koalicję KARAT i One World Action i jest współfinansowane przez Unię Europejską, Fundację im. Stefana Batorego oraz Fundację FILIA.
Renata L.

Renata L. Mennica Polska od
1766 r. Sp. z o.o.

Temat: PAH:Światowy Szczyt nt. Zmian Klimatu, Boliwia

Raport German Marshall Fund dotyczący wzrostu ruchów migracyjnym na tle zmian...

Grupa ekspertów German Marshall Fund (GMF) ze Stanów Zjednoczonych opublikowała 30 kwietnia br. pierwsze wyniki swoich badań na temat migracji powodowanej zmianami klimatycznymi. W skutek narastających zmian klimatycznych pojawi się nowa duża grupa uchodźców klimatycznych, zmiany klimatyczne dotkną w największym stopniu mieszkańców krajów rozwijających się – ostrzegają eksperci GMF.

Eksperci wyodrębnili przykładowe przyczyny przyszłych ruchów migracyjnych na tle klimatycznym: susza, pustynnienie, podnoszenie się poziomu mórz, rywalizacja o zasoby naturalne, intensyfikacja katastrof naturalnych np. trąb powietrznych.

Według Susan Martin, członka grupy eksperckiej GMF: „większość ruchów migracyjnych (…) będzie miała charakter wewnętrzny, nie międzynarodowy”. Pomimo tego, że większość uchodźców będzie przemieszczać się z południa na południe, Zachód nie będzie mógł pozwolić sobie na ignorowanie problemu. Wzrost migracji doprowadzi do konfliktów, które będą wymagały pomocy humanitarnej. W krajowych systemach prawnych oraz w prawie międzynarodowym brak jest jednak uregulowań które byłyby w stanie określić sposób postępowania w sytuacji wzrastającej migracji - podkreśliła S. Martin.

http://www.euractiv.com/en/climate-environment/climate...



Wyślij zaproszenie do