konto usunięte
Temat: DYREKTOR ZAPRASZA NA FESTIWAL
Program tegorocznego Muzycznego Festiwalu w Łańcucie zbudowany został w oparciu o ideę poświęcenia kolejnych festiwalowych wieczorów muzyce wybranych krajów europejskich oraz Rosji. Podczas Festiwalu zabrzmi muzyka włoska, irlandzka, rosyjska, niemiecka i hiszpańska. Nie zabraknie również utworów autorstwa polskich kompozytorów. Sztuka muzyczna poszczególnych krajów będzie reprezentowana nie tylko poprzez dzieła lieratury muzycznej powstałe w określonych geograficznie obszarach kulturowych, lecz także dzięki udziałowi renomowanych artystów, przybyłych do Łańcuta z Włoch, Irlandii, Rosji, Niemiec i Hiszpanii. Spora liczba znamienitych polskich muzyków, prezentujących nie tylko rodzime kompozycje, dopełni walory artystyczne tegorocznego łańcuckiego programu.Festiwalowe koncerty odbędą się nie tylko w Sali Balowej zamku, lecz także w nowo otwartej Storczykarni na terenie parku zamkowego, w słynącej znakomitymi organami barokowej bazylice oo. Bernardynów w Leżajsku oraz tradycyjnie w sali koncertowej Filharmonii im. Artura Malawskiego w Rzeszowie.
Dwa festiwalowe programy koncertowe zostały przygotowane specjalnie z myślą o najmłodszej publiczności. W niedzielne przedpołudnie 11. maja sala Filharmonii w Rzeszowie oraz Sala Balowa łańcuckiego zamku wypełnią się wyłącznie dziećmi, dla których zostaną zaprezentowane muzyczne opowieści - bajki, połączone z konkursami, loteriami fantowymi i wspólną, muzyczną zabawą.
Wieczorowi muzyki włoskiej w poniedziałek 12. maja będzie towarzyszyło uroczyste otwarcie wystawy dzieł Antonio Canowy. Ekspozycja została przygotowana przez dyrekcję Muzeum-Zamek w Łańcucie przy współpracy z Instytutem Włoskim w Krakowie.
Dzieła klasyki muzycznej, nie tylko te, które na stałe znalazły swoje eksponowane miejsce w spuściźnie kompozytorskiej minionych wieków, stanowią przeważającą część programu tegorocznego Festiwalu. Włączając do kalendarza festiwalowego również formy muzyczne, nie stanowiące wyłącznie kanonu tzw. muzyki klasycznej, organizatorzy Festiwalu mają nadzieję na zainteresowanie jego ideą nowe grono adresatów. Cenimy sobie oczywiście wielce obecność stałej, wiernej festiwalowej publiczności. Muzyczny Festiwal w Łańcucie należy bowiem do grona polskich wydarzeń kulturalnych o najdłuższej tradycji. W perspektywie dalszego rozwoju łańcuckiego Festiwalu pragnienie zainteresowania jego fenomenem młodych Melomanów, oraz poszerzenie oferty programowej, stanowi o konieczności ciągłej ewolucji festiwalowej formuły.
W imieniu organizatorów
Marek Stefański
dyrektor Muzycznego Festiwalu w Łańcucie