Paweł Guzik coachingwarszawa.pl
Temat: Kiedy zapanuje strach absolutny, chcemy apokalipse ? To...
W tej chwili, gdy siedzisz przed komputerem i to czytasz jesteś manipulowany i nawet sobie z tego sprawy nie zdajesz !Jak często do tematów w mediach wkradaja się negatywne emocje ? Jak silnie może oddziaływać na nas często powtarzane w mediach niewinne słowo typu:
"krach", "recesja", "załamanie", "bankructwo", "strach" ?
A teraz uważaj, nie spadnij z fotela!
Według ludzi zajmujących się hipnozą, NLP i psychomanipulacja
częste afirmowanie się (powtarzanie) takimi słowami
może prowadzić do wywołania odpowiednich stanow emocionalnych
To działa jak sugestia hipnotyczna, tylko że bez naszej zgody
Na przeciętnych ludzi przed telewizorami wpływ mediów może być ogromny, a zwłaszcza jeśli są przestraszeni. Ciągłe powtarzanie słów, z którymi są zakotwiczone negatywne emocje sprawi, że ludzie wpadną w lekki trans i bedą przyjmować wszystko jako prawdę. Jeśli ktoś się interesuję tematem, to wie jak można ludziom pranie mózgu zrobić.
Jeśli czytasz dalej to pewnie już wiesz, że wiekszość uczestników rynku dziala pod wpływem emocji, i nawet nie są tego świadomi. Środki masowego przekazu coraz częściej przyczyniają się do podsycania negatywnych emocji wśród inwestorow.
Karmią nas tym, co działa i dobrze wiedzą, że to dziala, a ludzie przyjmują to i tak tworzy się fala strachu pociągająca indeksy w odpowiednią dla nich stronę. I teraz! To od nas zależy, czy podłaczymy sie pod tą falę czy bedziemy trzeźwi! Zdaję sobie sprawę z tego, że moje słowa nie są dla Was przekonujące, dlatego zamieszczę tytaj cytat z fantastycznej książki Daniela Golemana - "Inteligencja Emocjonalna" tylko błagam Was nie wyobrażajcie sobie tego
"W strachu krew napływa do dużych mięśni szkieletowych, takich jak mięśnie nóg, dzięki czemu łatwiej jest rzucić się do ucieczki. Powoduje to odpływ krwi z twarzy, przez co staje się ona blada (i mamy wrażenie, że „krew zamiera nam w żyłach”). Jednocześnie ciało zastyga, choćby tylko na moment, w bezruchu, być może po to, byśmy mieli czas ocenić, czy lepszą reakcją nie byłoby ukrycie się. Połączenia w sterujących emocjami ośrodkach mózgowych uruchamiają napływ fali hormonów, które zmuszają całe ciało do czujności,sprawiając, że staje się wrażliwe na wszelkie zewnętrzne bodźce i gotowe do działania, natomiast cała uwaga skupia się na bezpośrednim zagrożeniu, abyśmy mogli lepiej ocenić, jak na nie zareagować."
"Cała uwaga skupia się na zagrożeniu" !!!!!!!!!
Gdybyś skupił całą swoją uwagę na wydażenia z przeszłości, z którymi kojażą Ci się wspomnienia, które wolałbyś zapomnieć, to automatycznie przywołujesz emocje związane z tym obrazem który właśnie powstaje w Twojej głowie i czujesz się coraz gorzej, ale jeśli naprzykład w tej chwili zadzwoni do ciebie przyjaciel i zaprosi cię na super imprezę, to po odłożeniu słuchawki masz w głowie już wieczorne szaleństwa i od razu zmiana stanu na pozytywny:) Jeśli doczytałeś do końca, to dziekuję za poświecony czas i zostawiam Cię już własnymi przemyśleniami na ten temat.
Jeszcze dodam tylko, i wielu z Was może się ze mną nie zgodzić, ale czytanie gazet, czy oglądanie kanałów informacyjnych w TV działa na nasze umysły i łykamy instrukcje, które wykonujemy jak armia rzołnierzy - na rozkaz:)
Oczywiście jeśli ktoś jest w stanie wyłapać te wszystkie techniki psychomanipulacji w środkach masowego przekazu, to w pewnym stopniu jest odporny na to.
P.S. celowo użyłem tutaj kilka technik wywierania wpływu, nauczyłem sie tego od kolezanki :)Sory za bledy :)Paweł Guzik edytował(a) ten post dnia 20.11.08 o godzinie 03:40