Temat: Grupa Inicjatywna Izby Coachingu
Witam serdecznie,
Zacznę od tego, że z tą informacją staraliśmy się dotrzeć przez różne kanały odpowiednio wcześniej. Ale widzę, że tu nie ma, więc pozwalam sobie wkleić. No cóż lepiej późno niż wcale:
Szanowni Państwo,
W sierpniu 2007 roku środowisko coachingowe dojrzało do stworzenia organizacji, która będzie reprezentować jego interesy i działać jako platforma wymiany doświadczeń. Połączyła nas wspólna troska o to, aby wyznaczać najwyższe standardy zawodowe i propagować ideę coachingu w Polsce.
Inicjatywa wychodzi naprzeciw potrzebom klientów, którzy dziś nie mają jasności, czym coaching jest a czym nie oraz jak ocenić wartość oferowanej usługi. Uporządkowanie standardów pozwoliłoby dać jasne wskazówki szkołom coachingu oraz samym coachom, jakim wymogom mają sprostać, aby zagwarantować wysoką jakość usługi oraz standardy, do których mogliby się odwołać pracując z Klientem.
Utworzenie Izby Coachingu zainicjowali w sierpniu 2007 roku: Piotr Pilipczuk, Anna Ratajczyk, Przemysław Samociak. Wkrótce do informowania środowiska o pomyśle, dołączyli:, Monika Zubrzycka - Nowak, Rafał Nykiel, Krzysztof Papis, Piotr Piasecki, Paweł Sopkowski, Małgorzata Marczewska.
Pierwsze spotkanie 29 października 2007, zgromadziło prawie 50 osób reprezentujących środowisko coachingowe, które przedyskutowały możliwe warianty reprezentacji środowiska, zawiązały Grupę Inicjatywną Izby Coachingu (GIIC) oraz powołały Prezydium tej inicjatywy, któremu powierzono dalsze prace organizacyjno-konsultacyjne. Miniony miesiąc był dla Prezydium GIIC czasem wytężonej pracy skupionej na wypełnieniu treścią trzech przyjętych formalnie na spotkaniu priorytetów:
1. Zorganizowania Walnego Zgromadzenia Izby Coachingu do 15.12.2007
2. Określenia możliwych do podjęcia w ciągu 3 miesięcy działań.
3. Dookreślenia formuły współpracy z Polską Izbą Firm Szkoleniowych (PIFS).
Chcąc umożliwić wszystkim zabranie głosu w dyskusji oraz zebrać jak najwięcej głosów dotyczących tego, kim chcemy być, po co chcemy się zrzeszać, co chcemy jako organizacja robić, w jakiej formie prawnej chcielibyśmy funkcjonować, stworzyliśmy forum na stronie
http://forum.izbacoachingu.pl.
Jednocześnie Prezydium w składzie: Renata Paleń (przewodnicząca), Mariusz Bonk, Dorota Hoffmann, Robert Izdebski, Grzegorz Kordek, Benedykt Peczko, Krystyna Pietrasińska, Przemysław Samociak, Wiesława Serkowska, Arkadiusz Siechowicz, Anna Tychmańska, Anna Zaremba, Monika Zubrzycka-Nowak, do którego prac włączał się Paweł Sopkowski oraz Piotr Piasecki, wypracowało konsensus, co do misji powstającej organizacji, celów które jako środowisko chcemy realizować przy wsparciu tej organizacji, możliwych do podjęcia działań (zarówno samodzielnie jak i z partnerami), formy prawnej, która pozwoli efektywnie działać na rzecz środowiska i sprawnie podejmować decyzje oraz uwzględni perspektywę współdziałania z Polską Izbą Firm Szkoleniowych (PIFS).
Po głębokiej analizie możliwych wariantów, doszliśmy do wniosku, że środowisko najpełniej będzie reprezentowane przez Izbę Coachingu zrzeszającą podmioty prawne: firmy i stowarzyszenia osób fizycznych. Planujemy, aby argumenty za takim rozwiązaniem przedstawić na najbliższym Walnym Zgromadzeniu. W załączeniu dokument: ‘Misja, cele strategiczne i operacyjne oraz forma prawna’.
Termin Walnego Zgromadzenia Izby Coachingu (WZ IC) został określony na dzień 15.12.2007 w godz. 11.00-16.00 przy ulicy trębackiej 4 w Warszawie. Porządek obrad przewiduje wybór władz. Jest to warunek konieczny do zarejestrowania Izby. Planujemy, aby Walne Zgromadzenie wybierało Przewodniczącego, który później mógłby proponować kandydatury do składu Prezydium – do przegłosowania przez Walne Zebranie. Osoby zainteresowane kandydowaniem będą proszone o krótką (2-3 min) prezentację i rekomendację osób do Prezydium Izby Coachingu.
Komunikat ten jest rozsyłany do wszystkich osób a) obecnych na pierwszym spotkaniu, b) zaproszonych na nie, mimo, że nieobecnych, c) pozostałych, reprezentujących środowisko, do których udało nam się dotrzeć. Jednocześnie proszę o przekazanie tego maila wszystkim, którzy Waszym zdaniem powinni się o tej inicjatywie dowiedzieć i dołączyć.
Chcemy, aby to spotkanie zgromadziło jak najszerszą reprezentację środowiska, która będzie mogła się opowiedzieć za rozwiązaniem formalno-prawnym, wybrać władze, przyjąć misję organizacji oraz konkretne cele, które chcielibyśmy realizować poprzez tę organizację.
Zależy nam na uwzględnieniu interesów wszystkich członków i wypracowania wspólnego rozwiązania, dlatego ważna jest obecność każdego z Was!
dziękuje i pozdrawiam
Renata Paleń
Przewodnicząca Prezydium
Grupy Inicjatywnej Izby Coachingu
Ja jeszcze dodam, że wszelkie dokumenty znajdziecie tutaj:
http://www.forum.izbacoachingu.pl/viewforum.php?f=21
Jednocześnie, uwzględniając zgłaszaną potrzebę coachów indywidualnych co do zaproponowania platformy, poprzez którą mogliby być pełnoprawnymi członkami Izby, zwołujemy Zgromadzenie Założycielskie Stowarzyszenia Coachów Indywidualnych 15.12.2007 w godzinach 10.00-11.00 w tym samym miejscu tj. Trębacka4.
Stowarzyszenie Coachów Indywidualnych ma być w założeniu członkiem
Izby Coachingu i reprezentować coachów nie prowadzących działalności gospodarczej, bądź nie będących podmiotami prawnymi, a zainteresowanych aktywnym uczestnictwem w pracach Izby i podejmowaniu decyzji jej dotyczących.
Pozdrawiam,
Arek Siechowicz
Członek Prezydium
Grupa Inicjatywna Izby Coachingu