Temat: Na luzie...
Piotr K.:
Nie chce was oklamywac bo crv jezdze bardzo rzadko a w accordzie nie mam. Z tego co pamietam to na biegu na 100% pokazuje zero. Na luzie nie wiem bo w sumie nigdy nie jechalem. Ale jak sie auto zatrzymuje to licznik leci na maksa (w crv nie ma cyferek tylko wyswietlacz z paskiem w zakresie 0-20l). A jak sie zatrzymasz to zlatuje na zero ale to juz jest sterowane przez komputer. Normalnie powinna byc nieskonczonosc co wynika ze wzoru:
spalanie chwilowe = dP/ds, P - objetosc paliwa, s - droga
ds=V*dt, V - predkosc chwilowa, t - czas
czyli spalanie = (1/V)*dP/dt, skoro V = 0 to spalanie = nieskonczonosc
Marek S.:
Nie sprawdze, nie mam swiec.
Z bilansu energetycznego nie wyjdzie. Na biegu energia jest tracona na opory oraz sprezanie powietrza. Pomimo tego, ze rozprezanie w jakims stopniu napedza silnik to chyba to cisnienie jest na tyle niskie, ze sprawnosc silnika jest bardzo niska.
Przykladowo. Jade 100kmph. Dojezdzam do skrzyzowania. Jako wyznacznik mam znak drogowy. Hamujac silnikiem w zakresie 2,5-1,5tys (i redukujac biegi) przed sygnalizatorem tocze sie ok. 15-20kmph. Gdy jechalem na luzie to przy sygnalizatorze mam ok. 50kmph.
Nie da sie jednoznacznie wywnioskowac, ktora metoda jest bardziej ekonomiczna. Dla mnie konieczne sa badania. Skoro jednak z zawodach sie to stosuje, to musieli udowodnic ze na biegu wychodzi bardziej oszczednie.
Piotr K.:
Pamietaj, ze na luzie spalasz przy mniejszym tarciu, na biegu nie palisz nic ale masz wiekszy opor. I na logike ciezko wywnioskowac co lepsze.
Co do twojego przykladu. Jedziesz z gorki przy nachyleniu takim, ze na biegu samochod nie zwalnia. Od tej granicy zawsze na biegu bedzie bardziej ekonomicznie. A ponizej? Trzebaby zrobic jakies badania bo niewykluczone, ze na luzie spalisz wiecej niz na biegu z wcisnietym gazem by utrzymac identyczna predkosc.
Jerzy K.:
No ja słyszałem, że standardowy silnik (1,4 - 1,6 l) zuzywa na jałowym biegu w ciągu godziny ok. 20-25 l paliwa.
Ile? Ja przez godzine spalam 5l i przejezdzam 100km. :)
Na jalowym to w granicach litra na godzine.
Czarek M. edytował(a) ten post dnia 23.02.10 o godzinie 11:26