Monika
B.
Coach (ACC ICF) &
Trener w The Bridges
Monika Buła
Temat: Beltaine po raz trzeci - premiera albumu „Tríú”
Już 15 maja na półki dobrych sklepów muzyczny trafi najnowszy krążek Beltaine - jednego z najważniejszych folkowych zespołów w Polsce. Za sprawą „Tríú”, muzycy po raz kolejny udowadniają, jak niewyczerpanym źródłem inspiracji jest dla nich muzyka celtycka. Nowy album to płynne przejścia pomiędzy tradycyjnym folkowym brzmieniem a najbardziej współczesnymi gatunkami muzyki popularnej.„Tríú” czyli „Trzecia”. Choć tytuł zaczerpnięty został z języka irlandzkiego, to trzeci album w karierze Beltaine w jeszcze większym stopniu, niż dwa poprzednie wydawnictwa, wybiega poza ramy muzyki celtyckiej. Muzyka irlandzka i bretońska stanowi w przypadku „Tríú” jedynie bazę dla wycieczek w stronę zdecydowanie współczesnych gatunków muzycznych. Trzecia płyta Beltaine jest dowodem na to, że muzycy z dużą swobodą traktują utarte schematy i potrafią doskonale bawić się muzyką, eksperymentując z dźwiękiem. Tradycyjne melodie są dla nich punktem wyjścia do rozwijania własnego stylu – bazą do tego, by pokazać jak tę muzykę odbierają i czują. Stąd też obok tradycyjnych melodii na krążku słychać różnorodne inspiracje, chociażby muzyką funk czy nawet hip-hopem.
Nagrania dokonano w 7-osobowym składzie: Adam Romański - skrzypce, Grzegorz Chudy – low whistle, wokal, akordeon, bombarda, Łukasz Kulesza – gitara akustyczna, Bartłomiej Dudek – gitara basowa, Jan Kubek – tabla, cajon, djembe, timbales, Jan Gałczewski – irish bouzouki, gitara elektryczna, bodhran, banjo, gitara klasyczna, Mateusz Sopata – perkusja.
Podobnie, jak w przypadku dwóch poprzednich albumów, muzycy zaprosili do studia gości. Tym razem na płycie Beltaine usłyszeć można – Marcina Wyrostka (akordeon), Zosię Bartoszewicz (wokal), Szymona Rzadkosza (skrecze) oraz Dominika Mietłę – trąbka. Produkcją i miksami zajęli się Jarosław Smak i Mariusz Dziurawiec – jedni z najbardziej uznanych w Polsce producentów na scenie undergroundowej, znani choćby ze współpracy z zespołami takimi jak Kapela Ze Wsi Warszawa, Vavamuffin, Masala Soundsystem czy Zion Train.
Album „Tríú” jest trzecim wydawnictwem w 8-letniej karierze Beltaine. Dwa poprzednie - „Rockhill” (2004) i „KoncenTrad.” (2007), otrzymały prestiżowy tytuł „Folkowej Płyty Roku”, przyznawany w plebiscycie Polskiego Radia – „Wirtu@lne Gęśle”.
Patronat medialny nad płytą objęli:
Dwójka Polskie Radio
Students.pl
Etnosystem.pl
Szantymaniak.pl
Naszemiasto.pl
Independent.pl
Folk24.pl
Uwolnijmuzyke.pl