Kamil Kozyra

Kamil Kozyra Program Manager

Temat: Checking Fixture - kalibracja

Witam,

moja firma zajmuje się produkcją części z tworzyw sztucznych dla branży motoryzacyjnej. Do pomiaru komponentów używamy między innymi tzw. checking fixture, czyli sprawdzianów do których wkłada się wypraskę, by zweryfikować, że wszystko wymiary są zgodne. Problem w tym, że nie jestem pewny jak jest z kalibracją takich urządzeń. Czy kalibracja zewnętrzna jest niezbędna, jeżeli tak to gdzie taką wykonać. Słyszałem opinie, że do kalibracji wystarczy Master Sample, jezeli w CH/F zgadzają się wymiary Master Sampla to znaczy, że wszystko jest w porządku i taka wewnętrzna kontrola w tym wypadku wystarczy. Miał ktoś podobnie doświadczenia? Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam,
Kamil
Sebastian Szczęsny

Sebastian Szczęsny New Model Supplier
Development
Engineer, Honda of
the UK ...

Temat: Checking Fixture - kalibracja

Witam,

moim skromnym zdaniem:

1) CH/F musi posiadać jakąś dokumentację techniczną, rysunek według którego został wykonany. Zakładam, że pewne elementy, zwłaszcza będące w kontakcie ze sprawdzanym elementem, stopniowo się zużywają. Zalecałbym pomiar wymiarów funkcjonalnych na tym gauge, sprawdzenie czy nadal są zgodnie z tolerancjami rysunkowymi.

2) MSA, MSA i jeszcze raz MSA. Poziom R&R pod stałym nadzorem i weryfikowany regularnie.

3) To, o czym Pan mówi, tj. kalibracja za pomocą Master Sample sprawdza się bardzo dobrze przy uruchomieniu produkcji, w celu zatwierdzenia funkcjonalności środków kontrolno pomiarowych, przed rozpoczęciem pracy przez operatora. Gauge można sprawdzić wzorcami detali dobry/zły. Przy okresowej kalibracji... to trochę za mało.

Następna dyskusja:

Pomoc w dodaniu banku ING d...




Wyślij zaproszenie do