Adam Sęczkowski

Adam Sęczkowski Redaktor naczelny
serwisu Odkrywamy
Idoli, członek
Zarząd...

Temat: 14.05.2008

FRASZKI SZTAUDYNGERA

Jan Izydor Sztaudynger (ur. 28 kwietnia 1904 w Krakowie, zm. 12 września 1970 w Krakowie) - polski poeta i satyryk.

Miał w żyłach krew polską, niemiecką, francuską i ciekawą genealogię. Wiersze pisał już w dzieciństwie, jako 9 letni chłopiec napisał wypracowanie o wakacjach wierszem, co zadziwiło zarówno jego kolegów jak i nauczyciela. Był uczniem II LO im. Jana III Sobieskiego w Krakowie. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Debiutował tomikiem wierszy "Dom mój" ze wstępem Karola Huberta Rostworowskiego w roku 1925.

Członek grupy literacko-artystycznej Helion. W latach 1928-1935 nauczyciel szkół średnich, organizator i teoretyk teatrów lalkowych. W 1937-1939 pracownik Kuratorium Szkolnego w Poznaniu i wykładowca na Uniwersytecie Poznańskim. Po wojnie osiadł w Szklarskiej Porębie, a następnie przeniósł się do Łodzi, gdzie do roku 1954 pracował w Państwowej Szkole Dramatycznej Teatru Lalek. Był także współorganizatorem teatrów oraz, w latach 1950-1954, redaktorem czasopisma "Teatr Lalek". Od 1954 do 1970 r. mieszkał w Zakopanem. Tłumaczył również z literatury niemieckiej (m.in. Johanna Wolfganga Goethego).

Ojciec Anny Sztaudynger-Kaliszewicz autorki wspomnień o ojcu Życie nie jest fraszką : opowieść o pasjach, przyjaźniach i przesądach Jana Sztaudyngera (1994) i ekonomisty Jana Jacka Sztaudyngera.

Został pochowany na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie.

Twórczość:

Zbiory satyr oraz fraszek, m.in.:

Piórka z Worka (1954)
Warszawskie piórka (1956)
Śmiesznoty na kaca (1968)
Piórka kradzione (1974), wydane pośmiertnie.
Na kaca tylko baca(1982),wydanie pośmiertne

Zbiory wierszy, m.in.:

Dom mój (1926)
Kantyczki śnieżne (1934)
Strofy wrocławskie (1947)
Poezje wybrane (1974].

Prace teatralne, m.in.:

Marionetki (1938)
Teatr lalek w Polsce (1961).

Także utwory dla dzieci, wspomnienia Szczęście z datą wczorajszą (1974).

WiMBP im. J. Piłsudskiego, Gdańska 100/102

14 maja o godz. 17.00Adam S. edytował(a) ten post dnia 12.05.08 o godzinie 10:24
Adam Sęczkowski

Adam Sęczkowski Redaktor naczelny
serwisu Odkrywamy
Idoli, członek
Zarząd...

Temat: 14.05.2008

DWA CHÓRY

VARSITY MEN’S GLEE CLUB - doskonale brzmiący amerykański chór męski, składający się ze studentów uczelni University of Northern Iowa, znajdującej się w mieście Cedar Falls. Został założony w 1960 roku przez Dr. Les Hale, a w chwili obecnej prowadzony jest przez Dr. Brada Barretta. W repertuarze zespołu znajdują się utwory klasyki chóralnej różnych epok. Dominantę zespołu stanowią jednak kompozycje współczesne, szczególnie twórców amerykańskich. Chór z powodzeniem koncertuje na całym świecie, występował m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Czechach, Holandii, Szwajcarii oraz we Włoszech, gdzie zaśpiewał w Bazylice Św. Piotra w Rzymie. Różnorodność repertuaru, a także stylistyka wykonawcza stanowią o tym, że wszystkie koncerty chóru, niezależnie od kontynentu i kraju w którym goszczą, cieszą się ogromnym uznaniem. W Polsce występuje po raz pierwszy.

Juvenales Cantores Lodzienses – jest jednym z najmłodszych chórów działających w Łodzi. Choć powstał w 2005 r., to jego aktywność artystyczna mierzona jest znaczna ilością koncertów, na terenie naszego miasta i regionu. Ten uroczy, tętniący żywiołowością żeński chór jest zdobywcą najwyższego trofeum „Złotego Kamertonu” przyznanego w tym roku podczas udziału w Ogólnopolskim Konkursie Chórów a cappella Dzieci i Młodzieży odbywającego się w Bydgoszczy. Dziewczęta oraz ich dyrygent Krzysztof Kozłowski również uhonorowani zostali Pucharem Ministra Edukacji Narodowej, Pucharem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zespół jest laureatem nagrody przyznanej przez ZAIKS za najlepsze prawykonanie kompozycji współczesnego twórcy. Chór potwierdził swój wysoki poziom artystyczny zdobywając II miejsce w kategorii chóry młodzieżowe na X Łódzkim Festiwalu Chóralnym „Cantio Lodziensis”.

Łódzki Dom Kultury, ul. Traugutta 18

14 maja o 19.00
Adam Sęczkowski

Adam Sęczkowski Redaktor naczelny
serwisu Odkrywamy
Idoli, członek
Zarząd...

Temat: 14.05.2008

IWONA JĘDRUCH

IWONA JĘDRUCH ukończyła Wydział Wychowania Muzycznego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Gdańsku. Gry na gongu i terapii dźwiękiem uczyła się u amerykańskiego mistrza Dona Conreaux. Posiada też certyfikat na masaże dźwiękiem wg metody Petera Hessa. Oprócz koncertów solowych i duetów ze znakomitymi muzykami, na kameralnych koncertach relaksacyjno - medytacyjnych, gra własną, niekonwencjonalną, uduchowioną muzykę opartą na improwizacji. Opracowała autorską technikę masażu termiczno - energetycznego w połączeniu z dźwiękiem mis tybetańskich i gongów, z zastosowaniem kamieni półszlachetnych i muszli. Stosuje refleksologię stóp i dłoni kamertonami i kryształami. Prowadzi również rozwojowe warsztaty z dźwiękiem z elementami improwizacji, harmonizujące osobowość.

Herbaciarnia "Anastazja", ul. Piotrkowska 60

14 maja o 18.00

Następna dyskusja:

Book's Festival 2008.




Wyślij zaproszenie do