Temat: A "Co się w Trojmiescie celtyckiego dzieje" ?
Zespół Tańca Celtyckiego Uniwersytetu Gdańskiego "Trebraruna" oraz Akademickie Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego "Alternator" zapraszają na imprezę w irlandzkim klimacie organizowaną z okazji Dnia Świętego Patryka. Impreza odbędzie się 17 marca (poniedziałek) 2008 roku i będzie trwała równolegle w dwóch klubach w trójmieście: Mieście Aniołow, start o godzinie 18.00, oraz w The Dockers Inn, start o godzinie 19.00. W ramach imprezy przewidziane są pokazy tańca: step i soft irlandzki, w wykonaniu zespołu TREBRARUNA, irlandzka muzyka, konkursy z nagrodami i zielone piwko ze zniżką dla wszyskich studentów, którzy się przyłączą. A to wszystko w miłej, gościnnej atmosferze. Dodatkowo klub The Dockers Inn proponuje przegląd slajdów oraz pokaz filmów dokumentalnych o tematyce irlandzkiej.
TERMIN: 17 marca 2008 roku
START:
godzina 18.00 - MIASTO ANIOŁÓW
klub, restauracja, scena
ul. Chmielna 26
80-748 Gdańsk
tel: 058 768-58-31 - Biuro, rezerwacja stolików
058 768-58-33 - Fax
godzina 19.00 - THE DOCKERS INN
ul. Waszyngtona 21 (centrum Gemini)
81-342 Gdynia
tel. 058 711-96-99
502-172-532
WSTĘP WOLNY!!!
ORGANIZATORZY:
Zespół Tańca Celtyckiego Uniwersytetu Gdańskiego "Trebraruna"
Akademickie Centrum Kultury UG "Alternator"
PARTNERZY:
Miasto Aniołow
The Drockers Inn
Dodatkowe informacje:
TREBRARUNA
Zespół tańca irlandzkiego "Trebraruna" powstał w 1994 roku, kiedy to zaczęto organizować w miarę regularne próby. Nazwa zespołu jest tytułem utworu zespołu "Moonspell" z płyty "Wolfheart". Płyta ta pojawiła się na rynku polskim około pół roku przed początkiem poszukiwań nazwy dla grupy. W roku akademickim 2004/2005 dzięki pomocy Akademickiego Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego "Alternator" grupa rozpoczęła działalność jako jedna z jego sekcji, która z powodzeniem trwa do dziś.
Wiecej informacji na stronie:
http://trebraruna.pl
DZIEŃ ŚWIĘTEGO PATRYKA
Jest to irlandzkie święto, obchodzone 17 marca,również w Polsce, co jest związane zarówno z popularnością kultury celtyckiej, jak i pewnymi podobieństwami kulturowymi społeczności. W innych krajach święto to związane jest przede wszystkim z serwowaniem tradycyjnego, irlandzkiego "zielonego" piwa oraz pokazami irlandzkich tańców i muzyki.
Dzień Świętego Patryka jest dniem wolnym od pracy. Irlandczycy w wielu miastach organizują festyny i uliczne pochody, w których dominuje kolor zielony - symbolizujący koniczynę, przypisywaną tradycyjnie świętemu Patrykowi.
ŚWIĘTY PATRYK
Urodził się w 385 roku (według innych źródeł 389). Pochodził
najprawdopodobniej z terenów dzisiejszej Walii, choć za miejsce urodzenia bywa również uważane Bannavem Taberniae na zachodnim wybrzeżu Brytanii. Urodził się w rodzinie kapłańskiej. Gdy miał szesnaście lat, uprowadzono go i sprzedano w niewolę do Irlandii, gdzie pracował jako pasterz. Już w Irlandii interesowały go kwestie wiary. Po tym okresie udało się mu uciec i przepłynąć statkiem na kontynent do Galii. Wkrótce potem przyjął święcenia kapłańskie. Wkrótce powrócił do Irlandii i głosił tam wiarę w Chrystusa. Działalność misyjną rozpoczął w 431 roku,a rok później został biskupem. Praca św. Patryka doprowadziła do ewangelizacji północnej, środkowej i zachodniej części wyspy oraz wprowadzenia zorganizowanej formy działalności kościelnej, sam prowadził bardzo surowe życie zakonne. Według legend przywracał wzrok ślepcom, ożywiał zmarłych i uwolnił Irlandię od plagi węży. Pod koniec życia dokonał chrztu kraju.
Zmarł prawdopodobnie w 461 roku. O życiu świętego dowiadujemy się z jego własnych /Wyznań/ i /Listu do Korotyka/. Relikwie św. Patryka
zostały zniszczone przez protestanckich Anglików.
W Kościele Katolickim Święto Patryka obchodzone jest 17 marca, w Cerkwi prawosławnej przypada 17 lutego.
Serdecznie zapraszamy!!!
Kontakt:
Piotr Białogłowy
Zespół Tańca Celtyckiego Uniwersytetu Gdańskiego "Trebraruna"
e-mail: kontakt@trebraruna.pl
http://www.trebraruna.pl/
--
Emilia Drewa
Public Relations
Akademickie Centrum Kultury
Uniwersytetu Gdańskiego
e-mail: pr-ack@ug.gda.pl
tel. 0 661 360 163
Akademickie Centrum Kultury
Uniwersytetu Gdańskiego
ul. Bażyńskiego 1 A
80-952 Gdańsk
tel.: 058 523 24 50
tel/fax: 058 523 23 00
http://ack.ug.gda.pl
--------------------------
Proszę zwrócić uwagę na zmianę telefonów w obrębie Uniwersytetu Gdańskiego. Numery podane w stopce są obowiązujące.
Bogumiła Hanna Grabowska edytował(a) ten post dnia 10.03.08 o godzinie 23:14