konto usunięte

Temat: Wspólna Polityka Rolna po 2013 roku...

Wspólna Polityka Rolna po 2013 roku

Wspólna Polityka Rolna, historycznie pierwsza spośród wspólnych polityk społeczno-ekonomicznych Wspólnot Europejskich, na przestrzeni kilku dziesięcioleci podlegała ciągłej ewolucji. Zmieniające się uwarunkowania zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne UE wymagały kolejnych dostosowań acquis-communitaire w tym obszarze. Najważniejsze z nich obejmują reformę MacSharry’ego z 1992 roku, uzgodnioną w 1999 roku Agendę 2000 oraz przeprowadzoną w 2003 roku, a więc tuż przed akcesją Polski do UE - reformę z Luksemburga, która obok postanowień dotyczących kształtu WPR do 2013 roku, zobowiązała również Wspólnotę do przeprowadzenia oceny funkcjonowania tej polityki (ang. Health-Check) w latach 2007-2008.

Od momentu uzyskania członkostwa w Unii Europejskiej, Polska współdecyduje o zmianach WPR, czego wyrazem jest udział w kolejnych modyfikacjach tej polityki (reformy poszczególnych rynków rolnych: cukru w 2006 r., owoców i warzyw oraz wina w 2007 r., Health-Check 2007-2008). Już dziś wiadomo, że nieuniknione będą dalsze zmiany, które istotnie wpłyną na kształt polityki rolnej UE po 2013 roku. Uwidocznił to także zakończony w listopadzie 2008 r. przegląd Wspólnej Polityki Rolnej (Health-Check), wskazując na potrzebę dalszych dostosowań tej polityki do nowych długoterminowych wyzwań.

Ważnym etapem prac nad polską propozycją odnośnie wspólnych zasad i założeń dla przyszłej polityki rolnej w Unii Europejskiej jest Stanowisko Rządu Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 roku. Projekt tego stanowiska był przedmiotem uzgodnień międzyresortowych, a następnie przyjęty przez Komitet Europejski Rady Ministrów w dniu 26 maja 2009 roku, a także zatwierdzony przez Radę Ministrów w dniu 12 czerwca 2009 r.

Debata publiczna na temat przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej w 2010 r. przygotuje podstawy pod zaplanowany na lata 2011-2012 proces legislacyjny, w którym zostaną wypracowane i przyjęte ramy prawne przyszłej WPR. Publikacja przez Komisję Europejską Komunikatu nt. przyszłości WPR po 2013 roku może nastąpić jesienią 2010 r. Oczekuje się, że dokument ten będzie zawierał scenariusze możliwych zmian, które zostaną następnie przedyskutowane na forum UE. W połowie 2011 r. należy spodziewać się prezentacji przez KE oficjalnych projektów legislacyjnych w zakresie przyszłości WPR. Publikacja tych dokumentów zbiegnie się w czasie z objęciem przez Polskę przewodnictwa w Radzie UE (II poł. 2011 r.).

http://www.minrol.gov.pl/index.php?/pol/Informacje-bra...

http://www.minrol.gov.pl/index.php?/pol/Informacje-bra...

http://www.minrol.gov.pl/index.php?/pol/Informacje-bra...

konto usunięte

Temat: Wspólna Polityka Rolna po 2013 roku...

Propozycje legislacyjne WPR2020

25.10.2011

Komisja Europejska opublikowała polskie wersje językowe propozycji legislacyjnych dotyczących Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 roku. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zachęca do zapoznania się z propozycjami Komisji Europejskiej. Projekty te są obecnie przedmiotem prowadzonych przez resort prac oraz konsultacji z ekspertami, organizacjami rolniczymi i społecznymi, co do pożądanych dla Polski rozwiązań w zakresie WPR2020. Efekty konsultacji będą uwzględnione na etapie tworzenia stanowiska Rządu do tych propozycji.

Wykaz projektów, które obejmuje pakiet legislacyjny WPR2020:

Wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego zasady przekazywania rolnikom płatności bezpośrednich wynikających z systemów wsparcia w ramach wspólnej polityki rolnej (rozporządzenie o płatnościach bezpośrednich)
Wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego wspólną organizację rynku produktów rolnych (rozporządzenie o jednolitej wspólnej organizacji rynków rolnych)
Wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) (rozporządzenie o rozwoju obszarów wiejskich)
Wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie finansowania i monitorowania wspólnej polityki rolnej oraz zarządzania nią (rozporządzenie horyzontalne)
Wniosek dotyczący rozporządzenia Rady określającego środki dotyczące ustalania niektórych dopłat i refundacji związanych ze wspólną organizacją rynku produktów rolnych
Wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającego rozporządzenie Rady (WE) nr 73/2009 w odniesieniu do stosowania środków przejściowych za rok 2013
Wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 1234/2007 ustanawiające wspólną organizację rynków rolnych oraz przepisy szczegółowe dotyczące niektórych produktów rolnych (rozporządzenie o jednolitej wspólnej organizacji rynku) w odniesieniu do struktury systemu płatności bezpośrednich i wsparcia dla plantatorów winorośli

Zaproponowane rozwiązania będą miały kluczowe znaczenie dla efektywnego wykorzystania potencjału rolnictwa i obszarów wiejskich w Unii Europejskiej, w tym dla realizacji tak istotnych wspólnotowych celów jak bezpieczeństwo żywnościowe oraz zrównoważony rozwój całej UE.

Polska Prezydencja rozpoczyna intensywne prace w Radzie UE nad w/w propozycjami legislacyjnymi. Prace te będą kontynuowane przez kolejne prezydencje. Propozycje KE trafiły również do Parlamentu Europejskiego. Zgodnie z postanowieniami Traktatu Lizbońskiego ostateczne rozstrzygnięcia, co do przyszłości WPR będą podejmowane wspólnie przez Radę UE (rządy państw członkowskich) i Parlament Europejski. Obie instytucje muszą dojść do porozumienia i przyjąć ostateczne wersje w/w aktów legislacyjnych. Zreformowana WPR ma wejść w życie od 2014 roku.

Dokumenty do POBRANIA:

http://www.minrol.gov.pl/pol/Aktowka/Ogloszenia/Propoz...Marcin H. edytował(a) ten post dnia 26.10.11 o godzinie 07:26



Wyślij zaproszenie do