Magdalena J.

Magdalena J. Dyrektor
Zarządzający, branża
stomatologiczna

Temat: Ciekawostki w kwestii fotoradarów

Wideorejestratory kontra kierowcy

Dostałeś mandat, bo policjanci nagrali twoje przekroczenie prędkości korzystając z wideorejestratora? Możliwe, że nie jechałeś tak szybko, jak wynika z filmu. Policjanci mierzą prędkość... swoją, a nie ściganego pojazdu


Z chwilą rozpoczęcia pomiaru liczony jest czas przejazdu radiowozu i długość odcinka drogi (wyznaczana najczęściej z czujników ABS). Na tej podstawie wyliczana jest średnia prędkość, ale nie namierzanego pojazdu, a... radiowozu.

Błąd pomiaru (dotyczy urządzenia) wynosi do 3 km/h przy mierzeniu prędkości do 100 km/h. Powyżej 100 km/h dopuszczalna rozbieżność to 3 proc. Wszystkie wideorejestratory przechodzą kontrolę w Głównym Urzędzie Miar (GUM) i muszą posiadać ważne świadectwo legalizacji. Bez niego wykonany pomiar prędkości nie jest podstawą do wystawienia mandatu.

http://motoryzacja.interia.pl/wiadomosci/bezpieczenstw...
Magdalena J.

Magdalena J. Dyrektor
Zarządzający, branża
stomatologiczna

Temat: Ciekawostki w kwestii fotoradarów

Fotoradary - nowe przepisy
IAR - Kraj
30 Cze 2011, 21:26

30.06.2011 (IAR) - Drogowe fotoradary od dziś (1.07) na nowych zasadach. W życie wchodzi rozporządzenie ministra infrastruktury w tej sprawie. Każdy fotoradar musi być poprzedzony specjalnym znakiem, a z poboczy znikną atrapy fotoradarów.

Nowe przepisy przekazują nadzór nad fotoradarami Głównemu Inspektoratowi Transportu Drogowego. Rzecznik Inspektoratu Alvin Gajadhur podkreśla, że teraz kierowca będzie miał pewność, że zbliża się do aktywnego fotoradaru. Nieaktywne atrapy i poprzedzające je znaki mają być zasłonięte.

Gajadhur dodaje, że nowe przepisy pozwalają zbudować szybki system automatycznego pomiaru prędkości. Chodzi o to, aby złamanie ograniczenia prędkości w krótkim czasie było karane mandatem. Zdjęcie będzie przesyłane do systemu, którym automatycznie powiadomi kierowcę o złamaniu przepisów i wystawi mandat.

Obecnie Inspekcja Drogowa przejęła aż 800 masztów, ale jedynie około 80 z nich posiada działające fotoradary. Do końca roku Inspekcja chce zakupić 300 nowych urządzeń rejestrujących przekraczanie prędkości. Pomóc mają unijne fundusze. Wzorem dla Polski jest system fotoradarów we Francji, dzięki któremu w ciągu krótkiego czasu ograniczono ilość wypadków samochodowych. Pod względem wypadków komunikacyjnych Polska jest wciąż jednym z najgroźniejszych krajów w Unii Europejskiej.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) Mariusz Pieśniewski & Paulina Łukawska/tk

-----------------------

Gdyby jeszcze matoły przed ustawodawstwem, zaprezentowali drogi po których można się w cywilizowany sposób poruszać.

Ale tu jest Polska!
Witold J.

Witold J. Regionalny
Przedstawiciel
Handlowy z
wieloletnim
doświadc...

Temat: Ciekawostki w kwestii fotoradarów

W dniu w którym ITD przejęło wszystkie fotoradary stacjonarne to dzień w którym wszystkie mandaty z tych urządzeń są nieważne... Powód jest taki ze fotoradar nie spełnia określonej normy... czyli
1 Nie jest pomalowany w kolorze żółtym,
2 nie są usunięte wszystkie atrapy
3 Nie są pozakrywane i pozabezpieczane te puszki w których nie ma urządzeń

Sprawa do wygrania w każdym sądzie gdyż ITD nie spełniło Żadnych z Powyższych swoich ustaleń natomiast wzięło się za wlepianie mandatów

Pozdrawiam
Witold J.

Witold J. Regionalny
Przedstawiciel
Handlowy z
wieloletnim
doświadc...

Temat: Ciekawostki w kwestii fotoradarów

Dodam jeszcze ze wszystko miało być dopięte od 1 Lipca a NIE JEST
Maciej Wodo

Maciej Wodo Właściciel, Maciej
Wodo Nieruchomości

Temat: Ciekawostki w kwestii fotoradarów

Mogę się mylić, ale czy ITD nie ma jakiegoś czasu na oznaczenie działających radarów i usuniećie atrap?? Z początkiem lipca jechałe z Bydgoszczy do Krakowa i z powrotem i generalnie kompletnie nic sie nie zmieniło. Przypuszczam, że mogą miec jakis czas na dostosowanie się do zapisów prawa.

Pozdrawiam,
M

konto usunięte

Temat: Ciekawostki w kwestii fotoradarów

A taką ciekawostkę podaje GW:

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80273,1024943...

Bezsilny obywatel wymierzył policzek Straży Miejskiej, która rozstawia fotoradary tam, gdzie łatwo jest nałapać naiwnych i zarobić do budżetu miasta stosowne kwoty. Miejsca faktycznie niebezpieczne, okolice szkół, przedszkoli i osiedlowe uliczki jakoś dziwnie pozostają poza zainteresowaniem.

Mnie podoba się cytat: - W naszej ocenie jest to jednak łamanie prawa. To świadome wprowadzanie w błąd kierowców. Co się stanie gdy dojdzie tam do tragedii? Kto poniesie tego konsekwencje? - pyta Przemysław Piwecki, rzecznik Straży Miejskiej w Poznaniu.

konto usunięte

Temat: Ciekawostki w kwestii fotoradarów

witajcie

a jak to jest ze 180 dniami - są one liczone od momentu:
- (popełnienia)wykroczenia
- ustalenia popełnienia wykroczenia de facto wyciagniecia zdjecia fororadaru?Halina S. edytował(a) ten post dnia 01.12.11 o godzinie 22:58

konto usunięte

Wypowiedzi autora zostały ukryte. Pokaż autora
Magdalena J.

Magdalena J. Dyrektor
Zarządzający, branża
stomatologiczna

Temat: Ciekawostki w kwestii fotoradarów

Straże będą przekazywać informacje dot. mandatów z fotoradarów
PAP - Kraj
19 Sty 2012, 18:16

19.01. Warszawa (PAP) - Straże gminne i miejskie będą zobowiązane przekazywać wojewodom, a ci Ministerstwu Spraw Wewnętrznych, doroczne informacje dotyczące m.in. wykroczeń ujawnionych za pomocą fotoradarów w tym ws. liczby i kwoty nałożonych mandatów karnych.

"Umożliwi to poznanie skali angażowania się poszczególnych straży w tzw. kontrolę fotoradarową, jak również wykaże faktyczny sposób reakcji straży na tego typu wykroczenia" - podkreślono w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia MSW dot. straży.

Nowelizacja rozporządzenia ma związek z kontrolą Najwyższej Izby Kontroli. W 2011 r. NIK stwierdziła, że straż coraz bardziej przypomina policję drogową; zamiast dbać o porządek na ulicach i osiedlach, zajmuje się przede wszystkim ściganiem kierowców, którzy przekraczają dozwoloną prędkość.

Straże zobowiązane będą m.in. do wykazywania liczby wykroczeń ujawnionych za pomocą fotoradarów, liczby i kwoty nałożonych mandatów karnych, liczby wniosków o ukaranie, a także wyników odnoszących się do pozostałych naruszeń przeciwko "bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji".

Jak powiedziała PAP rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak, chodzi o to, jaką część ujawnionych przez straże wykroczeń w komunikacji miejskiej stanowią wykroczenia związane z przekroczeniem prędkości, a jaką dotyczące innych wykroczeń. "Dzięki temu rozporządzeniu będziemy mieli szczegółową informację o działalności straży w poszczególnych województwach" - powiedziała Woźniak.

Wykazy ewidencji etatów, wyposażenia oraz wyników działania straży mają trafiać do MSW raz w roku do 15 marca. Pierwszy pełny wykaz trafi do resortu w 2013 roku. Projektowane rozporządzenie w tej sprawie jest po uzgodnieniach międzyresortowych i w najbliższym czasie ma zostać podpisane przez ministra Jacka Cichockiego.

Jak podała Izba w raporcie z kontroli, statystyki prezentowane przez straże wykazują stały i znaczący wzrost ujawnianych przez nie wykroczeń. NIK zwraca jednak uwagę, że liczba interwencji w najważniejszej dla obywateli sprawie - porządku publicznego - wzrosła średnio w latach 2005-2009 zaledwie o 2,7 proc. Zwiększyła się za to znacząco - o blisko 200 proc. - ogólna liczba wykrywanych przewinień komunikacyjnych.

http://stooq.pl/n/?f=562073&c=2&p=0

konto usunięte

Temat: Ciekawostki w kwestii fotoradarów

Miło. Może panowie będą się starali dostukać do statystyki innego rodzaju interwencje.

Następna dyskusja:

ciekawostki kulturalne




Wyślij zaproszenie do