Beata K.

Beata K. Specjalista ds.
Analiz finansowych

Temat: Rysunki

Witam,
mam pewien problem, na który niestety ani google, ani poradniki nie znają odpowiedzi. Umieszczam w swoim projekcie rysunki w formacie eps. Są one wysokiej jakości, jednak po skompilowaniu i otworzeniu
w pdf wyglądają strasznie.

przed: http://img686.imageshack.us/i/rysunek3.jpg/
i po: http://img204.imageshack.us/i/54668341.jpg/

Dlaczego tak się dzieje? Co można zrobić by poprawić jakoś rysunków?

PS próbowałam z rysunkami w formacie jpg i dzieję się tak samo, stąd domyślam się ze format nie ma nic do rzeczy

I jeszcze jedno małe pytanie - dlaczego obrazki niewielkich rozmiarów wstawiane na "żywca" (czyli takie jak je stworzyłam) skalują się automatycznie do ogromnych i niewyraźnych? Czy to jest normalne?

Będę wdzięczna za pomocBeata M. edytował(a) ten post dnia 21.03.10 o godzinie 14:54

konto usunięte

Temat: Rysunki

proszę załączyć pliki eps, fragment kodu latexa w którym linkuje Pani grafiki oraz polecenie użyte do kompilacji, a spróbujemy pomóc

konto usunięte

Temat: Rysunki

Trochę to dziwne - wygląda jakby EPSy kompresowały się niczym JPGi. Jak robisz te wykresy? Na pewno są wektorowe? Bo można i bitmapę do EPS przekonwertować.

No i drugie pytanie - jak wstawiasz je do dokumentów? Możesz podać odpowiedni kawałek kodu?

W ogóle byłoby ideałem, gdybyś mogła podesłać LaTeXowe źródło i ten obrazek. Najlepiej okrojone do preambuły i kawałka z wklejaniem obrazka.
Beata K.

Beata K. Specjalista ds.
Analiz finansowych

Temat: Rysunki

Postaram się opisać wszystko to co i jak robię, oraz załączyć plik eps jak i kod z latex'a.
Czar w tym, że obrazek posiadam w formie jpg (taki jak podlinkowałam już w temacie), przerabiam go w odpowiednim programie zapisując jako format eps (mam przy zapisie do wyrobu opcję Praview gdzie wybieram tiff 8bits/pixel (maksymalna możliwa) oraz Encoding gdzie wybieram jpeg (maximum jakości), co daje ot taki plik: http://www.box.net/shared/igsxpi84fg (załączam do pobrania, bo nie widzę innego sposobu). Nie wiem, czy takie "surowe" zapisanie daje mi pozytywny efekt, jednak gdy próbuję po prostu otworzyć plik już formatu eps otwiera się w teoretycznie w.w. programie, w porządnej rozdzielczości i jakości. Przyznam się jednak, że nie znam się na tym-pierwsze koty za płoty.
W projekcie umieszczam oczywiście bibliotekę
\usepackage{graphics}
bez nadawania żadnych atrybutów, no bo nie widzę potrzeby. Zaś sam obrazek umieszczam w sposób następujący:

\begin{figure}
\scalebox{0.75}{
\includegraphics{chap3//rysunek3}
}
\caption{Taka sobie treść opisu}
\label{fig:r3}
\end{figure}

Skaluję, bo jak wspomniałam rodzi mi się problem tego typu, że mimo rozmiaru obrazka 500x378 ukazuje się on w pliku pdf w ogromnym powiększeniu. Czy jeszcze coś powinnam opisać?

PS jak wspomniałam próbuję też zabawy na samym pliku jpg. Zmieniam bibliotekę nadając jej atrybut, który pozwala importować pliki tego formatu i umieszczam analogiczny kod... ale efekt ten sam. Więc gdzie robię błąd?Beata M. edytował(a) ten post dnia 22.03.10 o godzinie 22:57

konto usunięte

Temat: Rysunki

Beata M.:

Szczerze mówiąc, to u mnie ten obrazek nie wygląda najlepiej i ja bym go w pracy w tej postaci nie umieścił.

EPS to format zapisu grafiki wektorowej, ale można do niego zapisać zupełnie nie-wektorowy plik JPG.

Jeśli podejrzysz ten plik w edytorze tekstu, to zobaczysz, że jest tam kawałek "beginimage" i za nim masa znaczków. To jest Twój obrazek JPG zapisany pixel po pixelu z jakimśtam próbkowaniem. Jak łatwo się domyślić, nie ma to wiele wspólnego z "prawdziwie wektorowym" wykresem. W takim wypadku w pliku znalazłabyś definicje kresek, kółek itp.

Tak więc Twój EPS to owszem plik wektorowy, ale tak naprawdę pozbawiony wszelkich cnót wektorowości ;)

Zresztą nawet na stronie, którą podałaś, można sprawdzić, że nie da się go powiększać w nieskończoność bo się "rozmazuje". Gdyby był wektorowy, to by się dało.

Z podpisu widzę, że jesteś dziewczyna z politechniki, więc proponuję wygresy robić w Gnuplocie, albo np. Matlabie (albo jakimś darmowym odpowiedniku) i od razu zapisywać do "uczciwego" pliku EPS.

Jak opanowałaś LaTeXa to z Gnuplotem nie powinaś mieć kłopotu :) Co prawda dawno nie używałem, ale myślę, że w razie potrzeby mogę sobie odświeżyć umiejętności, także jakby co, pytaj.Radosław Dominiak edytował(a) ten post dnia 23.03.10 o godzinie 19:13
Beata K.

Beata K. Specjalista ds.
Analiz finansowych

Temat: Rysunki

Pewnie rozwiązałabym ten problem tak jak piszesz, jednak czar pryska, bo nie dysponuję odpowiednimi danymi. Powołuję się na pewien artykuł i stąd dosłownie posiadam to co posiadam.

Stąd zadam pytanie inaczej: jak wstawić ten jpg do mojej prezentacji, aby nie tracił na jakości (odpuszczając sobie po całości format eps)? Bo jak wspomniałam w poprzednim wpisie w moim "PS" problem nie zmienia postaci.Beata M. edytował(a) ten post dnia 23.03.10 o godzinie 19:30

konto usunięte

Temat: Rysunki

Beata M.:
Zrobiłem mały eksperyment - przeskalowałem JPGa w GIMPie i dopiero wtedy wyeksportowałem do EPSa. Na pierwszy rzut oka wygląda lepiej.

Mam nadzieję, że link działa, bo dawno nie zaglądałem na google-sites :)

https://sites.google.com/site/radoslawdominiak/rysunek3...

A tutaj w formacie PNG i powiększony JPG. Może też warto spróbować.


Obrazek


Obrazek


Zobacz proszę jak to u Ciebie wygląda po skompilowaniu LaTeXem i jeśli wciąż niezadowalająco, to daj znać.Radosław Dominiak edytował(a) ten post dnia 23.03.10 o godzinie 22:14
Beata K.

Beata K. Specjalista ds.
Analiz finansowych

Temat: Rysunki

Cześć,
efekt dla Twojego pliku w formacie eps jest dość dziwny, ponieważ po sprzeskalowaniu widzę obcięty obrazek (po prawej) i domyślam się, że jest to dla niego zbyt duży format. Fakt faktem widzę go w lepszej jakości (to już jakiś postęp), więc w końcu tu widać przez co tracił.
A jak na złość mój Led wariuje jak każę mu pobierać plik jpg lub png... brak mi już sił.

Tak czy siak postanowiłam się poświęcić i od początku stworzyć ten wykres (zapisując go w wymarzonej jakości w formacie eps). Wiem, wiem, trzeba było tak od razu! :)

Bardzo dziękuję za pomoc :)Beata M. edytował(a) ten post dnia 24.03.10 o godzinie 09:55

konto usunięte

Temat: Rysunki

otrzymany efekt zależy od użytego postprocesora(? - bo pdflatex to chyba postprocesor?). W każdym bądź razie jeśli kompilujesz do pliku pdf, to proponuję załączać grafikę jako pdf. Czyli - rysunek wektorowy zapisujesz jako plik pdf i bitmapę np (5x5cm,300dpi) też jako pdf. Po skompilowaniu do pdf'a wynikowego jakość pozostanie dobra
Jarosław P.

Jarosław P. IT, JBG-2 Sp. z o.o.

Temat: Rysunki

Tak przy okazji, zamiast pakietu graphics można użyć graphicx oraz zastosować parametr width zamiast scale

...
\usepackage{graphicx}

...

\begin{figure}

\includegraphics[width=10cm]{chap3//rysunek3}
\caption{Taka sobie treść opisu}

\label{fig:r3}

\end{figure}
Jarosław P. edytował(a) ten post dnia 26.03.10 o godzinie 23:16

Podobne tematy


Następna dyskusja:

Dwa rysunki obok siebie




Wyślij zaproszenie do