Milena
O.
Public relations,
Filharmonia Łódzka
Temat: Łódzka Wielkanoc Muzyczna w Filharmonii
Łódzka Wielkanoc Muzyczna 2 – 14 kwietnia 2009Przed nami jeszcze w Filharmonii Łódzkiej:
7 kwietnia 2009 (wtorek) godzina 19.00
Orchestre Philharmonique de Monte-Carlo
Lars Vogt fortepian
Yakov Kreizberg dyrygent
Program:
Franz Schubert
VIII Symfonia h-moll „Niedokończona”
Felix Mendelssohn-Bartholdy
I Koncert fortepianowy g-moll op. 25
***
Franz Schubert
IX Symfonia C-dur „Wielka”
Orkiestra Filharmoniczna Monte-Carlo szczyci się długoletnią tradycją oraz doskonałą opinią publiczności i krytyków. Założona w 1856 roku. W latach 2000-2005 dyrektorem artystycznym i muzycznym Monte-Carlo Philharmonic Orchestra był Marek Janowski, który zapoczątkował nową erę w historii orkiestry. Pod batutą Maestro Janowskiego artystyczny repertuar zespołu znacznie się rozszerzył, a jego status wzrósł. Skład orkiestry został zwiększony z 85 do 100 muzyków. Obecnie dyrektorem artystycznym i muzycznym jest Yakov Kreizberg.
Pod patronatem Księżnej Hanoweru oraz z nieustającym poparciem Księcia Monaco i rządu, Monte-Carlo Philharmonic Orchestra znajduje się obecnie w stadium artystycznego rozkwitu. (Źródło: http://beethoven.org.pl)
8 kwietnia 2009 (środa) godzina 19.00
PASYJNY KONCERT ORATORYJNY
CONCERTO ITALIANO
Anna Simboli sopran
Monica Piccinini sopran
Lia Serafini sopran
Alena Dantcheva sopran
Andrea Arrivabene alt
Alessandro Giangrande alt
Luca Dordolo tenor
Gianluca Ferrarini tenor
Matteo Bellotto bas
Marco Scavazza bas
Rinaldo Alessandrini dyrygent
Program:
Antonio Bononcini
„Stabat Mater"
***
Giovanni Battista Pergolesi
„Messa Romana”
Alessandrini to jedna z najważniejszych postaci światowego życia muzycznego w dziedzinie sztuki dawnej. Występuje jako wirtuoz klawesynu, organów i fortepianu. Preferuje dzieła kompozytorów włoskich, uważany jest za autorytet w zakresie interpretacji dzieł Monterverdiego. W dorobku ma również monografię tego twórcy.
Zasłynął także jako twórca zespołu muzyki dawnej Concerto Italiano. Założona przez niego w 1984 r. grupa specjalizuje się w historycznych interpretacjach XVII- i XVIII-wiecznych włoskich dzieł muzyki wokalnej, zwłaszcza Monteverdiego i Vivaldiego. Zdobyła wiele prestiżowych nagród.
9 kwietnia 2009 (czwartek) godzina 19.00
KONCERT PASYJNY
SUBTILIOR ENSEMBLE (kierownictwo artystyczne: Piotr Zawistowski)
CONCERTO POLACCO (kierownictwo artystyczne: Marek Toporowski)
Anna Karasińska sopran
Piotr Olech alt
Krzysztof Szmyt tenor
Mirosław Borczyński bas
Marek Toporowski dyrygent
Program:
Józef Haydn
„Stabat Mater”
Concerto Polacco to grupa muzyków skupionych wokół klawesynisty i organisty Marka Toporowskiego, specjalizujących się w stylowym wykonawstwie muzyki XVII i XVIII wieku na dawnych instrumentach. Obecnie zespół występuje najczęściej jako rozbudowana orkiestra barokowa, często uczestnicząca w wykonaniu dzieł muzyki oratoryjno-kantatowej. Ich płyta "Dzieła wokalno-instrumentalne Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego" uzyskała nominację do nagrody "Fryderyka" za rok 2002.
Zespół wokalny Subtilior Ensemble tworzą wokaliści, mający duże doświadczenie w wykonywaniu muzyki dawnej i kameralistyki wokalnej. Zainteresowania muzyczne zespołu koncentrują się wokół muzyki średniowiecza, renesansu i baroku - szczególnie wielkiej polifonii sakralnej tych okresów. W 2004 roku zespół otrzymał Nagrodę im. Adama Jarzębskiego dla najlepszego wykonawcy XIV Festiwalu Muzyki Dawnej na Zamku Królewskim w Warszawie. (Źródło: http://teatrwielki.pl)
14 kwietnia 2009 (wtorek) godzina 19.00
KONCERT MUZYKI DAWNEJ
IL GIARDINO ARMONICO
Sonia Prina kontralt
Giovanni Antonini dyrygent
Program:
Antonio Vivaldi
Koncert g-moll RV 157 na smyczki i basso continuo
„Là sull'eterna sponda” aria z opery „Motezuma”
„Sorge l'irato nembo” aria z opery "Farnace" (1727)
Koncert h-moll RV 580
„Vedrò con mio diletto” aria z opery "Giustino" (1724)
„Ho il cor già lacero” aria z opery "Griselda"(1735)
***
„Veni me, sequere fida Abra" aria z oratorium “Juditha Triumphans” (1716)
„Agitata infido flatu” aria z oratorium “Juditha Triumphans”
Koncert C-dur RV 443 „Sol da te” z opery "Orland szalony"
„Nel profondo cieco mondo” aria z opery "Orland Szalony" (1727)
Założony w 1995 roku w Mediolanie zespół Il Giardino Armonico zagra na instrumentach dawnych koncert muzyki barokowej. Grupa nagrywa co roku płytę. Była wielokrotnie nagradzana (Diapazon d’Or, Echo Preis, Gramophone Award). Spektakularnym sukcesem wśród słuchaczy i krytyków (nagroda Grammy w 2000 r.) było nagranie nowo odkrytych arii operowych, zawartych na płycie „The Vivaldi Album”. Gościem artystów była światowej sławy śpiewaczka operowa Cecilia Bartoli. Zespół jest chętnie zapraszany na wszelkie festiwale, gdyż publiczność ceni sobie ich głęboko przemyślane, a zarazem pełne spokoju i elegancji lekkie interpretacje. (źródło: http://ultramaryna.pl)Milena P. edytował(a) ten post dnia 03.04.09 o godzinie 09:00