Temat: festiwal fado w Poznaniu
Dziwna to sprawa. Wszelkie informacje nie od organizatora wskazują, że 2 Poznań Live Festival pod hasłem Fado odbył się już w dniach 28-30.08 na Wzgórzu Przemysła.
Tymczasem organizator -
Fundacja Nuova - na swojej (oj, kiepsko zbudowanej nieczytelnej i mało przyjaznej) stronie www publikuje plakat z datami
12-14 października br.
Udało mi się z trudem wydobyć z owej strony takie oto info:
Festiwal jest kontynuacją rozpoczętego w ubiegłym roku cyklu muzycznego Poznań Live. [...]
Najbliższa edycja Poznań Live Festival zostanie w całości poświęcona fado, bowiem w październiku 2009 roku przypada dziesiąta rocznica śmierci najwybitniejszej fadzistki świata - Amalii Rodigues.
[...] Pośród zaproszonych artystów znajdą się min.:
Camane, Pedro Moutinho oraz Madredeus & Banda Cosmica. Można o nich śmiało powiedzieć, że wypromowali w Europie oryginalne portugalskie fado, czyli tradycyjną muzykę nadmorskich dzielnic Lizbony, którą można porównać z hiszpańskim flamenco czy argentyńskim tangiem. [...] Dzięki Poznań Live Festival wykonywane na żywo fado zawita również w Polsce.
Niezwykłym niewątpliwie wydarzeniem festiwalu będzie występ
Madredeus & Banda Cósmica. Koncert w Poznaniu rozpocznie polską trasę koncertową, promującą ich najnowszą płytę Metafonia. Zespół jest doskonale znany publiczności z filmu Wima Wendersa Lisbon Story. Od dłuższego czasu artyści pragnęli wykonywać własne utwory głośniej i dla większej publiczności, odpowiadając na liczne prośby o granie dużych koncertów w plenerze i na festiwalach. Wraz z Banda Cósmica skład muzyczny Madredeus wzbogacił się o rozbudowane instrumentarium. Zespół zaprosił do współpracy harfistkę Anę Isabelę Dias, perkusistę afro Rucę Rebordao oraz dodatkową sekcję rytmiczną – gitarę elektryczną i basową, kontrabas i dodatkowe instrumenty perkusyjne. Ponownie zaaranżowano stare utwory oraz poszerzono repertuar o zupełnie nowe kompozycje, z udziałem kilku wokalistów.
Odmieniony Madredeus to przede wszystkim nowa koncepcja muzyki śpiewanej w języku portugalskim na dużych koncertach, zainspirowanej bogatą tradycją kompozycji europejskiej, brazylijskiej i zachodnioafrykańskiej muzyki ludowej.
Festiwal uświetni występ Camané.
Camané- uznana gwiazda fado, od samego początku swojej kariery wykazuje niezmiernie trzeźwy, pełen poszanowania stosunek do tej muzyki, łącząc repertuar silnie zakorzeniony w tradycji z bardziej nowoczesnym wykonaniem. David Bret, brytyjski specjalista w dziedzinie fado, określił go „największym fadzistą od czasów Amalii Rodigues i Marii da Fe”. W jego repertuarze odnajdziemy zadumę i nostalgię, ale również dynamiczne aranżacje, pełne zrytmizowanych impresji zaczerpniętych z fado. Nostalgiczne tony na dwie gitary i głos, potrafią nas zaczarować, wywołać emocje, kreować w wyobraźni obrazy. Camané zdobył już szereg nagród za swoje osiągnięcia, ujawniając zdolność śpiewania fado w każdej możliwej sytuacji: czy to na wielkich scenach przed szeroką publicznością, czy też w najmniejszych kameralnych klubach – zawsze w towarzystwie najlepszych muzyków.
Oryginalność, muzykalność i zmysłowy głos Camané najlepiej i w pełni prezentuje się w wykonaniu na żywo.
Udział w Festiwalu weźmie również
Pedro Moutinho. Wschodząca gwiazda muzyki portugalskiej, ujmie serca zwłaszcza żeńskiej publiczności. Jego płyta Encontro zdobyła w 2008 roku nagrodę Amalii Rodrigues dla najlepszego albumu fado – wyróżnienie przyznawane wyjątkowym talentom artystycznym. W kwietniu tego roku artysta wydał nową płytę, Um Copo de Sol, będącą efektem trzech lat dojrzałej i twórczej pracy. Kariera Pedro Moutinho dowodzi, że talent jest nie tylko darem, z którym można się urodzić i który pozostaje niezmienny, ale czymś, co wymaga stałej pracy, by go pielęgnować i rozwijać. Dla artysty, wiernego portugalskiej tradycji słowa i dźwięku, jądrem tego procesu jest fado. Twórczość Pedro Moutinho jest niezwykle ceniona przez Marizę i Carlosa do Carmo.
Koncerty odbędą się w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Doskonałym uzupełnieniem programu festiwalowego będą
projekcje filmowe w kinie Muza. Zaprezentowane zostaną najpiękniejsze filmu poświęcone fado:
Lisbon Story Wima Wendersa, w którym można usłyszeć brzmienia portowego miasta przeplatane śpiewną melodią języka, oraz
Fados Carlosa Saury, określane muzycznym misterium tańca i śpiewu.
Jak chcesz dowiedzieć się czegoś więcej, skorzystaj ze zdobytych (w równie dziwaczny sposób jak powyższe informacje) danych organizatora:
Fundacja Nuova
ul. Św. Marcin 80/81 pokój 301
61-809 Poznań
Tel – 61 6562556
Fax – 61 6658850
office@nuova.pl
Łukasz B. edytował(a) ten post dnia 15.09.09 o godzinie 12:14