Marcin Horemski

Marcin Horemski Kierownik biura,
specjalista ds. BHP

Temat: Karta ewidencji czasu pracy

Czy są jakieś wymagania za jaki powinna być prowadzona karta ewidencji czasu pracy ?

Czy pracodawca może dla każdego pracownika prowadzić roczną kartę ewidencji czy może musi prowadzić kartę miesięczną ?

Czy na karcie musi być podpis pracownika ?
Małgorzata G.

Małgorzata G. „Nauka to pokarm dla
rozumu.” Lew
Tołstoj

Temat: Karta ewidencji czasu pracy

Art. 149. § 1. Pracodawca prowadzi ewidencję czasu pracy pracownika do celów prawidłowego ustalenia jego wynagrodzenia i innych świadczeń związanych z pracą. Pracodawca udostępnia tę ewidencję pracownikowi, na jego żądanie.

§ 2. W stosunku do pracowników objętych systemem zadaniowego czasu pracy, pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy oraz pracowników otrzymujących ryczałt za godziny nadliczbowe lub za pracę w porze nocnej nie ewidencjonuje się godzin pracy.

Podstawa prawna:Kodeks Pracy
http://www.au.poznan.pl/doiss/praca/kartaczasu.doc

Przepisy nakładają na pracodawcę obowiązek prowadzenia karty ewidencji czasu pracy dla każdego, bez wyjątku, pracownika. Jednak w przypadku niektórych kategorii pracowników nie ma obowiązku ewidencjonowania ich godzin pracy. Dotyczy to pracowników:
objętych systemem zadaniowego czasu pracy,
zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy,
otrzymujących ryczałt za godziny nadliczbowe lub za pracę w porze nocnej.
Także dla tych kategorii osób należy jednak ewidencjonować inne dane, np. że pracownik pracował w niedziele i święta, w porze nocnej, w dni wolne od pracy wynikające z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, że miał urlop, korzystał ze zwolnienia lekarskiego czy okolicznościowego, itd.

§ 8. Pracodawca zakłada i prowadzi odrębnie dla każdego pracownika:
1) kartę ewidencji czasu pracy w zakresie obejmującym: pracę w poszczególnych dobach, w tym pracę w niedziele i święta, w porze nocnej, w godzinach nadliczbowych oraz w dni wolne od pracy wynikające z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, a także dyżury, urlopy, zwolnienia od pracy oraz inne usprawiedliwione i nieusprawiedliwione nieobecności w pracy; w stosunku do pracowników młodocianych pracodawca uwzględnia w ewidencji także czas ich pracy przy pracach wzbronionych młodocianym, których wykonywanie jest dozwolone w celu odbycia przez nich przygotowania zawodowego,
2) imienną kartę (listę) wypłacanego wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń związanych z pracą,
3) kartę ewidencyjną przydziału odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej, a także wypłaty ekwiwalentu pieniężnego za używanie własnej odzieży i obuwia oraz ich pranie i konserwację.
§ 8a. Do karty ewidencji czasu pracy pracownika dołącza się jego wnioski o udzielenie czasu wolnego od pracy w zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych.

Podstawa prawna:Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28.05.1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownikaMałgorzata G. edytował(a) ten post dnia 17.07.09 o godzinie 09:53
Marcin Horemski

Marcin Horemski Kierownik biura,
specjalista ds. BHP

Temat: Karta ewidencji czasu pracy

Wszystko ładnie i pięknie.
Ale czy ta karat może być roczna czy musi być miesięczna ?
Małgorzata G.

Małgorzata G. „Nauka to pokarm dla
rozumu.” Lew
Tołstoj

Temat: Karta ewidencji czasu pracy

W praktyce najczęściej sporządza się albo karty miesięczne, albo karty roczne. Przy wyborze karty podstawowym kryterium powinien być charakter świadczonej pracy. W stosunku do pracowników, których zarówno godziny, jak i dni pracy ulegają częstym zmianom (np. w działach produkcyjnych), najczęściej stosuje się karty miesięczne. Natomiast karty roczne są wygodniejsze w przypadku pracowników zatrudnionych w stałych godzinach i dniach (np. w biurze).
Marcin Horemski

Marcin Horemski Kierownik biura,
specjalista ds. BHP

Temat: Karta ewidencji czasu pracy

O to właśnie chodziło.
Dziękuję bardzo.



Wyślij zaproszenie do