Julian
Ciesielski
Rynek obróbki
powierzchni,
lakiernictwo, chemia
przemysło...
Temat: cos o czasopismie "Lakiernictwo Przemysłowe"
W wydaniu maj - czerwiec "Lakiernictwie Przemysłowym" czytaj między innymi o:Powłoki cynkowo-aluminiowe wytwarzane metodą ciągłą na blachach i taśmach charakteryzują się znacznie lepszą odpornością korozyjną od klasycznych powłok cynkowych. W skali przemysłowej tego typu pokrycia produkuje się jednak jedynie metodą ciągłą. Prowadzone są prace badawcze w celu opracowania technologii nanoszenia powłok cynkowo-aluminiowych na elementy ze stopów żelaza metodą indywidualnego zanurzania – pisze Adam Tatarek w tekście pt. „Zanurzeniowe powłoki cynkowo-aluminiowe”.
Tematyce obróbki strumieniowo–ściernej i śrutom stosowanym aktualnie do obróbki poświęcono wiele publikacji. Nie zwrócono jednak większej uwagi na media, które gwarantują delikatną obróbkę powierzchni. Media te, chociaż nie zajmują znacznej pozycji wśród innych śrutów metalowych, czy mineralnych, umożliwiają zrealizowanie wielu istotnych operacji obróbki powierzchni jakie przynosi współczesna technika. O śrutach roślinnych i śrutach z żywic termoutwardzalnych można przeczytać w artykule Kazimierza Woźniaka pt. „Z roślin i tworzyw sztucznych”.
Wychodząc naprzeciw nowym trendom i wymogom, takim jak obniżanie VOC i stosowanie w przemyśle produktów opartych na bazach wodorozcieńczalnych, opracowano dwie innowacyjne technologie efektywnie wykorzystujące farby i lakiery wodorozcieńczalne: COOLAC i DYNFLOW. Technologie te są zgoła odmienne, lecz mają jeden cel i zastosowanie. Wspólnym mianownikiem jest obniżenie kosztów malowania i lakierowani produktami wodorozcieńczalnymi nieutwardzanymi chemicznie oraz ułatwienie uzyskania najwyższej jakości wymalowań – pisze Radosław Osiński w tekście pt. „Obniż koszty malowania”.