Katarzyna Stasiak Vel Staszewska

Katarzyna Stasiak Vel
Staszewska
Koordynator Zespołu
Prawnego, NE

Temat: użytkowanie samochodu służbowego do celów prywatnych

Witam Serdecznie wszystkich, chciałam się dowiedzieć jak u Was w fimach rozwiązane jest użytkowanie samochodów służbowych do celów prywatnych? Czy firmy pobierają od użytkowników opłaty? Może użytkownik płaci ryczałt z tego tytułu ?
Krzysztof Turczak

Krzysztof Turczak Dyrektor Rozwoju,
Fleet Meetings sp. z
o.o.

Temat: użytkowanie samochodu służbowego do celów prywatnych

Witam serdecznie Pani Katarzyno,
zapraszam do lektury marcowego numery magazynu Fleet.
Jeden z głównych tematów wydania "Prywatne użytkowanie samochodów służbowych"
Przedstawiamy praktyczne przykłady z polskich firm, proponujemy konkretne rozwiązania, prezentujemy komentarze ekspertów i fleet managerów. Więcej Pani przeczyta na:
http://fleet.com.pl/newsy/1-latest-news/857-marcowy-fl...

Serdecznie pozdrawiam i życzę owocnej lektury

Krzysztof Turczak
Łukasz Granat

Łukasz Granat Doradca
Techniczno-Handlowy
/ Trener sprzedaży

Temat: użytkowanie samochodu służbowego do celów prywatnych

Pani Katarzyno,
Sposobów jest wiele. W niektórych firmach handlowych możliwość użytkowania auta do celów prywatnych jest dodatkiem do pensji bez jakiejkolwiek kontroli przejechanych prywatnie kilometrów. Jest to jednak rzadko spotykane. A patrząc na ciągle rosnące ceny paliwa można sądzić, że firmy będą w tym zakresie wprowadzały ograniczenia.
Inni pracodawcy stosują limity "prywatnych" kilometrów do wykorzystania ciągu miesiąca, a jeszcze inni wprowadzają opłaty ryczałtowe (miesięczne lub za kilometr). Tego tego typu form rozliczeń sprawia nieco kłopotu. Pracodawcy liczą pracownikom skrupulatnie kilometry co jest czasochłonne i często prowadzi do nieporozumień.
Dobrym sposobem jest system monitoringu gps auta.
Można zastosować w nim przełącznik trybów pracy: służbowy/prywatny. Pracownik sam włącza odpowiedni tryb. Są oczywiście sposoby na kontrolę rzetelnego przełączania trybu przez pracownika.
Po zakończonym dowolnym okresie rozliczeniowym możemy wygenerować raport z przejazdów prywatnych, gdzie będzie podany przebieg i zużycie paliwa w trybie prywatnym. A jaki sposób rozliczeń wybierze pracodawca to już jego sprawa. Może ustalić limit kilometrów lub limit zużytego paliwa. Może też umówić się z kierowcami, że będą oni musieli zatankować do auta po zakończonym miesiącu dokładnie taką samą ilość, jaką zużyli. System oczywiście pozwoli na skontrolowanie tego.
Nowoczesne systemy monitoringu pojazdów to nie tylko możliwość ich lokalizacji, to sposób na kompleksowe zarządzanie flotą.
Aha i jeszcze jedno. Kierowca nie musi się obawiać, że będzie śledzony przez szefa w swoim czasie wolnym od pracy. Istnieje możliwość konfiguracji systemu tak, aby pracodawca w raportach otrzymywał tylko istotne dla niego info czyli przebieg w km i ilość zużytego paliwa w l.
Jeśli będzie Pani zainteresowana szczegółami dotyczącymi tego typu rozwiązań, proszę o kontakt. Pozdrawiam

Następna dyskusja:

Wybór samochodu flotowego.




Wyślij zaproszenie do