Anna
Jur
PR artystyczny,
dziennikarz, promo
manager
Temat: WROCŁAWSKI SOUND
WROCŁAWSKI SOUND14-16 PAŹDZIERNIKA 2010
CENTRUM SZTUKI IMPART - WROCŁAW
Już jutro rozpocznie się jedyna w swoim rodzaju impreza: przegląd wrocławskich zespołów, artystów, twórców, wykonawców! Te trzy dni to prezentacja najbardziej doświadczonych muzyków w składach już znanych oraz początkujących. Nie jest to przyjęcie dla amatorów!
Podczas Wrocławskiego Soundu dominuje muzyka nu-jazz, alternatywa, elektronika, fussion – brzmienia, które uczyniły wrocławską scenę wyrazistą i niepowtarzalną. Obecny jest także blues, pop, rock, bowiem przegląd jednoczy całe środowisko muzyczne Wrocławia i prezentuje muzyczne odkrycia niezależnie od gatunku.
Na dwóch scenach wystąpią zespoły operujące przeróżnymi stylistykami. Zagrają m.in. Stolik Karbido, L.U.C w nowym projekcie Qwitu Jazz Quintet, Misses Modular oraz rthym’n’bluesowy HooDoo Band z Alicją Janosz na wokalu. Podczas przeglądu będą miały miejsce premiery płytowe zespołów Mikromusic, Job Karma, Indigo Tree oraz składanki powstałej specjalnie na tę okazję: „4871-Wrocławski Sound”. Na płycie „4871 – Wrocławski Sound” znalazły się utwory, które na żywo będzie można usłyszeć podczas koncertów w ramach przeglądu, część z nich zostanie wówczas wykonana publicznie po raz pierwszy.
Wrocławski Sound to muzyczna wizytówka Wrocławia, festiwal indywidualności - artystów związanych ze stolicą Dolnego Śląska, czerpiących inspirację z atmosfery wielokulturowego miasta. W trakcie kilkudniowego wydarzenia obok artystów z bogatym dorobkiem zaprezentują się młodzi twórcy, także z pozamuzycznych dziedzin sztuki, sztuk plastycznych i audiowizualnych.
Zgodnie z ideami przeglądu – kreacją i propagowaniem nowatorskich dźwięków – publiczność Wrocławskiego Soundu zostanie wciągnięta w rzeczywistość niszowej sztuki, tworzonej i specjalnie dedykowanej dla tych, którzy Wrocław kochają i identyfikują się z tym co jest duchową esencją miasta.
Wystąpią:
* Bipolar Bers
* Checkolada
* Electrones
* HooDoo Band
* Indigo Tree
* Job Karma
* Kariera
* Mikromusic
* Misses Modular
* Neony
* LUC Qwitu Jazz Quintet
* Requiem For Mozart
* Stolik Karbido
Informacja o zespołach:
BIPOLAR BEARS
Obrazek
„BiPolar Bears” założyli Szymon [d’] Danis i Kuba Mitoraj, twórcy o tak różnych korzeniach muzycznych, że – jak mówią - ich przypadkowe spotkanie musiało być efektem podświadomego poszukiwania drugiego bieguna samego siebie. Szymon: kompozytor, producent i wykonawca nurtu postindustrialnego, metalowego i elektronicznego, Kuba: absolwent szkoły gitary jazzowej, poszukujący swojej tożsamości muzycznej od jazzu, przez rock, nastrojową muzykę akustyczną, po funk. Muzycy unikają jednoznacznej klasyfikacji swojej twórczości, jak sami podkreślają, poruszają się pomiędzy różnymi biegunami, a ich utwory to "połączenie nastrojowej, acz momentami drapieżnej elektroniki, z brzmieniem gitar i wokalu". W koncertowy skład BiPolar Bears wchodzą także Maciek Zakrzewski (Digit-All-Love), basista Grzegorz Posłuszny, od dawna już współpracujący zarówno z Kubą, jak i Szymonem oraz Wojciech Dereń, wokalista, saksofonista i aktor musicalowy.
CHECKOLADA
Obrazek
Zespół Checkolada powstał w 2007 roku i choć obecny skład personalny ukształtował się stosunkowo niedawno, wieloletnie doświadczenie muzyków sprawia, że Checkolada ma charakterystyczne brzmienie, coraz bardziej rozpoznawalne wśród słuchaczy. Z połączenia wielu gatunków muzycznych oraz wypadkowej myśli i zróżnicowanych gustów członków zespołu wyłania się niesamowita, pełna energii mieszanka, która jest w stanie porwać każdego niezależnie od wieku, płci, poglądów politycznych i pochodzenia. Twórczość Checkolady to fuzja brzmień żywych instrumentów oraz rapu uzupełnianego chórkami, kosmicznym brzmieniem talk box’a oraz melodyjnymi, wpadającymi w ucho refrenami. Dzięki autoironii i humorowi podczas występów na żywo muzycy z łatwością nawiązują kontakt z publicznością. Przeboje takie jak „Adidasy”, „Wybieraj najlepsze” czy „Hej” zarażają pozytywną energią.
ELECTRONES
Obrazek
Zespół powstał w wyniku połączenia wspólnych dźwiękowych fascynacji jednych z czołowych muzyków wrocławskiej sceny. Grupę tworzą: Joanna "Kwaśna" Kwaśnik (The Crackers), wokalistka obdarzona głębokim charyzmatycznym głosem, absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach, Łukasz Lulek także znany jako Lu (mn.in Sfond Sqnksa, Roszja i Lu) autor muzyki do kilku płyt, producent muzyczny i Dj, Marcel Arp(ex Matplaneta, Misses Modular, Marcel Arp and Ensemble, współpracujący również z zespołem Kariera) multiinstrumentalista, kompozytor. Na styl Electrones składa się osobliwa mieszanka dźwięków. W muzyce grupy rozbrzmiewają echa lat 20-tych, korzenie muzyki funk, soul, triphopu i polskiego jazzu. Efekt wspólnych działań składa się na wyjątkowy styl zespołu. Electrones pracują obecnie nad debiutancką płytą, której premiera zapowiadana jest na początek przyszłego roku. Na okoliczność przeglądu Wrocławski Sound wystąpi w poszerzonym składzie.
HOODOO BAND
Obrazek
Muzykę HooDoo Band najlepiej określić jako wybuchową mieszankę rthym’n’bluesa, funku i soulu wzmocnioną głosem Alicji Janosz. Nazwa zespołu pochodzi od tytułu bluesowego standardu – „Hoodoo Man Blues“. HooDoo Band ma na swoim koncie występy na największych festiwalach okołobluesowych w kraju: Rawa Blues, Jimmiway Blues festiwal, Jesień z Bluesem oraz na festiwalach zagranicznych: w Dreźnie, Zittau, Sumperk i we Lwowie. Pół roku po premierze debiutancki album HooDoo Band zdobył status Złotej Płyty. Występy na żywo są specjalnością HooDoo Band. Bezpośredni kontakt z publicznością to katalizator, który uaktywnia niezgłębione pokłady improwizacji i pozwala objawić się największemu atutowi zespołu, czyli kooperacji muzyków posiadających szerokie muzyczne doświadczenia.
INDIGO TREE
Obrazek
Indigo Tree to projekt duetu Filip Zawada i Peve Lety. Były muzyk zespołów Pustki i AGD splótł artystyczne ścieżki ze stroniącym od kompromisów gitarowym bardem, w wyniku czego powstały kompozycje wysublimowane i wzruszające łagodnością. Wydany w 2009 roku album "Lullabies Of Love And Death" został okrzyknięty przez krytyków jednym z ważniejszych wydarzeń muzycznych w Polsce. Delikatne aranżacje, oryginalne melodie utrzymane w duchu lo-fi (indie rocka) to znak rozpoznawczy tego znakomitego debiutu. Indigo Tree został m.in. zwycięzcą nagrody kulturalnej Gazety Wyborczej Wrocław WARTO 2009. Obaj muzycy mają duszę eksperymentatorów. Poszukując nowych form kontaktu z publicznością zorganizowali serię akustycznych koncertów w prywatnych mieszkaniach. Każdy kolejny koncert Indigo Tree to wielka niewiadoma.
JOB KARMA
Obrazek
Formacja postindustrialno-ambientowa. Powstała w 1998 roku z inicjatywy Macieja Fretta i Aureliusza Pisarzewskiego. Zadebiutowali repertuarem muzycznym opartym na brzmieniu urządzeń (generatory dźwięku) oraz elektronicznych instrumentów analogowo-cyfrowych, a także zapętlonych sekwencjach transowej rytmiki. Zasłynęli sugestywnymi występami audiowizualnymi, do których oprawę filmowo-graficzną przygotowywał Arkadiusz Bagiński, na stałe zaproszony do współpracy z zespołem artysta zajmujący się rysunkiem, sztuką performance i video art. Posługują się wieloma środkami ekspresji dźwiękowej, od syntetycznie spreparowanych faktur elektroakustycznych, sampling, po zniekształcone lub przetworzone elementy rytmiki, a nawet melodii. Poprzez muzykę oraz starannie przygotowane filmy i grafikę starają się przedstawić dysfunkcyjne elementy współczesnej cywilizacji, widmo wojennej zagłady, wrogi człowiekowi system polityczno – religijnego oddziaływania, jak również powolny upadek wszelkich wartości kosztem postępującej komercjalizacji codziennego funkcjonowania jednostki i społeczeństw.
KARIERA
Obrazek
Początki zespołu Kariera sięgają roku 1989, kiedyt to duet Maciek Markowski oraz Tomek Nowacki grał na podłączonej do radia gitarze oraz stołku kuchennym jako perkusji. Duet zrealizował 3 kasety 60 minutowe niskoszumowe z własnym materiałem oraz zagrał jeden koncert w Szkole Podstawowej nr 45 dla swojej klasy. Właściwy zespół „Kariera” powstał w roku 1997 – w zespole grali: Maciek Markowski, Tomek Nowacki, Marcin Ożóg i Kuba Suchar. Zespół koncertował we Wrocławiu oraz województwie wrocławskim. Po roku działalności zawiesił działalność głównie ze względu na intensywne koncertowanie zespołu Robotobibok, którego członkami byli Marcin i Kuba. Zespół reaktywował się we wrześniu 2008 w składzie: Maciek Markowski (Małe Instrumenty), Tomek Nowacki, Marcin Ożóg (Małe Instrumenty, Robotobibok), Sebastian Szczepanowski (ELjazzER, Von Zeit, Cool Cats). Obecnie zespół pracuje nad wydaniem krążka pt. „Największe Przeboje”.
MISSES MODULAR
Obrazek
Zespół Misses Modular został założony w 2007 r. przez Marcela Arpa, kompozytora i producenta, współtwórcę grupy Matplaneta i założciela formacji Mr. Transponder. Misses Modular łączy muzykę pop z eksperymentalną, nawiązując do stylistyki, która narodziła się w latach 60-tych ubiegłego wieku za sprawą takich wykonawców jak White Noise, USA, Silver Apples czy The Zodiak. Do swojej twórczości wykorzystują głównie syntezatory. Motoryczne rytmy tworzą podstawę osobliwego scalenia zwiewnych partii wokalnych z gęstymi dźwiękami elektroniki, tworząc unikalne kompozycje. Mistyczne, momentami duszne brzmienie, nieodparcie kojarzące się z bardziej ambitnym odłamem psychedelii lat 60-ych, uzupełniają abstrakcyjne teksty, w większości autorstwa Daniela Northeasta.
NEONY
Obrazek
Neony, czyli neo-indie-hindu-post-pop-punkowa grupa inspirowana dwójką z shiftem, owocami wiśni i wakacjami w Pobierowie. Ekspresywni, niebanalni, ze wzorową rockandrollową blazą na twarzy, ślą po przewodach impulsy muzyczno-ideowego przekazu. Aby rozbłysnąć robią małe zwarcia lecz bez większego spięcia. Zespół powstał we wrześniu 2008 roku z inicjatywy muzyków znanych z formacji Lili Marlene, Dust Blow, Coffee Break, Anastasis.Wspólnie tworzą alternatywnego rocka z brytyjskimi konotacjami i z gatunku tanecznej muzyki gitarowej. Inspirują się muzyką lat 70-tych, nierzadko zaskakując słuchacza i burząc harmonie dźwięków agresywnymi kakafoniami.
L.U.C - QWITU JAZZ QUINTET
Obrazek
L.U.C. (właściwie Łukasz Rostkowski) – urodzony w Zielonej Górze reżyser, raper, kompozytor i producent, z wykształcenia prawnik, obecnie związany z Wrocławiem. Założyciel, wokalista i współproducent projektu muzycznego Kanał Audytywny. Autor wielu konceptualnych albumów i projektów m.in. filozofii "czterech galaktyk" zakładającej kreowanie przekazu opartego na połączonych ze sobą czterech dziedzinach sztuki - słowie, muzyce, filmie i grafice. Przez wielu dziennikarzy uznany za jednego z najciekawszych młodych komentatorów rzeczywistości, czego dowodem są nominacje do wielu nagród kulturalnych (m.in. do Fryderyków, Ślizgerów, Yachów, Gwarancji TVP Kultury) oraz Paszport Polityki przyznany w 2010 r. za nowatorskie łączenie dziedzin i gatunków. Jednym z jego projektów jest PLANET LUC, eksperyment, który dzięki błyskotliwym, niezwykle oryginalnym tekstom i metaforom trafia do szerokiej grupy odbiorców. Podczas przeglądu będzie można zobaczyć ten barwny projekt w nowej odsłonie, w której L.U.C’owi na scenie towarzyszy quintet jazzowy.
REQUIEM FOR MOZART
Obrazek
Ideą projektu Requiem for Mozart jest połączenie klasycznych instrumentów (pianino, klarnet) z etnicznym brzmieniem tybetańskich gongów, chińskiego guzang oraz niezwykłego theremina - jedynego na świecie instrumentu bezdotykowego. Cały projekt bazuje na melodiach, kompozycji i harmonii zaczerpniętych z Requiem Mozarta. Synkretyczne kompozycje, oparte na klasycznych tematach i wolnej improwizacji, zabierają słuchaczy w eksperymentalną podróż do nieskończoności muzyki. Premiera projektu odbyła się w sierpniu 2009 roku na scenie międzynarodowej podczas Le Petit Festival du Theatre w Dubrowniku. Koncert został owacyjnie przyjęty i uznany za odkrycie festiwalu. Autorami tego niezwykłego przedsięwzięcia są trzej wrocławscy muzycy: pianista extremalny Piotr Rachoń, klarnecista wznoszony Mateusz Rybicki i multiinstrumentalista Michał Litwiniec.
STOLIK KARBIDO
Obrazek
Karbido powstało na przełomie lat 2002-2003 jako efekt luźnej współpracy Maota (CEZ) i Igora Gawlikowskiego (FORMACYA BOCHIANNI) - pracujących wówczas nad kolekcją prostych utworów na dwie gitary. Wiosną 2003 r. do duetu dołączył perkusista Paweł Czepułkowski i w studiu nagrań zainstalowanym w piwnicach stuletniego kinoteatru rozpoczęły się prace nad pierwszym albumem, wydanym dwa lata później pod tytułem „Karbido”. Eksperymentalna twórczość Karbido szybko wrosła w muzyczny krajobraz Wrocławia. Karbido jest autorem projektu „Stolik”. Tytułowy stolik z desek klonowych z naciągniętymi strunami to awangardowy projekt instrumentalny, którym Karbido zdobyło Grand Prix Off na 27 Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Spektakl audio zachwyca uniwersalnością, zaskakuje. Artyści oryginalnymi sposobami wydobywają dźwięki z instrumentu – Stolika.
Organizatorzy - Wrocławski Sound:
* Centrum Sztuki Impart
* Lion Stage Management
* Luna Music