Temat: wybór nauczyciela
Temat jest dosyć złożony, więc na ile pozwala zwięzła forma forum, postaram się możliwie krótko wytłumaczyć mój punkt widzenia.
1. Najpierw należy się zastanowić, czego chcesz się nauczyć. Czy interesują Cię chwyty, umiejętność improwizacji, zasady harmonii muzycznej (budowy i łączenia akordów, korzystania ze skal), czy nauka czytania nut, czy techniki akompaniamentu itd.
2. Potem należy zdecydować, jaka szkoła Ciebie interesuje:
- czy szkoła klasyczna (gra paznokciami na gitarze klasycznej z nylonowymi strunami) czyli muzykowanie odtwórcze z naciskiem na artykulację, jakość dźwięku itd.
- czy szkoła otwarta (gra czymkolwiek na jakiejkolwiek gitarze z zasadami nauki o muzyce) czyli muzykowanie wedle własnych upodobań
3. Nauczyciel - powinien być naprawdę dobrym pedagogiem, co oznacza mniej więcej tyle, że musi on umieć:
- dobrze ocenić Twoje dotychczas zdobyte umiejętności i talent,
- dobrać właściwe tempo szkolenia i ćwiczenia odpowiednie dla Ciebie,
- dobrać w szkolenie odpowiednie proporcje pomiędzy zagadnieniami teoretycznymi a praktycznymi,
- umiejętnie tłumaczyć obowiązujące zasady w muzyce, harmonii i konkretnych ćwiczeniach (są to naprawdę trudne i obszerne rzeczy i wymagają ciężkiej pracy do biegłego ich opanowania),
- słuchać uważnie ucznia.
4. Według mojej opinii dobrzy nauczyciele nie muszą być znakomitymi muzykami, więc ich techniką bym się przy wyborze nie kierował.
5. Bardzo liczy się opinia innych o danej osobie - tym zawsze warto się kierować.
6. Warto sprawdzić doświadczenie pedagogiczne - gdzie ten człowiek uczy, kogo uczy, czy jest bardzo zajęty - pamiętaj - do dobrego nauczyciela ustawiają się kolejki. Warto takiego poszukać.
7. Unikaj nauczycieli zadufanych w sobie, motywujących swoich uczniów do pracy na zasadzie negatywnych emocji. W muzyce trafić na takiego to katastrofa.
Więcej uwag nie mam. Powodzenia! ;)
Marek Massalski edytował(a) ten post dnia 10.01.08 o godzinie 11:36