konto usunięte
Temat: Brakuje pracowników w podstawowych zawodach
pracowników w podstawowych zawodach.Ponad jedna czwarta pracodawców ma na Dolnym Śląsku problemy ze znalezieniem pracowników w takich podstawowych zawodach, jak m.in. kierowcy, kucharze, przedstawiciele handlowi czy sprzedawcy. Brakuje też pracowników z wyższym wykształceniem.
Jak poinformował Stefan Augustyn, rzecznik Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu pracy, 2 tys. dolnośląskich przedsiębiorców wzięło udział w badaniu, w którym szczegółowo sprawdzono w jakich branżach najbardziej brakuje rąk do pracy, a także jak technologia zmieni dolnośląski rynek pracy.
-W badaniu wzięły udział firmy działające w pięciu sekcjach PKD - przemyśle, budownictwie, handlu i naprawie pojazdów samochodowych, transporcie i gospodarce magazynowej oraz zakwaterowaniu i gastronomii. Dolny Śląsk przebadano pod kątem dwóch obszarów - pierwszego, obejmującego wszystkie powiaty woj. dolnośląskiego oprócz Wrocławia i powiatu wrocławskiego i drugiego, obejmującego Wrocław oraz powiat wrocławski. Bardzo duże trudności z pozyskaniem odpowiednich pracowników deklaruje od 22 do 27 proc. przedsiębiorców. - powiedział rzecznik.
Najczęściej poszukiwanymi pracownikami w województwie dolnośląskim byli przede wszystkim: sprzedawcy, przedstawiciele handlowi, kierowcy samochodu ciężarowego i samochodu dostawczego, pracownicy branży gastronomicznej, kucharze, kelnerzy oraz pomocnicy kuchenni.
We Wrocławiu i okolicy również trudno znaleźć: sprzedawcy, przedstawiciela handlowego, kierowcy, pracownika branży gastronomicznej m.in. kucharza, kelnera, pomocnika kuchennego; brakuje też chętnych w zawodach: księgowi, specjaliści ds. marketingu i sprzedaży, a także inżynierowie budownictwa.
Z badania wynika, że wprowadzenie nowych technologii w ciągu najbliższych 3 lat planuje aż 29 proc. spośród badanych przedsiębiorców. Najbardziej aktywni są tutaj przedsiębiorcy z sektora przemysłowego.
-Wprowadzenie nowych technologii spowoduje konieczność zatrudnienia specjalistów, w związku z tym operatorzy maszyn, mechanicy/elektromechanicy, a także inżynierowie, pracownicy branży IT - informatycy i graficy nie muszą się martwić o pracę. - powiedziała cytowana w komunikacie Ewa Grzebieniak, dyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy.
Dodała, że w wielu przypadkach poziom wykształcenia, jaki posiadają pracownicy, nie ma znaczenia dla przedsiębiorców.
-W przypadku województwa dolnośląskiego, najbardziej poszukiwani są pracownicy o wykształceniu zasadniczym zawodowym oraz średnim, natomiast w przypadku miasta Wrocławia i powiatu wrocławskiego, najbardziej pożądani byli pracownicy z wykształceniem średnim i wyższym. To pokazuje, że niedobór kadr jest tak duży, że w wielu przypadkach już sama chęć do pracy jest wystarczająca. - oceniła dyrektor.
Z badań wynika, że przedsiębiorcy chętnie zatrudniają cudzoziemców. Najczęściej w sekcji zakwaterowanie i gastronomia - 26 proc. wskazań, najrzadziej w ramach sekcji handel i naprawa pojazdów samochodowych - 4 proc. wskazań.
PAP/Roman Skiba/OP
Więcej: https://biznes.radiozet.pl/News/Brakuje-pracownikow-w-p...