Donata Bogusz

Donata Bogusz samodzielny
specjalista ds.
programowych,
Polskie Radio S.A.

Temat: TRILOK GURTU

Jutro (15 września) o god, 15.00 w hotelu Hyatt odbędzie się knoferencja prasowa przed koncertem artysty.
Koncert w tym samm dniu o god. 19. 00 w teatrze Roma zapraszamy

Trilok Gurtu
Muzyka
Ur. 1951-10-30, Bombaj (Indie), perkusjonista, perkusista.
Gurtu wywodzi się z rodziny muzycznej. W wieku sześciu lat zaczął grać na tabu pod kierunkiem Ahmeda Jana Thirakwy. W 1965 r. wraz z bratem założyli swój pierwszy zespół perkusyjny.
Jazzem zainteresował się - jak twierdzi - dzięki płycie Johna Coltrane'a "Plays The Blues". Po koncertach w Europie w 1973 r. z hinduskim zespołem funkowym pozostał we Włoszech, a w 1976 r. wyjechał do Nowego Jorku, gdzie nawiązał długotrwałą współpracę z saksofonistą Charliem Mariano. Grywał także z trębaczem Donem Cherrym i kontrabasistą Barre'em Phillipsem.

Razem z brazylijskim perkusistą Naną Vasconcelosem wyjechał na europejskie tournée i nagrywał dla niemieckiego wydawnictwa ECM, dołączając do doborowego grona muzyków, którzy dokonali mądrego połączenia elementów różnych kultur muzycznych w jedną całość. Koncertował i nagrywał z Karlem Bergmanem i Lee Konitzem.
W 1984 r. Gurtu zastąpił tragicznie zmarłego Collina Walcotta w grupie Oregon, a w 1988 r. występował (i nagrywał) z Johnem McLaughlinem. Wśród muzyków, którzy chętnie zapraszali go do współpracy, odnotować należy m.in. Johna Abercrombiego, Philipa Catherine'a, Archiego Sheppa, Dona Cherry'ego, Ralpha Townera, Joego Zawinula, Jana Garbarka, Billa Evansa, Davida Gilmore'a.

Zgodnie z tradycją hinduską, wszystkie swoje instrumenty perkusyjne obsługuje, siedząc na podłodze. Uwielbia różnego rodzaju efekty brzmieniowe, np. zanurza rozwibrowany gong w wodzie (technikę tę wymyślił John Cage), ale stosuje je ze smakiem i zawsze w zgodzie ze swoim idealnym poczuciem rytmu.