Teresa Wierzbowska

Teresa Wierzbowska Doradca Zarządu ds.
Public Affairs,
Cyfrowy Polsat SA

Temat: warsztaty Butoh

Wklejam dla zainteresowanych...

WARSZAWA 23-24 LUTEGO 2008, GODZ. 10.00-15.00
ŚNIĄCE CIAŁO - Warsztat tańca Butoh

BUTOH - kontrkulturowa forma współczesnego tańca, która narodziła się w Japonii na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Nazywany "Ankoku butoh" - tańcem ciemności, butoh zrywa z kanonami tradycyjnej sztuki, nie tylko japońskiej. Powstał w atmosferze buntu wobec tradycyjnego japońskiego teatru i tańca, ale także wobec dominacji kultury euro-amerykańskiej. Butoh odwołuje się do starych wierzeń, obrzędów i ludowej estetyki brzydoty; inspiracją były też ekspresjonizm, koncepcja teatru okrucieństwa Antonin'a Artaud'a, filozofia Nietzsche'go, pisma Bataille'a, twórczość Genet'a; sam w sobie jest świętem i rytuałem wyzwalającym wewnętrzną energię i eksplorującym mroki podświadomości.
Nie opiera się on na żadnej technice, w tradycyjnie rozumianym sensie techniki tanecznej. Zamiast choreografii czy pozycji tanecznej proponuje "totalną obecność", którą można osiągnąć dzięki przyjęciu przez tancerza szczególnej psychofizycznej postawy określanej pojęciem butoh-body (jap. butoh-tai). Nie oznacza ono fizycznego ciała, ale stan umysłu, czy raczej jedność ciało-umysł. Taniec butoh jest procesem czystego doświadczenia (medytacją w ruchu), w którym to nie tancerz tańczy, ale "jest tańczony". Butoh-body jest przestrzenią, w której ujawniają się rzeczy niewidzialne.

Tematy warsztatu:
Hokotai - chodzące ciało - jeden krok miedzy życiem i śmiercią, Ciało początkującego, Mu - pustka, Nie-obecność, Ciało bez organów, Ciało myślące - improwizacje.

Prowadzi:
Sylwia Hanff - mgr filozofii, tancerka butoh; butoh uczyła się u największych mistrzów (Ko Murobushi, DaisukeYashimoto, Carlotta Ikeda, Atsushi Takenouchi, Kan Katsura, Tadashi Endo); instruktorka improwizacji tańca i symboliki ciała, nauczycielka yogi kundalini, choreoterapeutka i tancerka-mim; była aktorka Warszawskiego Teatru Pantomimy, uczyła się i występowała ze Studiem Mimów Stefana Niedziałkowskiego w Teatrze na Woli, współpracuje m.in. z Teatrem Narodowym i Operą Narodową, teatrami ulicznymi i pantomimy; założycielka Teatru ciała LIMEN.
http://limenbutoh.net
Opinie uczestników: „Charyzmatyczna prowadząca, która nie tylko wzbudza zaufanie, ale sama także potrafi zaufać i ukazać siebie, swoją pierwotną cząstkę...”
„Zbliżyłam się do siebie i wiem więcej o swoich ograniczeniach, piorunujące doświadczenie: umrzeć i odrodzić się w nowym, nieznanym ciele - porażająco pozytywna inspiracja, prowadząca fantastyczna i dobrze ze robi to co robi”
„Wspaniała medytacja w ruchu, inspirująca prowadząca, na zajęciach odzyskałam spokój i pewność ze zawsze mogę to zrobić czego już dawno nie doświadczyłam. wielkie dzięki Sylwia”
„Wspaniały przekaz i otwarcie się na dobrą energię; nawiązanie kontaktu ze swoim ciałem. Dziękuję”

OPŁATA: 190 PLN
PRZEDPŁATY DO 19. LUTEGO 2008
ZAPISY I INFORMACJE: GRAŻYNA CHMIELEWSKA 604 402 892, gramima@poczta.onet.pl
Agnieszka J.

Agnieszka J. "When I let go of
what I am, I become
what I might be."
...

Temat: warsztaty Butoh

W Warszawie w Centrum Łowicka są organizowane warsztaty Butoh,
poniżej info dla zainteresowanych :

zajęcia w grudniu:
05.12. godz.17:00 – 21:00, Ischihara Rui Takayuki
12.12. godz.9:00 – 13.00, Ischihara Rui Takayuki
19.- 20.12. godz.9:00 – 18:00, Yuko Ota

zajęcia w styczniu:
09.01.godz.9:00-13:00 Ischihara Rui Takayuki
22.01. godz.16:00 – 19:30, Yuko Ota
23.– 24.01.godz. 9:00 – 18:00, Yuko Ota
23.01.godz.9:00 – 13:00 Ischihara Rui Takayuki
30.01.godz.9:00 – 13:00 Ischihara Rui Takayuki

Ja uczestniczyłam w listopadowych warsztatach, atmosfera jest wspaniała, zajęcia prowadzone są w jęz.angielskim, ale bez znajomości języka warto doświadczyć porozumienia mowy ciała :) (ewentualnie zawsze ktoś możne przetłumaczyć)

Organizatorem jest Fundacja POMPKA
INFORMACJE ORGANIZACYJNE: Anita Zdrojewska 501 175 595

NIECH KAŻDY ZNAJDZIE TO, CZEGO SZUKA ALBO ODKRYJE TO, O CZYM NIE WIEDZIAŁ

Obrazek

OSOBY PROWADZĄCE:
RUI Takayuki Ishihara - urodzony w Kyoto w Japonii w 1976. Po doświadczeniach związanych z teatrem i sztuką piękną zaczął tańczyć. Zainspirowali go do tego tancerze, tacy jak Megumi Nakamura (balet klasyczny i współczesny), Min Tanaka (butoh), Kazuo Ohno (butoh), Simone Forti (postmodernizm) oraz wielu innych z różnych dziedzin sztuki, badających taniec i ciało.

Idea warsztatu:

Słuchaj uważnie.
Znajdziesz coś, co możesz uczynić tylko w tej chwili.
Poczuj to głęboko i ze spokojnym umysłem.
Spójrz, nie myśląc wcale.
Dotknij tak lekko jak się da.
W ciele, tu i teraz oraz w otoczeniu, odnajdziesz na nowo;
Jasność, ciemność, ciepło, chłód,
Różnorodność dźwięków, kolorów, form, smaków i zapachów,
Pragnień, wspomnień (przyszłość i przeszłość)oraz siebie samego (teraźniejszość).

Czym jest natura,
Czym jest twoja natura?
Rzeczy wewnątrz ciebie, rzeczy poza tobą,
Gdzie leży granica?

Najpierw tylko poczuj.
Uzmysłów się sobie na nowo,
Kto żyje właśnie teraz.
Otwórz się do środka i na zewnątrz.
Spotykaj się i komunikuj.
Czuj i połącz się,
A taniec sam wypłynie z natury..

Ćwiczenia
Relaksacyjne i oddechowe, ruch łączący ramiona z klatką piersiową,
głos, taniec z obrazami i bez, medytacja, itp.

Yuko Ota- urodzona w 1977 roku w Japonii, w Fukuoka, swą przygodę z Butoh rozpoczęła w 1999 roku dzięki Atsushi Takenouchi i jego metodzie JINEN Butoh. Uczestniczyła też w zajęciach innych mistrzów - Yoshito Ohno, Toru Iwashita, Tenko Ima, Akiko Motofuji, Masaki Iwana. W roku 2000. odebrała dyplom magistra wydziału romanistyki na Uniwersytecie w Kyoto. W latach 2001-2003 mieszkała w Montpellier, a następnie osiadła w Paryżu gdzie dołączyła do grupy artystycznej „Les Transe-Mutants”. Od 2007 roku podróżuje (Indie, Japonia, Francja, Włochy, USA) by dzięki praktyce butoh ponownie odkrywać ciało „żyjące na ziemi i w kosmosie”.

Idea warsztatu:

Celem warsztatów jest odzyskanie pełni ciała, rezonującej wewnątrz i połączonej z centrum Ziemi i ze światem zewnętrznym: niebem, morzem, górą, ludźmi, zwierzętami, rybami, kamieniami, ogniem, wiatrem, wodą, ziemią, pamięcią o milionach przodków.

Jak możemy tańczyć takim właśnie ludzkim ciałem?
Czym jest ciało? Czy jest ciałem całkowitym podzielonym przez skórę między świat zewnętrzny i wewnętrzny? Czym jest ciało bez skóry jako granicy?
Czy naprawdę, w sposób zamierzony kontrolujemy nasze ciało? Ale kto jeszcze? Nikt nie istnieje osobno ani całkowicie niezależnie. Wszyscy ulegamy wpływom, wszyscy zmieniamy formę w relacji z innymi istotami na Ziemi. Posłuchajmy natury, która jest w nas. Zatańczmy życie, przeobrażając się z jednej jego formy w drugą.

Ćwiczenia:
Ćwiczenia mieszane zawierające elementy jogi i gimnastyki noguchi. Odnajdywanie rezonacji ciała poprzez obserwację współdziałania między jego częściami oraz jego podążania za zewnętrzną siłą – przyciąganiem.Krok neutralny, który nic nie oznacza. Krok zmieniający się pod wpływem obrazów w wyobraźni
Improwizacja. Poszukiwanie punktu wyjścia ruchu i przyczyny tańczenia różnych form życia; elementy naturalne i uwarunkowania.
Jak i dlaczego ruszają się fale, wiatr, ogień, trawa, dziecko, skała, drzewo, ptak, kot i wąż…? Jak i dlaczego ciało się rusza: w smutku, miłości czy desperacji, podczas brzydkiej pogody, upałów i mroźnych chłodów?Agnieszka Jyoti edytował(a) ten post dnia 29.11.09 o godzinie 18:04



Wyślij zaproszenie do