Temat: PROJEKT,,WIECH NA 102" SCENY LUBELSKA 30/32 Warszawa.
Celem projektu „Wiech na 102” jest wskrzeszenie tradycji teatrzyków podwórkowych, które stanowiły w przeszłości żywy i barwny element warszawskiej kultury. Pomysłodawcą projektu, reżyserem przedstawienia oraz projektantem scenografii i lalek jest twórca teatru Scena Lubelska 30/32 Dariusz Kunowski. Poza nim w projekcie biorą udział dwaj aktorzy, Piotr Herbich i Adam Widur, oraz akordeonistka Katarzyna Szurman. Artyści posługują się przenośnym teatrzykiem. Rozstawiwszy go na wybranym podwórku lub placyku, zwołują publiczność i przedstawiają kilkudziesięciominutowy spektakl złożony z kilku scenek kukiełkowych. Przerwy między scenkami wypełniają tradycyjne warszawskie piosenki, towarzyszące im klaunady oraz zapowiedzi mające po części charakter gawędy o dawnej Warszawie, niekiedy przeradzające się w spontaniczny dialog z publicznością. Scenki kukiełkowe oparte są na felietonach Stefana Wiecheckiego „Wiecha”; ponadto w spektaklu wykorzystane są szmoncesy, również stanowiące ważny, a dziś nieomal egzotyczny element dawnego warszawskiego folkloru. W zależności od typu publiczności i charakteru miejsca aktorzy wybierają pięć – sześć prezentowanych scenek spośród kilkunastu, które mają w repertuarze.
Wykorzystane w spektaklu felietony Wiecha przetwarzają w satyryczny sposób scenki rodzajowe zaobserwowane na warszawskiej ulicy i zasłyszane tam dialogi, a także rozprawy przed sądem grodzkim, które Wiech śledził jako dziennikarz. Te słynne felietony stanowią jedyny w swoim rodzaju dokument obyczajów, języka i humoru ubogich dzielnic Warszawy okresu międzywojennego. Forma teatrzyku kukiełkowego jest osadzona w tej samej tradycji. Sam Wiech był w młodości twórcą takiego teatrzyku; lalki z niego zachowały się do dziś i stanowiły inspirację dla twórców kukiełek wykorzystywanych w projekcie „Wiech na 102”.
Pierwsze publiczne pokazy w ramach projektu miały miejsce 30 czerwca w podwórku kamienicy przy ul. Lubelskiej 30/32 (próba otwarta) oraz 17 lipca przy ulicy Bliskiej 12 i na placyku u zbiegu ulic Mińskiej, Bliskiej i Kamionkowskiej. W najbliższym tygodniu planowanych jest siedem kolejnych pokazów:
– w poniedziałek 21 lipca:
o godz. 15.00 przed klubem osiedlowym „Kuźnia” przy ul. Ząbkowskiej 42 (od strony kawiarni Marhaba);
o godz. 16.30 w podwórku przy ul. Kawęczyńskiej 26;
– w środę 23 lipca:
o godz. 16.00 przy ul. Stalowej 25;
o godz. 17.00 przy ul. Stalowej 37;
– we czwartek 24 lipca:
o godz. 15.00 przy rzeźbie „Rytm” niedaleko wodospadu;
o godz. 16.00 w Parku Skaryszewskim na placyku zamykającym główną alejkę od strony Jeziorka Kamionkowskiego;
o godz. 18.00 na placu zabaw obok bloków między ulicami Stanisława Augusta a Kinową, od strony parku.
W przypadku deszczu przedstawienia nie odbędą się. Kolejne pokazy planowane są na wrzesień 2008 roku.
SERDECZNIE ZAPRASZAM
PUCHAL